Chronicles

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Chronicles

Unread post by Morgoth »

Evo, ja sam došao na ideju da par nas na forumu koji imaju volju i želju za pisanje stvorimo takoreć "pisanu seriju" koja je vezana za superjunake.
Naime moja ideja je ovakva :
- da svaki od nas koji je voljan uć u ovaj projekt, stvori svog lika sa svojom pričom i posebnom moći ( ako želite, vaš lik ne treba imati posebne supermoći )
- da svako piše na svoj način ( netko može pisati iz prvog lica, netko iz trećeg itd. )
- da se svaka epizoda sastoji od scena. Npr, ja pišem o svojem liku i onda na jedmput prekinem, te slijedu druga scena koja prati drugog lika, pa trećeg pa se onda vrati na mojeg lika i tako ukrug ( a može i ispremiješano )
- da se naši likovi mogu susretati ( ali i ne moraju, mogu biti samotnjaci ) u toj našoj seriji ali u tom slučaju, dvojica ili više pisaca neka se međusobno dogovore kako će teć radnja u toj sceni
- da svaka epizoda ima po oko 4 - 5 scena po liku.

Inače sam inspiran serijom Heroji, i stvarno bi želio da taj projekt uspije jer znam da ovdje ima puno potencijala za pisati. Također svaki put kad bi epizoda bila gotova, sav taj tekst bismo skupili u jedan post i objavili u pdf formatu.
Naime, prema mojoj "beta" ideji, priča bi bila smještena u jednu metropolu nepoznate države u sadašnjosti. Nešto kao npr. kao što je već isfurani New York :D
Da nebi došlo do svađe, ove kronike mogu imati likove koji imaju iste super moći ( ali molim vas ne pretjerujte s super moćima i ne stvarajte overpowered likove :D )
Tko je in ?
User avatar
Vivi
Ewok
Posts: 27
Joined: 20 Jun 2008, 15:08

Re: Chronicles

Unread post by Vivi »

Ja sam za, bilo bi to moje prvo iskustvo u pisanju, ako me primate...?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Chronicles

Unread post by Xaotix »

Već se ovdje par puta kretalo s takvom idejom, pa možeš pogledati malo po forumu kakva su bila iskustva s tim.
Zadnji put je krenulo zaista dobro, a (nedovršenu :( ) multi-priču možeš vidjeti na temi Treba smislit neki naslov.
Cijela raspravu koja se vodila oko priče i slaganja zajedničkog svijeta ćeš naći pod temom Zajednički svijet *klap* treći put.

Tamo možeš vidjeti kako su se stvari odvijale, što je štimalo a što nije. Tek toliko da ne morate opet rješavati stvari koje su možda već riješili prije vas.
Glavni problem koji ćeš imati će ti biti kako zadržati interes ljudi da nastave pisati. U svakom slučaju, najbolje će biti da ne čekaš ljude da ti se jave, nego da vas par koji ste se zagrijali za ideju počne pisati, pa će vam se i drugi priključiti.
Nemoj odustat, i raspalite po priči! :thumbup:
Randomness is strong with this one!
ivojemin
Ewok
Posts: 10
Joined: 22 Sep 2008, 12:17
Contact:

Re: Chronicles

Unread post by ivojemin »

count me in :lol:
User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Re: Chronicles

Unread post by Morgoth »

Xaotix wrote:Već se ovdje par puta kretalo s takvom idejom, pa možeš pogledati malo po forumu kakva su bila iskustva s tim.
Zadnji put je krenulo zaista dobro, a (nedovršenu :( ) multi-priču možeš vidjeti na temi Treba smislit neki naslov.
Cijela raspravu koja se vodila oko priče i slaganja zajedničkog svijeta ćeš naći pod temom Zajednički svijet *klap* treći put.

Tamo možeš vidjeti kako su se stvari odvijale, što je štimalo a što nije. Tek toliko da ne morate opet rješavati stvari koje su možda već riješili prije vas.
Glavni problem koji ćeš imati će ti biti kako zadržati interes ljudi da nastave pisati. U svakom slučaju, najbolje će biti da ne čekaš ljude da ti se jave, nego da vas par koji ste se zagrijali za ideju počne pisati, pa će vam se i drugi priključiti.
Nemoj odustat, i raspalite po priči! :thumbup:
slažem se stime da treba zadržati žar, ali ako već netko želi odustati lako možemo ubiti njegovog lika :vrag: ( ili ga poslat tko zna gdje ako se autor želi kad tad ponovno vratiti u serijal ). Vidim da je ovdje već par njih koje interesira ta ideja pa bi bilo dobro da prvo predstave svoje likove i njihove moći :)

EDIT : i također, neka netko predloži ime, jer Chronicles je samo beta naziv pošto se ničeg drugog nisam mogao sjetiti xD
User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Re: Chronicles

Unread post by Morgoth »

također bi htio napomenuti da oanj tko želi sudjelovati u ovome, da napiše uvodno poglavlje od par stranica o svojem liku gdje se nalazi i njegovom uobičajenom liku, praktički da to bude pilot epizoda :)
Kasnije cemo to rascjepkati na scene i ispremiješati s ostalim scenama drugih likova
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Chronicles

Unread post by buco »

Morgoth wrote:također bi htio napomenuti da oanj tko želi sudjelovati u ovome, da napiše uvodno poglavlje od par stranica o svojem liku gdje se nalazi i njegovom uobičajenom liku, praktički da to bude pilot epizoda
Zašto me to jako asocira na RPG priče s SF boarda?! :scratch:

Obično i tamo završe "jadno" takve priče. Razlog: obično 2 "igrača" preuzmu priču pozivajući jedan drugog ignorirajući ostale likove pa se to nakraju pretvara u monolog i naravno kraj bez kraj. Lako je provjeriti ove navode.
Moderator "serije" kako si je ti zamislio mislim da bi trebao cijeli dan posvetiti samo moderiranju i sinkronizaciji radnje da bude bar nečemu, u cjelini.

Ljudi će ti se najvjerojatnije zanijeti i pričati će samo o sebi tj. svome liku a kad im dosadi jednostavno odu. Pa i nije lako "ubit" lika koji iza sebe ostavlja dobar dio pitanja na koje nema odgovora a bitni su za cjelinu priče.

Odi na boarde koji imaju RPG koji je jako sličan predloženome pa pitaj voditelje tih subforuma tj. RPGa, to ti nebi bilo loše.

Naravno , kao i u spomenutim RPG-ima, u početku obično ide dobro parv prvih "epizoda" no kasnije dolazi do onoga o čmu sam ti govorio.

Možda bi to i nekako mogao realizirati kad bi ti određivao pravac priče i "piscima" dodijelio ulogu "scenariste", da piše u točno zadanim okvirima sa definiranim početkom i krajem epizode. Tako bi možda mogao držati konce priče a autori bi imali slobodi izražavanja , opisivana interakcije likova u samoj epizodi.
No mislim da bi tad nastupio drugi problem a to je ego pisca. Koji je i kriv za propast mnogih pokušaja RPG priča u nas.

Da i sjetise one 'sto babica kilava djeca' !

Pozdrav i puno uspjeha !
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Chronicles

Unread post by niniane »

First of all, meni su ovakve ideje uvijek zanimljive i podržavam ih jer, kao prvo, potiču ljude na pisanje i kreativnost (a entuzijazam je krasna stvar), a kao drugo, uvijek mi je zanimljivo vidjeti u kojem smjeru ljudi odu sa svojim likovima :D
Enihau, ono što je Xaotix polinkao je imalo par poteškoća koje se nisu uspjele prevazići: ljudi su izgubili interes, dvojica (mislim) su preuzeli glavninu radnje jer su se njihovi likovi odmah u startu sreli, priča se ubrzo pretvorila u svemirsku pucačinu kakve ja ne volim, i naposljetku se stvar ugasila prije nego što sam svoju likicu (čija je radnja išla na sasvim desetom planetu i odvojeno od ostalih) uspjela uopće uključiti u glavni tok priče.

Zato mislim da je ideja da likovi započnu odvojeno (i ostanu tako barem nekoliko poglavlja!) dobra. Također se slažem s bucom da bi netko morao moderirati priču barem u nekim labavim okvirima jer će se inače vjerojatno ponoviti sve teškoće koje sam maloprije navela. Neka moderator osmisli okvir svijeta i pravila (zakone fizike i sl. :D ) koja u tom svijetu lete, a zatim neka svi zainteresirani kratki sinopsis svog lika i njegovog života, sposobnosti i sl. pošalju moderatoru na pm. Ako sinopsis ne odudara od okvirnih pravila svijeta, moderator odobri lika i lik može početi pisati (nakon prvog posta, koji je moderatorski i uključuje okvirni opis svijeta).

Na originalnosti bi dobili ako se radnja ne odvija u nekom a la New York neodređenom svijetu, već u Hrvatskoj koju svi dobro poznajemo. I za to stvarno snažno navijam.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Re: Chronicles

Unread post by Morgoth »

e pa ja sam se baš mislio da stavim radnju u zagreb ( makar bi dao neko drugo ime grada ), i to upravo zbog svih ovih događaja koji se događaju u posljednje vrijeme. Također sam mislio da se likovi prvo razgrađuju, a tek onda susreću
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Chronicles

Unread post by niniane »

:cmok: :love:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Re: Chronicles

Unread post by Morgoth »

Nažalost ja nisam u mogućnosti da pišem o svojem liku jer sam krcat obavezama, ali zato bi mogao svako toliko ubaciti koji event da se dogodi u tom našem vrlom novom svijetu ( end of the world ftw ) ili čak sam mislio svako toliko napisati tekst u obliku news reporta u kojem opisujem događaje koji su aktualni u tom gradu ( onda da poneki lik ide riješavati quest ili tražiti kradljivca )
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Chronicles

Unread post by niniane »

Ok, to je dobra ideja. Ti bi kao moderator (pretpostavljam da bi to onda bila tvoja funkcija?...) trebao čitati sve što ljudi napišu i onda tu i tamo napisati post (bilo u vidu radnje ili u vidu novinskog članka) koji će usmjeriti radnju nekamo.
Jel se slažeš s onim da ti ljudi u pm-8 napišu kakav bi im lik bio? Ako ne pm, možeš napraviti thread za likove pa da ljudi tamo daju opise likova, a ti ih opravdavaš ili ne
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Re: Chronicles

Unread post by Morgoth »

pa da, ja bi bio neka vrsta moderatora. A što se tiče likova, da ne radimo miljone threadova, mogli bi se odmah ovdje staviti njihova biografija.
Post Reply