Poznanik

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Poznanik

Unread post by buco »

Evo jedna kratka,1 stranica. Da ne zaboravin tipkat.

Poznanik

Ide prema njoj ... sve joj je bliže. Nema se gdje skloniti ...
«Pusti me, ne prilazi mi!!» vikala je Milena krećući se unatraške.
On se sve više približavao, bivao je sve bliži. Pružao je svoje duge ruke prema njoj, još samo malo i dohvatit će je.
«Ostavi me!!«
Nema kamo, mora mu pobjeći. Progoni je već godinama. Baš je tu morao doći.
«Reci nešto, reci mi što želiš?»
Koračao je i dalje prema njoj, a ona se beznadno uzmicala. Kao za inat, nema nikog, pa tko ponedjeljkom, u rane jutarnje sate, dolazi na groblje.
«Stani, jesi čuo!!»
Uze neku malu kamenu vazu s groba i baci je prema njemu. Nadala se da će ga to zaustaviti.
On je, onako visok i mršav, dugim koracima grabio sve bliže njoj. Već je pet godina mrtav a i dalje joj ne da mira. Izgleda da od njega neće nikad pobjeći.
«Zar ti nije bilo dosta što si me mučio do smrti?»
Kao da se nasmijao, možda je htio nešto reći. Ona se opet sagne, uze vazu te ja baci prema njemu.
«Ostavi me na miru!! Rekla sam da ti nikad na grob neću donijeti cvijeće, a znaš i zašto!! Vrati se u tamu kojoj pripadaš, uvijek si joj pripadao, još za života!»
Milena se i dalje uzmicala, još malo pa će doći do kraja, nema kud, par metara iza nje je veliki zid. Bila je u panici, srce joj je jako tuklo, hladan je znoj natapao čelo.
Ponovo se sagnu i uze neku vazu i baci je prema njemu. On, hladno ozbiljan, kao da je pita, kamo bježiš? Pa bila je to greška!
«Znam što misliš! Nije bila greška!! Odlazi!!»
Došla je do zida, više nije imala kamo, gotovo je.
«Zar si morao onako voziti, onako glupo, i naša je djevojčica ...»
Milena je sjela na hladni vlažni beton, pokrila lice rukama i počela plakati, više ju nije bilo briga za nikoga, više nema njene male djevojčice kojoj je donijela cvijeće na grob. Što ima bit neka bude.
«Milena jeli ti dobro?»
Naglo se trgnula, otkrila lice i pogledala prema njemu, srce joj je i dalje jako tuklo, no strah je bivao sve manji. Kraj nje je stajao Ivan.
«Vidiš i sam.»
«Jel bar otišao, jesi ga se napokon riješila?»
«Ne znam Ivane, poima nemam, ali cvijeće je samo za nju i nikoga više.»

--- KRAJ ---

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Poznanik

Unread post by Bahod »

Evo pošto si napisao da ne cijeniš kad netko napiše „(ne)sviđa mi se“
Nije baš rečenica po rečenica, ali dobro.
Konačni sud o priči ne namjeravam dati zbog…


Ide prema njoj ... sve joj je bliže. Nema se gdje skloniti ...
Tko se nema gdje skloniti? On ili ona?
«Pusti me, ne prilazi mi!!» vikala je Milena krećući se unatraške.
On se sve više približavao, bivao je sve bliži
Ma da približavao se, a bivao je sve bliži – da mi je samo znati na koju foru? Obično kada se nešto približava postaje sve dalje –ne?
. Pružao je svoje duge ruke prema njoj, još samo malo i dohvatit će je.
«Ostavi me!!«
Nema kamo, mora mu pobjeći. Progoni je već godinama. Baš je tu morao doći.
A što je to tu (groblje – ne?) toliko čudno da se mrtvac ne bi smio pojaviti?
«Reci nešto, reci mi što želiš?»
Koračao je i dalje prema njoj, a ona se beznadno uzmicala.
Kao za inat, nema nikog,
Jer inače tu ljudi stalno vise ... ili čekaj malo
pa tko ponedjeljkom, u rane jutarnje sate, dolazi na groblje.
aaaa znači ko za inat nema nikoga tamo gdje nikoga u to vrijeme ni inače nema?
«Stani, jesi čuo!!»
Uze neku malu kamenu vazu s groba i baci je prema njemu. Nadala se da će ga to zaustaviti.
I? Nema veze veliš, tu je ta vaza samo da unese logiku u priču?
On je, onako visok i mršav, dugim koracima grabio sve bliže njoj.
Čekaj jel to znači da se prestao približavati?
Ili mu to što je visok i mršav na neki način pomaže/odmaže u približavanju?
Ma ne to je sigurno važno za priču ili ...

Već je pet godina mrtav a i dalje joj ne da mira.
Gle nema veze jel debeli ili mršavi
Izgleda da od njega neće nikad pobjeći.
Pa uz sve to približavanje nekako bi se moglo naslutiti da bi ipak mogla pobjeći.

«Zar ti nije bilo dosta što si me mučio do smrti?»
AAAAAA on je nju mučio do smrti (čekaj pa tko je mrtav on ili ona) ovo moram zapamtiti, sigurno je bitno za priču!
Kao da se nasmijao, možda je htio nešto reći.
Ja bih ipak rekao da se htio nasmijati.
Ona se opet sagne, uze vazu te ja baci prema njemu.
Mislim evo konačno SF elementi.
Dakle radnja se događa u prostoru gdje vrijede neka „čudna“ pravila:
1. Ako ti se netko približava – čudno je da postaje sve bliži
2. Ako baciš vazu u tog što je (čudom) sve bliži dok se približava a ti se uzmičeš – nakon n minuta vaza ti je opet na dohvat ruke

«Ostavi me na miru!! Rekla sam da ti nikad na grob neću donijeti cvijeće, a znaš i zašto!!
Vrati se u tamu kojoj pripadaš, uvijek si joj pripadao, još za života!»
Ok ovo je toliko glupo da čak ne mogu ni sarkastičan komentar izmisliti.
Milena se i dalje uzmicala,
Ovo je gramatički teror
još malo pa će doći do kraja,
čega?
nema kud, par metara iza nje je veliki zid.
aaaaaaa puta kojim se uzmiče -to je sigurno važno za priču ili ...
Bila je u panici, srce joj je jako tuklo, hladan je znoj natapao čelo.
Brrrr ovo je iz neke partizanske koračnice. I čije čelo znoj hladan natapa?
Ponovo se sagnu i uze neku vazu i baci je prema njemu.
Opet vaza? To sam već objasnio, ali čekaj malo!
Pa možda ona baca vazu (dok uzmiče) iza sebe ne bi li joj stalno bila na dohvat ruke

On, hladno ozbiljan, kao da je pita, kamo bježiš?
Mrtvac pa hladan – svašta.
Pita? Opet smiješkom?

Pa bila je to greška!
Ova priča je greška!!!
«Znam što misliš! Nije bila greška!! Odlazi!!»
Je, je greška je!
Došla je do zida, više nije imala kamo, gotovo je.
Wiiiiiiee gotovo!!!!
«Zar si morao onako voziti, onako glupo, i naša je djevojčica ...»
A fuck ipak nije.
Milena je sjela na hladni vlažni beton, pokrila lice rukama i počela plakati, više ju nije bilo briga za nikoga, više nema njene male djevojčice kojoj je donijela cvijeće na grob.
Koje jebene djevojčice, pa to se nigdje ne spominje.
Možda tipfeler, pisac je sigurno mislio na vazu.
Hm baš me zanima gdje je vaza.

Što ima bit neka bude.
Kraj?
«Milena jeli ti dobro?»
Duble fuck – nije.
Naglo se trgnula, otkrila lice i pogledala prema njemu,
Čekaj pa kaj je sad počeo pričati – koji se q onda cijelu priču samo smiješka?
srce joj je i dalje jako tuklo, no strah je bivao sve manji.
Zašto?
Kraj nje je stajao Ivan.
Hu da fak is Ivan?
«Vidiš i sam.»
Ne!
«Jel bar otišao, jesi ga se napokon riješila?»
Ček pa kaj je nije Ivan natjeravao, a stalno se približavajući.
«Ne znam Ivane, poima nemam, ali cvijeće je samo za nju i nikoga više.»
A vaza? Kaj nije cvijeće za vazu?

I? To je to jebate koja kulminacija.
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Poznanik

Unread post by buco »

Bahod wrote:Tko se nema gdje skloniti? On ili ona
Prema njoj neide nitko, nikav mrtvac ili izvanzemaljac. Mislim da je to jasno iz same priče, lik koji ju proganja je u njenom umu, nigdje drugdje.
Taj lik je očito njen muž koji je skrivo smrt njene djevojčice, njihovog djeteta. Iz priče se vidi i kako (koliko je to moguće za kratku priću), u saobračajki.
Ako si kad bio na groblju, kad prolaziš stazom uz koju su poredani grobovi, nije teško primjetiti kako ima i vaza. Milena je povlačeći se pred zamišljenim likom, kojega nema u stvarnosti, usput uzima vaze s grobova i baca na njega.... itd...

Inče oko logike, kad se vlak približava nekome jel veći ili manji? Milena se odmicala al se njem virtualni lik brže primicao nego se ona odmicala.

Da ti ne odgovram na sva pitanja, jer su svi odgovori na njih, u samoj priči.
Normalo, kad nešto izvičeš iz konteksta da to izgleda dugačije, nije to ništa novo.

Dali je dobra. loša u to se miješam.

Hvala ti na trudu i komentaru.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Poznanik

Unread post by Bahod »

buco wrote:Prema njoj neide nitko, nikav mrtvac ili izvanzemaljac.
Molim, ali, ali pa onda ovo nije SF :x
Nekakvo je nepisano pravilo da ako objavljuješ na ovome forumu priču koja nije SF to i napomeneš na nekome vidljivome mijestu
Mislim da je to jasno iz same priče, lik koji ju proganja je u njenom umu, nigdje drugdje.
Ne buco ne vidi se. Štoviše, kako je ovo SF forum nije mi na kraj pamei bilo da je on samo napadaj shizofrenije.
Taj lik je očito njen muž koji je skrivo smrt njene djevojčice, njihovog djeteta. Iz priče se vidi i kako (koliko je to moguće za kratku priću), u saobračajki.
Da vidi se, ali mi nije jasno zašto bi meni bilo stalo do toga - na koji si mi način približio ijednog lika do te mjere da se uživim?
Ako si kad bio na groblju, kad prolaziš stazom uz koju su poredani grobovi, nije teško primjetiti kako ima i vaza. Milena je povlačeći se pred zamišljenim likom, kojega nema u stvarnosti, usput uzima vaze s grobova i baca na njega.... itd...
Ma da, vaze na groblju?
Pa naravno da na groblju ima vaza, samo ono što meni nije jasno jest što je to u vazi toliko simbolično da je ti tri puta spominješ?
Inče oko logike, kad se vlak približava nekome jel veći ili manji? Milena se odmicala al se njem virtualni lik brže primicao nego se ona odmicala.
I dalje mi nije logično, ali nema veze logika (zapravo njen nedostatak) nije ni približno najveći problem ove priče
Da ti ne odgovram na sva pitanja, jer su svi odgovori na njih, u samoj priči.
Jesu li stvarno?
Normalo, kad nešto izvičeš iz konteksta da to izgleda dugačije, nije to ništa novo.
Zapravo ako malo bolje pogledaš moji su odgovori povezani u daleko smisleniju cjelinu nego tvoje rečenice u priči.
Dali je dobra. loša u to se miješam.
Jel?
Pa loša je, ne znam je li lošija od tvojih prijašnjih uradaka (jer nisam čitao), ali sama po sebi je jako loša.
Nema apsolutno nikakve motivacije za praćenje likova, koji se kad smo već kod toga pojavljuju kao da padaju jabuke s drveta.
Napisana je bez trunke stila i bez mrve poštovanja prema čitatelju. Ako se tebi baš neda pisati kako spada zašto bi ja to čitao.
To što ti misliš da je fora natipkati nešto iz glave direktno u forum, ne znači da to valja - nego da si lijen i da ti se zapravo ne piše. E pa vidiš ljudima se zapravo ne čita "priče" koje su napisane preko q-a.
Hvala ti na trudu i komentaru. Pozdrav
Nema problema
Ali nema ni drugi put
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Poznanik

Unread post by buco »

Bahod wrote:Nekakvo je nepisano pravilo da ako objavljuješ na ovome forumu priču koja nije SF to i napomeneš na nekome vidljivome mijestu
Pa koliko sam primjetio večina priča na ovom forumu su zapravo F bez S na početku. S-a tu jako rijetko ima. To me vjerojatno navelo da i ja tako što napišem.
Bahod wrote:na koji si mi način približio ijednog lika do te mjere da se uživim?
Postoji samo jedan lik, Milena, nema drugih likova. Ivan je na kraju, to taj poznanik.
Bahod wrote:što je to u vazi toliko simbolično da je ti tri puta spominješ?
Ništa, posebno. Milena pokušava otjerati "lik" koji ju proganja, čak i gađajući ga vazama, bar tako misli.
Bahod wrote:Jesu li stvarno?
Nadam se da jesu, svi odgovori u priči.
Naravno ja volim priču u kojoj će i čitlac da pokuša nešto zaključiti, kao naprimjer to da je ono virtualni lik, iako ima tu još, npr. Ivan, tko je on zapravo i kako je točno znao što je Mileni? ... itd.

Ja nevolim priču, ni film u kojima je sve "nacrtano", dosadni su mi, možda zato volim pisati priče gdje bi se i čitalac mogao "aktivnije uključitit", kao u priči Program, koja vjerojatno djeluje nedovršeno za "pasivnog" čitča.

Bahod wrote:Nema apsolutno nikakve motivacije za praćenje likova, koji se kad smo već kod toga pojavljuju kao da padaju jabuke s drveta
Iako sam već rekao, u priči je, osim samog kraja, 3-4 rečenice (kad se pojavljuje Ivan, taj njen poznanik), samo jedan lik, Milena, i nitko više.

Hvala na komentaru.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Poznanik

Unread post by niniane »

SF znači spekulativna fikcija, u koju se ubrajaju znanstvena fantastika, nadnaravni horror, fantasy i srodni žanrovi. SF, znači, nije istovjetno nekadašnjoj definiciji kratice, već je širi pojam. Bilo koji nadnaravni elementi čine priču spekulativnom fikcijom, makar ne i nužno znanstvenom fantastikom. Zbog toga nije u svim pričama naglašen S(cience) element, već S(pekulativni).

Htjedoh samo pojasniti terminologiju. :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Poznanik

Unread post by buco »

niniane wrote:Bilo koji nadnaravni elementi čine priču spekulativnom fikcijom, makar ne i nužno znanstvenom fantastikom. Zbog toga nije u svim pričama naglašen S(cience) element, već S(pekulativni).
Da, kad bi ostala ona prvotna definicija misim da bi jadva koji postotak djela, ušlo u kategoriju SF. Jer spominjanja planeta, letenje svemirski brodovima, izmišljanje rasa... samo po sebi nisu Sience F.
Ja bih većinu takvih priča strpao u ono F i gotovo, SF kratica (definicija) je trebala ostati kakva je bila, po meni.

Nadnaravni horor..sad, neznam što bi to značilo, jesu li to horror priče koje u sebu imaju likove iz "bajki"? Oda su se mogli bez problema svesti u fantazy.

Definicija Spekulativna (+F)je očito promjenjena zbog novca, tj nakladnika da zbuni "protivnike" tj. čitatelje. Koji bi drugi razlog bio? :scratch:
Fantazy može bez problema pokriti sve ostalo tj. sve one priče čiji likovi i događaji ne postoje u stvarnosti (bar ne ovoj koju mi poznamo). :kava:

Ja se držim stare podjele jer je ona okrenuta čitatelju, tj. jasno definira što je što.

Hvala na pojašnjenju. :vrag:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Poznanik

Unread post by Xaotix »

Po tvojoj vlastitoj definiciji kratica, i razjašnjenju zbivanja, priča ti ne spada ni u F.
Žena halucinira, iiii....? Sve je samo halucinacija. A nadnaravni element je nedostatak očekivanih bijelih miševa?

A i za to je bio potreban tvoj komentar. Zašto ih ne dostaviš odmah uz priču? "Aktivniji" čitatelji će te obožavati jer si im dao stimulaciju za njihov rada gladni mozak, a "Pasivni" će te kovat u zvijezde jer napokon netko razumije njihovu lijenost! Da ne spominjemo da ćeš tako od par kartica bez pol muke dogurati do volumena potrebnog za roman!

Ajde da nađemo i štogod pozitivno...
Ova priča se barem dala pročitati bez iščašenja očne jabučice.
Randomness is strong with this one!
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Poznanik

Unread post by buco »

Xaotix wrote:Sve je samo halucinacija. A nadnaravni element je nedostatak očekivanih bijelih miševa?
Ako sam dobro primjetio, jedan dio F-a se bazira na halucinaciji, tj virtulanom liku. Kad bi to uklonili iz priča bilo bi ih podosta manje. U ovoj priči se ne pojavljuju bijeli miševi već poznanik.
Zar čitav žanr SF-a ne počiva na svijetu virtualnog, izmišljenog ... meni se čini da da. :scratch:

Vidiš da je priča uspjela zbuniti tvog kolegu @bahod-a , mislio je da je ono neki "uskrsli" mrtvac, ono što proganja glavni lik. Tako da je gotovo cijeli prigovor bio vezan oko toga, da ima više likova. :kava:

Zar to nije na neki način i cilj SF priče, da pokuša potaknuti maštu čitatelja? :kava:

Nije to referat o staroslavenskom mitologiji. :vrag:
Xaotix wrote:A i za to je bio potreban tvoj komentar. Zašto ih ne dostaviš odmah uz priču? "Aktivniji" čitatelji će te obožavati jer si im dao stimulaciju za njihov rada gladni mozak, a "Pasivni" će te kovat u zvijezde jer napokon netko razumije njihovu lijenost! Da ne spominjemo da ćeš tako od par kartica bez pol muke dogurati do volumena potrebnog za roman!

Komentar priči nije bio potreban, već pojašnjenje osobi koja očito to i tražila.

Svjestan sam da će mali dio čitatelja zanimat tako postavljena priča/e. Priča je napisana za one koje nevole priču u kojoj odmah, nakon prve stranice ili par redova, znaš sve.

Da postoji takav dio publike siguran sam da postoji. Dali je priča uspjela u namjeri da ih malo natjera da razmisle o sadržaju to je već drugo. Pokušao sam napisati takvu priču, nije prva i to je sve. :x

Ponovit ću, jednu je osobu već "obmanula" jer nije pročitala priču već ju je čitala. :lol:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Poznanik

Unread post by Izitpajn »

:lol2:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Poznanik

Unread post by uglib »

Niš ne kužim. :scratch:
Zašto se priča zove "Poznanik"?
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Poznanik

Unread post by niniane »

Zato jer je poznanik jedan od likova koji zapravo nije lik jer je samo plod halucinacije kojeg glavna likinja koja zapravo nije glavna nego jedina likinja gađa vazama koje se pojavljuju niotkud i ona zapravo ima shizofreniju ili je jednostavno istraumatizirana jer joj je taj poznanik koji nije duh nego halucinacija ubio kćer u nekoj prometnoj u kojoj je on vozio a ona samo želi doći do groba svoje kćeri gdje je čeka neki Ivan koji je poznanik a zapravo nije poznanik ili je možda onaj prvi poznanik njen muž ili tako nešto ali zapravo nema likova osim nje i okosnica priče je zapravo halucinacija.

:scratch:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Poznanik

Unread post by Bahod »

niniane wrote:... :scratch:
A sigurno si mislila da ti diploma iz psihologije neće pomoći u životu :zubo:
Evo vidiš da se isplatilo sve to učenje - sada savršeno razumiješ psiho (ako već ne logiju) u bucinim pričama :lol:

-e-
@buco
koji si ti car - da mi je tvoj mozak na dan dva, da se malo odmorim :D
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Poznanik

Unread post by niniane »

Isprika: izbrisala sam jedan od dva bucina posta zato jer je bio postan dvaput, no izgleda da je neki bug na forumu jer sad nema nijednog, a Bahodov zadnji post se poduplao. Ne znam zbog čega je to, pitat ću admine.
Sorry :angel:
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply