Rat klonovima

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Rat klonovima

Unread post by Koet »

Evo, još jedne priče, nakon duugo. Napisane pomalo iz revolta prema stanju na mom faksu... :x

Rat klonovima



Ove godine je naša tvrtka zabilježila negativno poslovanje.

Prvi put u šest stotina godina otkad postoji, zabilježila je minus. Slučajno, a možda i ne, ove je godine istekao patent zbog kojeg smo isključivo mi proizvodili ljudske klonove. Sasvim slučajno, ove su se godine na tržištu pojavile i druge tvrtke koje su polako (šapnut ću: sigurno i na našu nesreću obećavajuće) proizvodile isti proizvod. Dobro, ne sasvim isti, ali konkurencija je tu. Vidite, moja, tj. naša tvrtka ima šestoljetnu tradiciju proizvodnje klonova, na čemu je dosad jako dobro zarađivala. Klonovi koje kod nas možete kupiti ( još uvijek stignete iskoristiti godišnju akciju “Vi nama jedan, mi Vama sedam!”) su vjerna kopija Modela, jedino i pravo osiguranje ljudskoga života. U poplavi ilegalnih proizvođača i njihovih osakaćenih proizvoda (ne želim niti pričati o degutantim i neprofesionalnim kvarovima na takvim nus-proizvodima) naš je Clon dosada bio prepoznatljiv brand i omiljen proizvod, koji vjerujem, još uvijek možete pronaći na tamnom skrivenom mjestu gotovo svake kuće. To je bilo ime koje je bilo sinonim za ovu vrstu proizvoda.

Međutim, ove godine, kao što rekoh, situacija se promjenila. Na susjednom brdu, niti petsto metara od naše tvornice, početkom prošle godine se izgradila nova tvornica. Ubrzo su po svim okolnim brdima počele nicati slične tvornice, te su visoki crni dimnjaci i velike montažne hale ubrzo ispunjavale pejzaž. Rat je počeo.

Ideja sa kojom je prvi konkurent došao je bila jednostavna (neću reći da se to koda nas već stoljećima pokušavalo uvesti, ali Netko nije htio niti čuti za “herezu šestoljetne tradicije i povjerenja u pouzdan proizvod). Njihovi klonovi će biti drugačiji. Njihovi klonovi će imati osobine koji modeli nisu imali, naručitelji će imati mogućnost specificirati promjene koje žele na klonu u odnosu na model, moći će ih sami urediti, odrediti kakva će mu biti boja i stil kose, boja očiju, osobnost, kako će biti građen. Jednostavno, reći ćete. Revolucija, odgovoriti ću Vam. Revolucija za naručitelje, revolucija za modele, revolucija za našu bilancu stanja. Koja se okrenula naglavačke.

Prvi konkurent je sa proizvodnjom počeo odmah prvi dan ove godine (iako bih stavio ruku u vatru da su napravili nekoliko “generalnih proba” nešto ranije). Marketing im je bio agresivan, izravan, i moram li reći, na naš račun. Tužili smo, naravno, dobili parnicu, oni publicitet.
Sjećam se kada su isporučili prvu pošiljku. Ja i Pročelnik smo dalekozorom škicali njihove tajnice, i između ostalog svjedočili prvoj pošiljci Marketu-Za-Sve. I nije bila malena. Nismo se niti okrenuli, a nebo iznad drugih brda se kupalo u crnom dimu iz vitkih dimnjaka.

Ni mi nismo sjedili skrštenih ruku. Angažirali smo razne stručnjake za marketing, najskuplje PR agente, pregovarače sa trgovinama, povlačili smo i neke nepopularne poteze, pozivali se na stara dugovanja i poznanstva. Unutar tvrtke smo se koncentrirali na poboljšanje proizvoda i ispravljanje nekih sitnih greškica (nitko nije savršen). No istraživanja su bila skupa, troškovi su uskoro postali preveliki i mi smo se gušili, trzajući se poput klona predugo zatvorenog u Maternici. Ukratko, propadali smo. Pokušali smo sve, neki su čak ispipavali mogućnost “proširenja asortimana”, iliti proizvodnju modificiranih Clonova. Potajno se čak smislilo i naziv serije - JaSam, i slogan - “Ja Sam drugačiji. Svaki dan.” No, gazde nisu htjele niti čuti.

Ono što smo nudili je bilo najbolje na tržištu, najbolji identičan klon. Ali to su nudili i oni. Nudili su sve što možete poželjeti: nudili su vjernu kopiju - ili “Vašu sliku”, koju ste mogli “Sami naslikati”, nudili su natprosječnu inteligenciju, umjetničku, sportsku, političku i ine nadarenosti. Nudili su seksualna opredjeljenja, vještine, visine, težine, vitalnost, ej, nudili su spol, a mi smo nudili…ništa. Naša se polica za predbilježavanje (već šesto godina najduža i u isto vrijeme najpopunjenija i najpraznija u Marketu-Za-Sve) svela na dva metra reklamne simulacije, utopljene u bezbrojnim svjetlucavim različitim modelima i varijantama novih proizvođača.

Dok pišem ovo, sjedim sa Pročelnikom u kafiću tvrtke (to nam je sada kancelarija) i ispijam već trinaesti viski. Naš dimnjak se više ne dimi, gledam ga kroz prozor, vrh mu se izgubio među silnim bijelim oblacima. Gledam vani kroz prozor, u tajnicu i sistemskog inženjera kako sa cigarom u ruci praznih pogleda šaraju po okolnim brdima. Gledam u čistačicu, već po peti put danas čisti prašinu sa pulta - jadnica ne zna što bi sa sobom. Gledam u srušene montažne zidove tvornice kako leže po padinama, oviha dana bi Reciklatura trebala doći po njih. Pogasili smo 90% strojeva i kapaciteta, otpustili isto toliko radnika koji su, moram li reći, zaposlenje našli po okolnim brdima. Ne krivim ih, ovdje nemaju što raditi, nema ideje (nema razumijevanja za ideju), nema organizacije (ili želje za reorganizacijom) i na kraju, što mi je posebno žao, nema budućnosti.
Neznam za ovih četvoro, ali mislim da je ovaj klon mene ujedno i moj posljednji.
..to die doing what you love is alright.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Rat klonovima

Unread post by buco »

Koet wrote:Njihovi klonovi će imati osobine koji modeli nisu imali, naručitelji će imati mogućnost specificirati promjene koje žele na klonu u odnosu na model, moći će ih sami urediti, odrediti kakva će mu biti boja i stil kose, boja očiju, osobnost, kako će biti građen.
Neću se mješat u stil, gramatiku itd.. Mo ima jedno pitanje za tebe- jel ti uopće znaš što je to klon?
Po ovome u priči očito da neznaš, izvini.
Klon je isključivo vjerna kopija orginala, 100%. To je klon! :x
Osnova priče , fabukle je pisana na krivom predlošku. Ne možeš se igrat terminologijom samo tako, kako ti se čini.
Koet wrote:te su visoki crni dimnjaci i velike montažne hale ubrzo ispunjavale pejzaž.
To bi impliciralo da se bioklonovi "montiraju" ka automobili? :scratch:
Koet wrote:dosada bio prepoznatljiv brand i omiljen proizvod, koji vjerujem, još uvijek možete pronaći na tamnom skrivenom mjestu gotovo svake kuće
Ako je to normalno u tom društvu zašto bi se klon skrivao, na koncu konca biološki je (samo tako je ljudski klon). Znači mora i jesti , piti, ha... ima i još nekkih potreba.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: Rat klonovima

Unread post by Koet »

Neću se mješat u stil, gramatiku itd.. Mo ima jedno pitanje za tebe- jel ti uopće znaš što je to klon?
Po ovome u priči očito da neznaš, izvini.
Klon je isključivo vjerna kopija orginala, 100%. To je klon! :x
Osnova priče , fabukle je pisana na krivom predlošku.
predložak bila je ideja da se stvari mijenjaju, a stare propadaju. vjerojatno sam mogao ove nove klonove nazvat nekako drugačije, al nove tvrtke iskorištavaju prepoznatljiv pojam, a mislim da ljude koji ih kupuju i terminologija i ne svrbi previše
Ako je to normalno u tom društvu zašto bi se klon skrivao, na koncu konca biološki je (samo tako je ljudski klon). Znači mora i jesti , piti, ha... ima i još nekkih potreba.
ne skriva se, njega skrivaju, šutnuli su ga u podrum između zimnice i starih knjiga jer je zastario.

To bi impliciralo da se bioklonovi "montiraju" ka automobili? :scratch:
to i implicira.
Ne možeš se igrat terminologijom samo tako, kako ti se čini.
naravno da mogu...
..to die doing what you love is alright.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Rat klonovima

Unread post by niniane »

Koet wrote:
Neću se mješat u stil, gramatiku itd.. Mo ima jedno pitanje za tebe- jel ti uopće znaš što je to klon?
Po ovome u priči očito da neznaš, izvini.
Klon je isključivo vjerna kopija orginala, 100%. To je klon! :x
Osnova priče , fabukle je pisana na krivom predlošku.
predložak bila je ideja da se stvari mijenjaju, a stare propadaju. vjerojatno sam mogao ove nove klonove nazvat nekako drugačije, al nove tvrtke iskorištavaju prepoznatljiv pojam, a mislim da ljude koji ih kupuju i terminologija i ne svrbi previše
Tako sam si i ja protumačila priču. Uzmeš najuspješniji proizvod na tržištu, modificiraš ga u nešto bolje, ne mijenjaš ime u prvo vrijeme kako bi dobio i kupce starog proizvoda (znači, ne kradeš ih zapravo - to je poput ovih fensi mobitela koji su zapravo mini računala (tipa iPhone), a i dalje ih svrstavamo u kategoriju "mobilni telefoni"). Nisam stručnjak za marketing niti ekonomist, ali mi ovo Koetovo objašnjenje zvuči logično.

Moj najveći problem s ovom pričom je što zvuči kao izvještaj, ne kao priča. Jest pričano u prvom licu, glavni lik prepričava događaje, ali mi svejedno zvuči nekako... presterilno, baš poput izvještaja. nisam sigurna zašto, imam gripu :zubo: pa mi mozak ne radi najbolje... :(
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Rat klonovima

Unread post by buco »

Koet wrote:naravno da mogu...
:x Pa kad se kaže "klon" to jasno implicira što je i netreba pojašnjavati. Zato se nemožeš poigravat terminologijom.
Koet wrote:vjerojatno sam mogao ove nove klonove nazvat nekako drugačije
Ne postoje stari i novi klonovi, jel ti jasno? Klon je klon i to je to. A ovo da si modificirane klonove morala nekako nazvati,uredu no... Pa odavno je u upotrebi termin MO(SC) "modofied original". To bi bilo kao oni tvoji "klonovi" (hmmm...) s drugom bojom očiju. Postoji tu i termin replika (replikant...) koji je bio najpogodniji za tvoju prioču, bar koliko sam je ja razumio.
Koet wrote:šutnuli su ga u podrum između zimnice i starih knjiga jer je zastario.
Ovo je dobro! :D
Otpad za klonove!

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: Rat klonovima

Unread post by Koet »

Pa kad se kaže "klon" to jasno implicira što je i netreba pojašnjavati. Zato se nemožeš poigravat terminologijom.
Ne postoje stari i novi klonovi, jel ti jasno? Klon je klon i to je to.
ajd dobro...
A ovo da si modificirane klonove morala nekako nazvati,uredu no...
morao, buco, morao...
Moj najveći problem s ovom pričom je što zvuči kao izvještaj, ne kao priča. Jest pričano u prvom licu, glavni lik prepričava događaje, ali mi svejedno zvuči nekako... presterilno, baš poput izvještaja. nisam sigurna zašto, imam gripu :zubo: pa mi mozak ne radi najbolje... :(
pa tako i jest, napisan(a) je u desetak minuta, onako pomalo u bijesu. nisam baš razrađivao ideju, likove, niti samu priču. sad mi na pamet pada nekakva radnja koja bi se uklopila u setting, al o tom potom...
..to die doing what you love is alright.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Rat klonovima

Unread post by ratchet »

Slažem se s Bucom. Klon je klon. Ne možeš lupati tek tako. I ja sam imao osjećaj da zapravo nemaš pojma što je to klon. I ono na kraju, ovaj klon mene. Klon je genetski identična jedinka i ništa više. Nije nipošto ista osoba. A tek patent dug 600 godina. Tvornica na svakom brdu. Dimnjaci sa crnim dimom. Način pisanja pun zagrada i stereotipa. Iritantna i glupava priča.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: Rat klonovima

Unread post by Koet »

Slažem se s Bucom. Klon je klon. Ne možeš lupati tek tako. I ja sam imao osjećaj da zapravo nemaš pojma što je to klon. I ono na kraju, ovaj klon mene. Klon je genetski identična jedinka i ništa više. Nije nipošto ista osoba. A tek patent dug 600 godina. Tvornica na svakom brdu. Dimnjaci sa crnim dimom. Način pisanja pun zagrada i stereotipa. Iritantna i glupava priča.
uf! ovo je bio arktički leden tuš mojoj užarenoj viziji, hehe...:)
ništa, odsad mogu samo bolje... :happy1:
..to die doing what you love is alright.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Rat klonovima

Unread post by ratchet »

Stvar je u tome da moraš odlučiti što pišeš. Ako hoćeš parodiju, udri. Napravi to onda kompletno kao humorističnu pripovijetku. Ako pišeš ozbiljno, onda razmisli o onome što pišeš. Kloniranje nije ekskluziva. Patenti danas traju oko pet godina ( zašto 600? ), a da ne govorim da se niti danas patenti ne mogu zaštiti efikasno od Kineza. I informiraj se o temi o kojoj pišeš. Klon nije ista osoba kao orginal. Samo ima isti DNK. I to star onoliko koliko je stara stanica iz koje je uzet. Ja sam jučer dva sata čitao članke o molekularnoj biologiji i genetici da bi napisao jednu rečenicu. Samo jednu. Ali nisam niti slučajno htio bubnuti glupost ili da mi tok i radnju priče poremeti nedovoljno znanje o onome o čemu pišem. A nekako sam imao osjećaj da nisi baš pročitao nešto SF priča o toj temi. I zato taj hladni tuš.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Rat klonovima

Unread post by Xaotix »

Da ne ponavljam, slažem se sa sredinom Ratchetovog komentara. Ideja nije bila loša, ali izvedba...

Što se klonova tiče, ne bih cijepao dlaku u jajetu kao neki. Modifikacije kloniranih jedinki su prastara tema, a na kraju je ipak riječ o klonovima. Osim toga, Koet napominje daje riječ o brandu, koji je postao sinonimom za proizvod. Kao kad ljudi mineralnu vodu zovu Radenskom ili Kiselom.
Randomness is strong with this one!
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Rat klonovima

Unread post by ratchet »

Xaotix wrote:Da ne ponavljam, slažem se sa sredinom Ratchetovog komentara. Ideja nije bila loša, ali izvedba...
Iskreno nije izvedba ta ( iako bi se tu dalo prigovoriti ) koja me je iritirala. Priča mora imati smisao, logiku, objašnjenja ( makar ih samo autor znao ). Pitanje je čemu klonovi?
Bujoldica ih je koristila da bi u njih prebacivala mozgove orginala kako bi orginali ponovo bili mladi. Bilo je to loše i tada kad je pisala. Raos je mnogo ranije krenuo ispravnim putem. Uzgajanjem potrebnih organa i udova. A ako treba i cijelog tijela. Danas se, teoretski, iz matičnih stanica može uzgojiti bilo što. Čak i tijelo bez mozga i živčanog sustava ( makar samo žaba ). A matične stanice se mogu reprogramiranjem dobiti iz stanica epitele, više nisu potrebni embriji ( još u eksperimentalnoj fazi ). Prema tome čemu kloniranje? Klon prosto nije ista osoba nego posebna jedinka sa istim DNK. I kako je to ista osoba, jer treba uzeti u obzir da postoje neobnovljivi djelovi koji čine osobu. Ako je možda riječ o snimanju, digitalizaciji, što on nije napisao, tek onda stvar postaje glupa. Jer čemu tupiti 600 godina u istom tijelu kraj svih mogućih varijacija. I sve ako su i imali brand, kako mogu onda spriječiti genetsko programirano uzgajanje koje nije kloniranje. Ma pisac jednostavno mora poznavati temu o kojoj piše. Pa makar to na kraju dovelo do toga da i ne napiše priču jer je besmislena. Jer ovo mi je najviše smrdilo na ono: sve prolazi u SF-u, to je ionako glupa trivijalna književnost, pa koga briga.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Koet
Ewok
Posts: 32
Joined: 13 Sep 2008, 12:28

Re: Rat klonovima

Unread post by Koet »

Iskreno nije izvedba ta ( iako bi se tu dalo prigovoriti ) koja me je iritirala. Priča mora imati smisao, logiku, objašnjenja....da i ne napiše priču jer je besmislena. Jer ovo mi je najviše smrdilo na ono: sve prolazi u SF-u, to je ionako glupa trivijalna književnost, pa koga briga.
čitajući ovo, i pokušavajući shvatiti pojmove za koje neznam što znače niti kada stoje samostalno, a tek ih ne razumijem kad se spoje, na trenutak mi se učinilo da ostali više od mene znaju što sam ja to htio napisati, te sam na trenutak i pomislio da je tako. naravno da nije, i unatoč mom nepoznavanju teme o kojoj pišem, ovo je bila jedna priča kojom sam htio poručiti nešto, te sam njene djelove pokušao i uklopiti tako da tu funkciju ispunjavaju. To što ih drugi percipiraju kao nejasne, omalovažavajuće prema znanosti, suvišne, ili čak smiješne, moj je neuspjeh utoliko što priča nije išla u drugom smjeru, ali sa moje strane, priča ispunjava ono što sam zamislio. Klonovi su tu kako bi simbolizirali nešto što se ne mijenja, nepromijenjivo, i sa vremenom zastarjelo. i zatim na scenu ulaze ljudi sa inovacijom. što se tiče patenta, dužina trajanja je jednostavno karikirana, u funkciji poruke.
svi ovi ostali pojmovi, razne digitalizacije, embriji, bla, bla su, su (i da poznajem materiju, a ne poznajem) potpuno nebitni za cijelu priču.

što se tiče trivijalizacije književnosti, pokraj svih ovih uputa, znanstvenih dijelova i inih komplikacija koje "sadrži", sf mi više počinje ličiti na ultra kompleksnu književnost, pa dobivam dojam da bih je se trebao bojati, ili u najmanju ruku uz nju imati milijun dodatne, objašnjavajuće, literature. u gotovo svim sf djelima koje sam čitao (neću bulaznit o ogromnom poznavanju materije) sam opušteno uživao, ne zamarajući se stvarima koje ne razumijem.

i na kraju, naravno da je priča loša. napisana je u 10 minuta, u bijesu, od osobe koja ima zasad konkretno napisano ništa i koja uči i ekperimentira.
..to die doing what you love is alright.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Rat klonovima

Unread post by buco »

ratchet wrote:Ma pisac jednostavno mora poznavati temu o kojoj piše. Pa makar to na kraju dovelo do toga da i ne napiše priču jer je besmislena. Jer ovo mi je najviše smrdilo na ono: sve prolazi u SF-u, to je ionako glupa trivijalna književnost, pa koga briga.
@Koet Ovo ti je, vjerujem, rečeno u dobroj namjeri. Poslušaj savijet. :kava:
Koet wrote:što se tiče trivijalizacije književnosti, pokraj svih ovih uputa, znanstvenih dijelova i inih komplikacija koje "sadrži", sf mi više počinje ličiti na ultra kompleksnu književnost,
Po meni pravi SF to i je onima koji ne poznaju tematiku o kojoj se piše, koja je srce radnje. Valjda zato i nema toliko poklonioka pravog SFa. Fantazy je nešto drugo. Nažalost danas se često u "pravi" SF ubrajaju obični ljubići i krimići preneseni u svemir. Onda se tu nadrobi malo terminologije subnukleonskih čestica, zračenja, biologoje, alkemije i koga briga što puk to ugavnom ne razumije. Ionako je tema počesto ovozemaljska. Iskreno i nemože bit puno drugačija. :x
Od pisca bi bilo dobro da bar poznaje terminologiju kojom se već služi u priči a pogotovo ako je ona ključni dio priče ili njen veoma važan dio.

O bio klonu bi se dalo još raspravljati ali ti je dovoljno znati da je to vjerna kopija. Ostale "nadgradnje" ili osobnost može proći i tu može biti zanimljivo (koristio u jednom romanu) kod biologije inteligentnih bića, jer svatko ući na svoj način čak i klon (utjecaj sredine i društva, porodice....). Ali boja očiju, oblik nosa ... to nije.

Namjera mi nije bila da ti dajem kritiku na priču kao prioču, poruku,ideju... Već samo da te upozorim na taj propust oko terminologije jer se ipak nemože samo tako raditi. Uostalom @rachet ti je to dobro rekao.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Rat klonovima

Unread post by ratchet »

Koet wrote: i na kraju, naravno da je priča loša. napisana je u 10 minuta, u bijesu, od osobe koja ima zasad konkretno napisano ništa i koja uči i ekperimentira.
Što je na kraju i razlog lošoj kritici. Jer si mogao i bolje napraviti nekakvu parodiju, alegoriju ili što već. Potruditi se pa izmisliti neki novi naziv za ta bića. Ovako je mogla biti i riječ o patentiranim šalicama za savršenu kavu koje se koriste već 600 godina i na kraju kad sve propadne, a konkurencija napokon dobije priliku i napravi bolju, to mu je zadnja kava. Jer mi nije bilo jasno zašto bi liku koji ionako tu samo radi sve otišlo u bunar kad su se svi ostali ionako pozapošljavali kod konkurencije. Pa čovjek ima želju, ima ideje ( koje njegove gazde ne žele ), ima iskustvo. Zašto je njemu osobno ta promjena ili nedostatak nje toliko bitna i što ga motivira. Zašto i on kao ostali jednostavno ne ode na bolje nego bira smrt, pogotovo kad već kritizira svoje poslodavce, odnosno gazde? Jer sama tehnologija ili nepoznavanje nje tu ne čine razliku.

I na kraju nije niti toliko bitno jesmo li mi koji smo čitali sve shvatili. Ja sam stekao dojam da ni ti sam ne bi znao objasniti na koji način tu stvari funkcioniraju i zašto. A mislim da bi ti to kao autor morao znati.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply