Penelope

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Penelope

Unread post by uglib »

E moj Buco, nisi me najbolje shvatio. :(

Nemam sad energije, ni koncentracije sve čitati, samo sam preletjela pogledom.

Kad sam ti savjetovala kraćenje, nisam mislila na izbacivanje čitavih dijelova teksta tj. kompletnog početka.
Ponekad se ono što je razvučeno na čitavu karticu teksta može sabiti u dvije tri rečenice, a da se pritom ništa važno za radnju ne izgubi.
Tvoj uvodni dio u prvoj verziji je obilovao nepotrebnim pojedinostima koje si komotno mogao preskočiti, ali je isto tako bilo i onoga što si trebao ostaviti, samo malo drugačije ispričati.
Priča ti je mogla početi s četvoricom prijatelja na plaži, nebitno je kada su i kako došli na plažu, tko je zakasnio i što su sve radili i o čemu su pričali prije nego su opazili novog komada, a potom i gliser.

A sada imaš opet istu stvar. Odmah na početku mi upalo u oči ovo:
buco wrote:Oko osam sati uvečer, zapravo i nije večer, bio je još dan, Mario je busom došao do šetališta uz obalu. Malo se zadržao s nekim znancima i usput popio par pića i pošao šetalištem prema plaži. Došavši do iznad plaže vidio je Rinu kako sjedi uz obalu i gleda prema pučini.
Kakve veze ima s ostatkom radnje kojim prijevoznim sredstvom je Mario došao do šetališta, zašto uopće spominjati da se je zadržao s nekim znacima i usput popio par pića. Je li zakasnio na sastanak? Napio se? Ili ti je to samo kao nekakav uvod, da ne bi mislili da je Mario pao s Marsa na plažu gdje ga je čekala Rina.
Dobro je za tebe kao pisca da znaš što ti je lik radio prije nego je stupio u kadar, kakvo mu je raspoloženje, što očekuje, ali čitatelju ne moraš dati na uvid satnicu, pa sad neka on zaključi je li on stigao prerano, pa se zadržavao okolo ili ga je frka pa odugovlači i ohrabruje se s par pića.

Ne mogu sad dalje analizirati, a mislim da ni neću, nemam toliko vremena, ali imam poneko pitanjce za tebe. Ne moraš odgovoriti ako misliš da me se ne tiče.

1. Koliko ti je godina?
2. Što i koliko čitaš?
3. Koja knjiga te je fascinirala?
4.Koji pisac ti je naj?

I da ne bi bilo zabune, žensko sam.
Uglib sam zato što se rado uglibim kao eto sada, ne samo na forumu.
Na jednom drugom forumu me zovu još Uglibica, Ugi, a ponekad i Ugliba.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Penelope

Unread post by niniane »

Da buco pažljivo čita postove drugih, vidio bi da ne pišeš uopće puno u aoristu. Isto kao što bi komentare na priče malo drugačije shvatio. Al hebiga.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Penelope

Unread post by buco »

uglib wrote:Kad sam ti savjetovala kraćenje, nisam mislila na izbacivanje čitavih dijelova teksta tj. kompletnog početka.
Ponekad se ono što je razvučeno na čitavu karticu teksta može sabiti u dvije tri rečenice, a da se pritom ništa važno za radnju ne izgubi.
Bio sam razmislio o tvojoj ideji kraćenja priče i bilo mi je baš zanimljivo vidjeti koliko se da skratiti a da bit priče ostane nedirnuta. Imao sam par ideja još dok sam čitao tvoj prvi post i kad sam malo promislio jasno je da priča može početi od dolaska na gliser.
Ostavio sam taj dio s susretom na plaži. Nazovimo to autorskom slobodom ili surtorskom pogreškon...
uglib wrote:Kakve veze ima s ostatkom radnje kojim prijevoznim sredstvom je Mario došao do šetališta
Baš nikakve, naravno. U priči "Povratak osobe X" su mi "zamjerili" što nisam pojasnio kako je to djevojka samo tako netala s kreveta, uglavnom stvari u tom stilu?! E sad, ovdje je pak problem jer sam spomenuo da je Mario došao busom? Ne znam koliko je uništilo priču ili je nepotrebno produljilo?! :scratch:
uglib wrote:Dobro je za tebe kao pisca da znaš što ti je lik radio prije nego je stupio u kadar, kakvo mu je raspoloženje, što očekuje, ali čitatelju ne moraš dati na uvid satnicu, pa sad neka on zaključi je li on stigao prerano, pa se zadržavao okolo ili ga je frka pa odugovlači i ohrabruje se s par pića.
Samo je "natuknuto" da je popio par pića s friendovima, a čitatelj , kako kažeš, nek sam zakljući jel mu to za "skupljnje hrabrosti" ili je došao malo ranije pa se malo zadržao s prijateljima i usput popio par pića.

Imao sam tri varijane skraćivanja, da preradim uvod s prijateljima na plaži, da skratim priču na ovaj način, kako sam i učinio, ili da počnem priču odakle ona i počinje, na gliseru.
Nakon završenog replaya tebi, na prvi post, skratio sam priču na gore navedeni način, ali nisam je odmah postao, tek sinoć.

Ogovori na pitanja:
1. ima ih
2. Uglavnom tehničku dokumentaciju... Priče u ovom subforumu sam čitao, a dosta ranije sam čito kratke priče iz SFa.
3. Ni jedna, bar ne više. Ustvari one iz sfere tehnologije.
4. Hmmm.... Ribarić, Souček... :vrag:

Osvrt na kritiku na ovom subforumu:

Primjetih da neki pisci kratkih priča, bar ovih tu, dosta koristite, rekao bih masovno, pridjeve, aorist... pa ispada kao da pišu spjev a ne priču,
"Što se blješti na brodu svemirskom, jel su Vulkanci il' su Klingonci" .... :scratch:

Iman osječaj da bi neki najradije tako pisali priče, a neki bogme, takve i čitali...

Neki uopće nemaju fabulu pa to pokušavaju nadoknaditi pridjevima iz osnovnosškolskih uđbenika,
"dok je zlaćano Sunce uranjalo u tamnoplavo more...."
i sl. "nebuloze".... i tako 2/3 priče. :x
Stekao sam dojam da je to neki "preferirani" stil, i tražen? Moram priznati da me to iznenadio i to ne malo.

Nisam primjetio da ih je itko podsjetio da je to osnovnoškolski still i da nemaju radnju?!

O orginalnosti nekih autora, čak i "poznatijih" nebih jer:
1. Mogu misliti reakciju, a još nisam spreman za nevolje
2. To je ipak dosta "sklizak" teren.
No u ovom subforumu se olako koristi i bez argumentacije po pravilu ili se pak ne koristi, valjda ovisi o hijerarhiji na boardu, hmmm.. ovo mi nije trebalo! :x

Pripramajući se za postavljanje one ankete, pročitao sam kritike na objavljene priče koje su u anketi, kao i priče. Moram priznati da bi bilo bolje da ih nisam čitao (mislim na kritike), bar neke kritike.
Primjetio sam i to da se neki tako olako odaju pisanju kritika a zapravo kad pročitah njihove priče, pomislih, jel to neka šala, što je to?! Za neke bi bilo najbolje da ne pisu nikakve kritike.

Držim da bi kritiku trebali pisat isključivo ljudi koji to znaju, ne mislim na profesionalce, a ostali da daju mišljnje u stilu; dobro, loše..i sl.

Da ne ispade uvlačenje, tvoj mi se način kako pišeš kritiku sviđa, mislim da bi se mnogi, koju su je tu pisali, mogli ugledat na tebe i da bi borad osim LRa mogao otvoriti i KR (kritičarsku radionicu), nebi mu bilo loše.

Možda se pitaš zašto sam to napisao baš tu. Ne znam! To je moj osvrt, na brzinu, o kritici.
Pošto ti svoje kritike argumentiraš, valjda me to povukloda to napišem tu.
Samo takvu kritiku držim za vrijednom poštovanja i samo takva koristi autoru, da promisli i spozna grešku.

Hvala na ti komentaru!

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Penelope

Unread post by poison »

Pripramajući se za postavljanje one ankete, pročitao sam kritike na objavljene priče koje su u anketi, kao i priče. Moram priznati da bi bilo bolje da ih nisam čitao (mislim na kritike), bar neke kritike.
Primjetio sam i to da se neki tako olako odaju pisanju kritika a zapravo kad pročitah njihove priče, pomislih, jel to neka šala, što je to?! Za neke bi bilo najbolje da ne pisu nikakve kritike.

Držim da bi kritiku trebali pisat isključivo ljudi koji to znaju, ne mislim na profesionalce, a ostali da daju mišljnje u stilu; dobro, loše..i sl.
dakle...
mislim da si ti nešto pobrkao u svezi glede ovog podforuma. nisam baš aktivna na kreativnim podforumima, što zato što nemam vremena za pisuckanje, a što zato što pri komentiranju tuđih priča obično drugi ljudi već izraze mišljenje koje se poklapa s mojim, pa nema smisla ponavljati u besvjest.
za ono malo pričica što sam i stavila na forum, komentare (komentare, ne kritike) sam čekala k'o ozebo sunce. i dobre i loše. a svi koji stavljaju svoje uratke na ovaj forum, čine to da bi čuli tuđe mišljenje o njima. jer se samo tako mogu dobiti smjernice - što valja, što ne valja, gdje treba izbrusiti stil, što čitateljima nije leglo, što nisu razumjeli... i mogu reći da sam svaki put bila zahvalnija na ukazivanju na pogreške nego na pohvalama. ali nismo svi isti.

ja neću o tehničkoj strani tvoje priče, to je već obrađeno, ali malo je rečeno o samoj priči i "umjetničkom dojmu", pa ću tu dati svoje dvije lipe. mene osobno je tvoja priča ostavila potpuno hladnom. da ne kažem da mi je prva reakcija bila ???? - a što je on time htio reći? priča nema neku poantu, poruku, obrat ili bilo koji element koji bi mi na kraju proizveo "aha-efekt" -da, to je bila ideja priče. djeluje mi kao kratki scenarij za neki osrednji sf-film. kada pišeš kratku priču, ona treba ili zbilja lijepo i efektno, da ne kažem na neobičan način, opisivati nešto (evo dobrog primjera, prema mom skromnom sudu: http://forum.tip.it/nosf/viewtopic.php?f=19&t=2521) ili imati jasnu poantu, iznenađujući obrat, nešto što će te na samom kraju "lupiti u glavu".
također, likovi: plošni, dvodimenzionalni. kroz cijelu priču nisam bila u stanju osjetiti bilo kakvu povezanost s njima. nisi me uspio zainteresirati. ne pitam se hoće li rina zadržati svoj "uzorak". nije me briga. što bi bilo drugačije da si nam, na primjer, pokazao unutarnje stanje likova. da si nam to prikazao kao ljubav na prvi pogled, uspio nas "zaraziti" osjećajima dvoje mladih koji su se zaljubili, i nakon kratke avanture su prisiljeni zauvjek se rastati, drugačije bih reagirala na priču. ovako: ona ide? who gives a damn. uzorak? who gives a damn. onaj lik joj je otac? da, i...? dobro "štivo" za ovaj dio posla su meksiče sapunice. gledaj kako kroz dvije-tri epizode postane bitnije hoće li luisa maria i jose pareo biti zajedno nego što se događa tvojim rođacima. :D to se zove povezivanje s likovima. ako toga nema, ako su čitateljima likovi ravni k'o slavonija, sve ti pada u vodu.

sad, možeš odmah potražiti moje uratke i ispljuvati ih (napad je najbolja obrana) - ali da bih znala što mi se sviđa a što ne sviđa kao čitateljici, ne moram sama biti sposobna napisati gospodara prstenova ili hyperion. dovoljno je samo pročitati masu toga, i razviti vlastiti čitateljski ukus i oko za detalje - bilo tehničke, bilo umjetničke. a da sam zahtjevna publika - kao i većina na ovom forumu - jesam, jer smo svi pročitali masu toga, i prilično smo blazirani. a ako priče stavljaš na uvid s idejom "bitno mi je samo da mi ljudi plješću snažno", mislim da si na krivom mjestu. :D
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Penelope

Unread post by buco »

buco wrote:sad, možeš odmah potražiti moje uratke i ispljuvati ih (napad je najbolja obrana)
Nisam ja tu došao zbog toga.
Ako si primjetio/la nisam dao ni jedan komentar (kritku, to je isto, da ne razglabamo) ni na jednu priču jer mislim da nisam dovoljno kompetentan da bih ja nekome dijelo lekcije o stilu, orginalnosti, što je trebao dodai i izbaciti itd.
Eventualno bih mogao dati mišljene o fabuli, dali mi se sviđa priča ili ne i zašto.

Hvala ti na osvrtu na samu radnju priče !

Iskreno taj me dio komentara najviše zanima, jer ako priča tu ne funkcionira, nikakv stil i pravopis joj neće pomoć.
Nakon toga mi je bitan komentar o stilu pisanja, nešto slično kao što je uglib rekla u svojim postovima, i na taj način prezentirano.
Komentari pravopisa i gramatike, su mi na trećem mjestu, to su zaista tehnička pinja i relatvno su lako rješiva, bar danas.
poison wrote:mislim da si ti nešto pobrkao u svezi glede ovog podforuma
Ja se nadm da nisam. Ako si mislila na onu "crticu" oko kritike, mislim da je dobronamjerna.
Jasno je rečeno da je problem ujednačenost kriterija, naravno koliko sam uspio dokučiti čitajući tih 26 priča i kritika na njih. I naravno, nemora se nitko složiti oko toga samnom a i slutim da neće. :x
poison wrote:ali da bih znala što mi se sviđa a što ne sviđa kao čitateljici, ne moram sama biti sposobna napisati gospodara prstenova
To sam i rekao, jedno je dati mišljenje o priči u stilu, dobra loša... ili reći što se misli o istoj, a drugo je pričati o orginačlnosti, stilu, tražiti pojašnjenja , a sam se toga ne držiš u svojim pričama ili se to , najčešće, samo nabaci kao fraza, bez argumentacije.
O komentarima na gramatiku i pravcopis nebih, imam i ja word pa bih i ja to mogao "stručno" odraditi, tako da mi ti kometari djeluju, "neobično" najblaže rečeno. No ako je autor bio ljen da to propusti kroz editor treba ga upozoriti, svakako. Kao ja u postavljanju prve priče na ovaj subforum. :(

Hvala na kometaru!

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Penelope

Unread post by ratchet »

Ne znaam zašto se bojiš iznjeti svoja mišljenja o nekim pričama, zato su tu i postavljene, svaka kritika dobro dođe. A i nije da sam baš vidio ovdje priče od poznatijih autora. Nema u Čiči miči ni Raosa, ni Macana, ni Žiljka i da ne nabrajam dalje. Ja sam se blago razočarao što nisam dobio nikakve reakcije na zadnju priču koju sam ovdje stavio. Ali ono, šutim, računam dobro je, možda se ljudima i sviđa, bolje je ne potezati ih za jezik.
Zato slobodno komentiraj, tome ovaj dio foruma i služi, nije to nikakav sklizak teren.
A evo za primjer, baš sam imao prepisku sa Dagijem koji je odbio jednu moju priču jer mu gomila toga nije bila jasna u njoj. Ja sam mislio da je priča zbilja dobra, a kad ono čovjek sve krivo povezao. Kriv sam naravno ja i nitko drugi. Kad pisac čitatelju ( i to iskusnom, ali vrijedi i za SF početnika ) mora naknadno objašnjavati što je htio reći, onda je zabucao i loše odradio svoj posao, bez obzira na ideju samu i njegovo vlastito mišljenje o priči.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Penelope

Unread post by buco »

ratchet wrote:Ne znaam zašto se bojiš iznjeti svoja mišljenja o nekim pričama, zato su tu i postavljene, svaka kritika dobro dođe.
Htio bih da najprije vidim što se piše, kako, da se upoznam malo sa "sustavom" tj ovim subforumom i njegovim standardima. Mislim da se na velikom broju boarda nebi sližili da me strah dat kritiku. Bez brige, kad budem osjetio da sam spreman, objektivo, koliko je to moguće, dati mišljenje o fabuli i razumjeti je uopće onda ću to napraviti.

Mislim da čak i za to treba imati bar neko iskustvo,mislim u pisanju kritika, možda se varam?! :scratch:
ratchet wrote:A i nije da sam baš vidio ovdje priče od poznatijih autora. Nema u Čiči miči ni Raosa, ni Macana, ni Žiljka i da ne nabrajam dalje
Nisam mislio samo na ovaj subforum, jer se "mišljenja" (kako vi zovete kritiku) dijele po čitavom prostoru boarda a ne samo tu, koliko sam uspio primjetiti.
ratchet wrote:onda je zabucao
Zanimljiv termin! :vrag:

Iskreno rečeno, mislim da bi se kritičari stila trebali ugledati na uglib i to uzetzi kao standard, to govorim ozbiljno.
Ono je po meni korektno odrađena kritika.

Kritičari fabule bi zaista mogli uzeti primjer poison jer je ono sasvim solidno odrađena kritika fabule s jasno rečenim što i zašto. Makar je to uvijek subjektivno ali je dobro odrađeno.

To su dva hvalevrijedna primjera kako pisati kritiku, s namjerom da nekom pomognemo i trebalo bi ih staviti u poseban topic da ljudi vide kako pisati kritiku, ako se već odlučuju na takvo što.

Kritika koja je sama sebi svrha, čisto da se nešto napiše ne služi nikome na korist.
ratchet wrote:Kad pisac čitatelju ( i to iskusnom, ali vrijedi i za SF početnika ) mora naknadno objašnjavati što je htio reći, onda je zabucao i loše odradio svoj posao, bez obzira na ideju samu i njegovo vlastito mišljenje o priči.
Mogao bih se i složiti u velikom broju slučajeva, no zar očekuješ da ljubitelj lake proze razumije roman toka svijesti ? Ja ne i tu nema ništa neobično. Jeli to znači da Markes i njemu slični neznaju pisati, ili im priče, novele, romani nisu dobri, jer ih dobar dio ljudi neželi ni blizu sebe?!
Po tome što si ti ustvrdio to je tako.

Ja ne očekujem da svako razumije priču koju pišem, bilo bi to zaista smiješno, nisam Markes ali.. to ne mijenja na stvari.
Kao što ja ne razumijem neke priče koje sam ovdje čitao, nemogu ih dobro povezati, radnju, neznači da su loše, vidim da je drugima sjela, znači razumijevanje je subjektivni osječaj.

Što bi značila fraza "iskusni čitatelj" , to ne kužim? Čitajući, poodavno, komentare na romane , priče... prof kritičara primjetio sam da su neki napisali kako su neka djela morali pročitati više puta da bi našli poveznicu.
Vjerojatno su se potrudili jer je bio netko "od formata" , što da je taj isti pisac istom kritičaru poslao rukopis, pod nekim drugim imenom, dobio bi vjerojatno odgovor koji si i ti dobio.
Svako prvo čitanje neke priče je jedinstveno i nematu puno veze s iskustvom, čak i kod "ljubića ili kaubojaca", ako se želi razumjeti.

Književnost ima primjera , "faila" kritičara oko fabule, da bi kasnije djelo bilo izdano kod nekog N.N. izdavača i bilo "in" tj. hit. ili sasvim dobro kotiralo na knjižarama.

To su grubi primjeri kako nije tu baš sve tako kako si napisao. Uostalom kritika fabule je uvijek bila i biti će subjektivna kategorija. Nešto ćemo propustiti kao dobro , jer nam eto leži, nešto ne jer nam ne "leži" i to je tako.

Oko toga se netraba uzbuđivati ni autor ni kritičar, ako mu se odgovori, jer je i jedno i drugo poprilično subjektivno. :x

I zato smo, kako rekoh ranije, na "skilskom terenu". Stvar je to doživljaja, percepcije. Naravno ako te baš nitko ne razumije ili velika većina onda je jasno da bi bilo dobro da se zamisliš i tu priču zaboraviš.

Tu je problem, na ovom subforumu, što je to "velika večina"? Jesu li to samo oni koji su komentirali priču ili svi koji su pristupili topicu?
Zato me čudi da čak i u topicima s ocjenama nema ništa? Zašto se ljudi boje kliknut na ocjenu neznam. Isto me tako zbunjuje zašto se ovdje ljudi koji su čitali priče boje izjasniti u anketi koje tri priče su im naj za ovu godinu? :scratch:
To ne razumijem, kao da se boje da će ih netko "otkriti" ako kliknu. Možda bi im trebalo pojasniti da neće, naravno samo admin može znati tko je za što glasao, ipak on uprava sustavom i njemu je sve dostupno, kako ankete tako i PMovi.

Možda je to razlog? Neznam koji drugi. Glasanje bi na neki način bila pomoć autorima.
Jer se iz broja klikova po topicu ništa nemože zaključiti, netko je mogao samo pročitati par riječi i odustati, netko je možda došao do pola i odustao, netko je pročitao cijelu priču al mu se ne sviđa, a nekom se sviđa.

Zato mi je, valjda, uvijek bila draža tehnologija, jer tamo baš i nema puno prostora za subjektivizam kao u umjetnosti, a dozvoljava i obiluje krativnošću i autorskim pečatom.
Što veoma često ljudi iz "kultire" nežele razumjeti, al im ne zamjeram, svatko ima svijet u kojem misli da je car i da su ostali svijetovi manje vrijedni.
U kultiri je to, nažalost, jako očigledno, ego je tu nevjerojatno "visok" kod svih sudionika, od autora do kritike!
Upravo zbog toga što počiva na subjektivnom doživljaju koji je nemjerljiv. Pogotovo na razini pojedinca, a i onaj grupni, hmmm, ovosi o prezentaciji i količini medijske prisutnosti više neko nekim drugim stvarima. :vrag:

Možda je zato i zanimljivo proći tom stazom. :lol:
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Penelope

Unread post by ratchet »

buco wrote:
Mogao bih se i složiti u velikom broju slučajeva, no zar očekuješ da ljubitelj lake proze razumije roman toka svijesti ? Ja ne i tu nema ništa neobično. Jeli to znači da Markes i njemu slični neznaju pisati, ili im priče, novele, romani nisu dobri, jer ih dobar dio ljudi neželi ni blizu sebe?!
Po tome što si ti ustvrdio to je tako.
Ono što sam mislio je da čitatelj mora biti u stanju pratiti priču. Odnosno da bi pisac morao biti u stanju napisati je takvu. Kad sam bio jako mlad često mi se dešavalo da ne razumijem tehničku stranu SF priče, pa bi se onda naknadno informirao. Ali to s tim nema veze. A i jednom zauvijek, mi ovdje pričamo o SF-u. Kakav roman toka svijesti? Ti ćeš izgleda izvući bilo što da podržiš svoja stajališta i stalno se ponašaš obranaški, zapravo ne prihvačajući nikakvu kritiku. Čini mi se da je Poison u pravu, ti zapravo ne želiš kritiku, želiš aplauz i slaganje sa vlastitim mišljenjem, a za to si spreman do besvjesti raspravljati i mudrovati.

buco wrote: Što bi značila fraza "iskusni čitatelj" , to ne kužim?
Mislim da se čovjek koji je dugogodišnji urednik, čita SF desetljećima i ima objavljenih preko 50 priča može smatrati iskusnim čitateljem. Ali bilo koji čitatelj može zahtijevati od pisca da ga ne gnjavi nepotrebnim detaljima i da piše smisleno.

Inače izraz zabucao je bio potpuno nenamjeran, tek sam poslje to povezao, tako se jednostavno u mom kraju govori. Najispravniji prijevod bi bio krenuti stranputicom.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Penelope

Unread post by niniane »

buco wrote:Zato me čudi da čak i u topicima s ocjenama nema ništa? Zašto se ljudi boje kliknut na ocjenu neznam.
buco wrote:Možda je to razlog? Neznam koji drugi. Glasanje bi na neki način bila pomoć autorima.
A možda su im sasvim dovoljni konstruktivni komentari koje dobiju na svoje priče?...
buco wrote:Isto me tako zbunjuje zašto se ovdje ljudi koji su čitali priče boje izjasniti u anketi koje tri priče su im naj za ovu godinu? :scratch:
To ne razumijem, kao da se boje da će ih netko "otkriti" ako kliknu.
A možda im se to, kao i meni, čini besmislenom i nepotrebnom idejom?...

Boje, boje, boje... strah, strah, strah.. Otkrio si nas, buco, mi se svi zapravo strašno bojimo. STREPIMO, čak štoviše :lol:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Penelope

Unread post by buco »

ratchet wrote:Ti ćeš izgleda izvući bilo što da podržiš svoja stajališta i stalno se ponašaš obranaški, zapravo ne prihvačajući nikakvu kritiku.
Mislim da griješiš, da ne privaćam kritiku nebih makon komentara uglib o kraćenju priče, kratio priču. Tu je u tom topiku.
Neke savjete o pravopisu sam također uzeo i pokušavam ih provesti, još od prve priče.

Jasno sam napisao da ne prihvaćam jedino kritiku iza koje ne stoji argumenti. Vjerujem da tako misli većina autora, ili što god da su, i kako ih zvali, oni koji su tu postavili priču.

Kad je fabula u pitanju, tj kritika fabule, tu sam rezerviran a rekoh i zašto mislim da bih trebao biti, kao i ostali.
Ta je tema duboko subjektivna.
ratchet wrote:A i jednom zauvijek, mi ovdje pričamo o SF-u. Kakav roman toka svijesti?
Onda sam zalutao?! :D
Znaš i sam da je to uzeto samo kao primjer da se naglasi razumijevanje ili nerazumuijevanje fabule neke priče.
Uredniku kojem ne leži SF nemoraš ga ni slat, makar pročitao 10 000 knjiga to će mu biti smeće, tj fabula će mu biti "offline", jel tako bolje pojašnjenje? Toliko o iskustvu!
Kao da desničarskom listu pošalješ ljevičarski tekst i nadaš se da ga objave. :vrag:

Pročitaj raspravu writer 16 i niniame oko X-Files, tamo je to tako fino pojašnjeno, to subjektivno. :x
ratchet wrote:stalno se ponašaš obranaški, zapravo ne prihvačajući nikakvu kritiku
Uvijek pitam zašto i volim znati argumente, valjda je to mana s "tehničkih" boarda. Rekoh već, nevolim kritiku ili "komentar" bez argumenata i ništa više, jer tako što može svatko napisati al svatko ne može reći zašto je baš tako napisao "komentar".

Kao i ti tako i ja volim kad pročitam osvrt na objavljenu priču, kakav god on bio. Afirmativan ili ne, no ako je argumentiran.
Uglib mi je dala jedan od najbolje obrađenih i argumentiranih komentara kao i poison. I sad neznam kako si ti izvukoa zaključak da ja ne volim nikakvu "negativnu" kritiku? :scratch:
Ni jedan ni drugi baš i nisu pozitivni glede priče ali su, ono što volim, iskreni ( bar mi se tako čini) i potkrepljeni primjerima.
ratchet wrote:Inače izraz zabucao je bio potpuno nenamjeran
To je Ok! Meni je baš izgledao simpatično, hmm... tko bi rekao da "me" ima i u jeziku. :occasion9:
niniane wrote:Boje, boje, boje... strah, strah, strah.. Otkrio si nas, buco, mi se svi zapravo strašno bojimo. STREPIMO, čak štoviše
"Svi junaci nikom ponikoše" ! :zubo:
Što ćeš, neobično da baš svih 150 (po statistici) isto misle..., hmmm jel to neka "doktrina" ili se baš tako trefilo?! :vrag:

Zanimljivi su ti boardi i njihova psihologija masa. :scratch:

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Penelope

Unread post by uglib »

Buco, hvala ti na komplimentima glede mojih kritika. :oops: :dontknow:

Ako hoćeš dobar savjet kako pisati, ukazat ću ti na jedan koji mnogi vrhunski pisci svih mogućih žanrova, uključujući i SF, daju mladim piscima i početnicima, a i sami ga se drže: Čitati, čitati i što više čitati, ne samo tehničku dokumentaciju, čitati najrazličitije žanrove, čitat vrhunsku književnost, čitati osrednju književnost, čitati lošu književnost - osobito lošu jer iz nje se najbolje nauči kako ne treba pisati.

SF također spada u književnost što god netko mislio o tome, podcjenjivao je ili precjenjivao.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: Penelope

Unread post by uglib »

Ah, zamalo sam zaboravila, odmah si nabavi Ubiq 3 i počni čitati, unutra imaš jako dobrih priča.
Meni ostala još jedna, desertna.
Kad pročitaš, dobiješ preporuke za daljnje školovanje.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Penelope

Unread post by Milena »

buco wrote: Što ćeš, neobično da baš svih 150 (po statistici) isto misle..., hmmm jel to neka "doktrina" ili se baš tako trefilo?!
Nije doktrina i nije psihologija masa, nego si ti fulao temu. Ljudi na Čiču miču i u LR ne stavljaju priče da bi ih netko rangirao, već da dobiju konkretnu povratnu informaciju. Reći "priča ti je jedna od 3 najbolje" ili "priča ti nije jedna od 3 najbolje" nije nikakava povratna informacija. Izgleda da većina ljudi ovdje to kuži, a ti ne. That's all.
:kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Penelope

Unread post by buco »

uglib wrote:hvala ti na komplimentima glede mojih kritika
I drugi put !
uglib wrote:Kad pročitaš, dobiješ preporuke za daljnje školovanje.
Neznam jel to prodaju u mom selu, taj UBIQ-3?! :scratch:

A ništa, biti će to, izgleda, po ooj iz školske lektire, "U isčekivanju Godoa".

Hvala na savjetima!
Milena wrote:Reći "priča ti je jedna od 3 najbolje" ili "priča ti nije jedna od 3 najbolje" nije nikakava povratna informacija. Izgleda da većina ljudi ovdje to kuži, a ti ne.
Samo da me opet ne optuže za trolanje?! :x
Pa i nije neka povratna informacija, i to je rečeno u prvom mom pisanju oko pojašnjenja ankete i načina rada.

Ali već kad me potežeš za tipkovnicu da ti odgovorim:
Zar je povratna informacija, komentar ili "kritika" bez argumanata? Takvih ima, koliko sam primjetio čitajući ih prije onog mini "osvrta na kritiku" u ovom subformu.

Milena nije problem valjda ta anketa, jer oni "koji kuže", kako kažeš, neće glasati pa sam rezultat ionako neće značiti ništa. Nadam se da me razumiješ.
Na kraju krajeva to je subjektivni doživljaj, dali će netko to shaviti kao natjecanje ili kao neku vrst povratne informacije. A o subjektivnom je teško raspravljati, zapravo pretvara se u pretakanje iz šupljeg u prazno.

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
Post Reply