Podilaženje publici ili...?

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by Ire »

ratchet wrote:Može jedno pitanje onima koji održavaju forum. Postoju li mogućnost da se provjera hrvatskog pravopisa ugradi unutar foruma? Engleski već postoji. Evo gledam sve ovo crvenilo dok pišem i prijedloge što da stavim umjesto toga. Pa da pisac barem napravi provjeru nakon što posta svoju priču. Što bi bilo jasno naznačeno u uputama za postanje. U tom slućaju nitko ne bi više morao o tome govoriti, a sve osnovne greške bi bile lijepo crveno podcrtane i jasno vidljive. Pa bi se pisac valjda sam potrudio to ispraviti da drugi ne gledaju. Istina je da to ne riješava sve gramatičke greške, ali dobar dio onih osnovnih ispravlja.
ne znam dal ima, nekako sumnjam, ali provjerit ću ...

ali zato imaš hrvatski spell checker za Word ...
ako ga nemaš, downloadaj ga ovdje
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by ratchet »

Imam ja to, ta tko bi bez toga pisao. Ali izgleda da ma koliko puta ponovili da ta opcija postoji u wordu i da je treba koristiti, uvijek neki to zaborave ili ne znaju ili što god. Pa se onda troši toliko riječi oko samorazumljivih stvari. Ne znam na kojoj platformi funkcionira forum, ali kad bi postojala opcija provjere hr pravopisa kao što postoji engleskog, onda se više nitko ne bi mogao izvlačiti na slabo poznavanje osnova gramatike. Pregledaj evo ovdje gdje si postao i ispravi, ako već ne znaš prije.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by yngvarr »

Ja bih rekao da spelling checker koji ti vidiš dok tipkaš post na forumu nije dio foruma, već browsera. Ne znam za druge, ali Firefox ga ima (evo gledam u crveno podvučene riječi). Tako da dok god forum nije AJAX aplikacija (tipa Google Docs) spell checker možeš zaboraviti na tom nivou. Točnije pitanje bi bilo da li postoji HR spell checker za Firefox (ili koji god browser netko koristi).

A evo i odgovora. Za Firefox.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by ratchet »

Ako to ovisi samo o browseru, onda smo opet na početku. Nema veze, valjda su svi nakon ovolikog tupljenja o pravopisu i gramatici shvatili poruku. Bar se par dana imalo o čemu raspravljati. Do sljedeće teme.
:wave:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by TB »

Recimo da sad ja odlučim: e, kupiću priručnik kako se piše po šabloni i napisaću šund kojime ću podilaziti publici. To će biti zanatski vješto, klišeizirano i isprazno, ali će me svi čitati.
Pitanje je ima l' kod nas uopće publike sf i f-a toliko mnogo da joj se može čak i podilaziti?
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by Nebelwerfer »

pitaj one koji su razgrabili warcraft ili u mom slučaju star wars :lol:
Image
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by ratchet »

TB wrote:Recimo da sad ja odlučim: e, kupiću priručnik kako se piše po šabloni i napisaću šund kojime ću podilaziti publici. To će biti zanatski vješto, klišeizirano i isprazno, ali će me svi čitati.
Pitanje je ima l' kod nas uopće publike sf i f-a toliko mnogo da joj se može čak i podilaziti?
Čitat će te oni koji to i inače čitaju i žele čitati. Iako mislim da se niti šund ne da napisati samo tako. Nažalost, čini mi se da strani šund prolazi mnogo bolje od domaćeg. Kad bi bar domaća SF publika prepoznavala kvalitetan domaći SF. To je onaj paradoks koji me uvijek iznova iznenadi kad gledam SF knjige u knjižnici. Ljudi čitaju SF, čak i onaj loši, dok domaći zaobilaze u širokom luku. Zato mislim da ti niti takvo pisanje kakvo gore predlažeš neće donijeti publiku.
:x
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by Izitpajn »

Malo sam zaostao, nije me bilo dva dana na netu pa ukratko ono što sma htio. Najprije o gramatici i pravopisu:

Irena, rekla da ćeš uskoro raditi nove bannere za NOSF. Možeš staviti natpis: "NOSF, gdje SF fanovi mrtvi ozbiljni raspravaljaju trebaju li literarna djela biti pismena".

Ne znam tko se sve ovdje sprdao s Jelenom Veljačom i koliko to korelira s popisom imena koja imaju, khm, liberalan pristup prema pravopisu, ali ako ta korelacija postoji, svakako je riječ o zanimljivom s
psihološkom fenomenu.

Dakle, sakrijte se američki kvazijunaci tipa Supermen i Spajdermen, iz mraka na svjetlo dana napokon izlazi autentični hrvatski superheroj: Nepismen!

O svemu ostalome:
TB wrote:Recimo da sad ja odlučim: e, kupiću priručnik kako se piše po šabloni i napisaću šund kojime ću podilaziti publici. To će biti zanatski vješto, klišeizirano i isprazno, ali će me svi čitati.
Pitanje je ima l' kod nas uopće publike sf i f-a toliko mnogo da joj se može čak i podilaziti?
Nema. Točka i uskličnik. Osim svega što je već rečeno, da ponovim što sam već napisao:
ako pišem zbog ikoga, pišem zbog sebe, jer u ovoj usranoj zemlji ionako novaca od tog pisanja neću vidjeti, a i ako ga vidim, bit će taman dovoljno za počastiti prijatelje ili, u boljem slučaju, za kupiti novi bunt knjiga.(...) Živimo u Hrvatskoj gdje nikakva komercijala ne postoji i gdje se isplati pisati isključivo radi ljubavi prema pisanju, zato da nakon pedeset godina pogledaš policu sa svojim knjigama i kažeš "ovo je bio dobro iskorišten život". Jer ionako ništa nećeš imati od toga što te je pročitalo 500 umjesto samo 100 ljudi.
Dakle, u toj situaciji, nakon što su isprobali sve moguće komercijalne kombinacije, na kraju ispada da se najviše iosplati prikačiti na državne jasle kao što je to napravio Ubiq i zato im svaka čast i neka požive još stotinu godina i neka prijeđu na nešto češći ritam. Amen.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by TB »

Izitpajn wrote: Pitanje je ima l' kod nas uopće publike sf i f-a toliko mnogo da joj se može čak i podilaziti?
Nema. Točka i uskličnik. Osim svega što je već rečeno, da ponovim što sam već napisao:
ako pišem zbog ikoga, pišem zbog sebe, jer u ovoj usranoj zemlji ionako novaca od tog pisanja neću vidjeti, a i ako ga vidim, bit će taman dovoljno za počastiti prijatelje ili, u boljem slučaju, za kupiti novi bunt knjiga.(...)

Živimo u Hrvatskoj gdje nikakva komercijala ne postoji i gdje se isplati pisati isključivo radi ljubavi prema pisanju,
Dakle, u toj situaciji, nakon što su isprobali sve moguće komercijalne kombinacije, na kraju ispada da se najviše iosplati prikačiti na državne jasle kao što je to napravio Ubiq i zato im svaka čast i neka požive još stotinu godina i neka prijeđu na nešto češći ritam. Amen.


Sjedne čovjek u park, slika procvalo grmlje. Kad naslika nešto slika, dogovori se sa knjižničarem da mu složi izložbu u knjižnici u kvartu , pa mu na otvorenje dođe rodbina i frendovi. Čak i članak u kvartovskim novinama izađe. Svi ga hvale i rukuju se s njim. :zubo:

Kada je nešto napišem, onda to pošaljem nekome da pročita, ili ovdje na LR. Sviđa mi se kad ljudi to komentiraju, po mogućnosti nepoznati ljudi, svejedno da li pozitivno ili negativno. (Komentari dođu kao honorar. :D ) Ako bi se za to za to dobilo i nešto novaca, kontam, osjećaj bi bio bolji. Što više ljudi vidi što ja radim, što više za to dobijem, osjećaj je bolji.
Tako da, ideja pisanja radi ljubavi prema pisanju nije mi jasna, kao ni slikanje radi ljubavi za slikanje.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by Izitpajn »

Okej, sad smo već zašli duboko u područje subjektivnog. A i ono s knjigama na polici je bilo slikovito, dakle, "pišem iz ljubavi prema pisanju" as opposed to "pišem zbog para". Naravno da želim da to pročita što više ljudi, ali zaista mi je svejedno hoće li to biti 50, 100 ili 200. Sve je to jadno i bijedno (ne konkretni ljudi, nego njihov broj). I zato se koncentriram na ono što je bitno, da sebe ufuram u takvo stanje, to jest da se okrenem takvim temama, da napišem što više stvari. Dakle, da pišem ono i onako što će mene stimulirati da što više pišem. Ako se to kosi s nekim pravilima, tipa čitkost, dostupnost, komercijalnost, tim gore po pravila. Sigurno znam da, ako izdavaču ponudim svoj teško psihološko filozofski roman i ako on kaže da bi radije, na primjer, neki vampirski ljubić, onda ću, naravno, tražiti drugog izdavača. Ako me svi izdavači odbiju s istim riječima, onda ću radije odustati od izdavanja, isprintati u nekoliko primjerka, jedan uvezati da mi lijepo izgleda na polici, a ostatak dati prijateljima, nego pisati ono što izdavači žele od mene.

Jesam sad bio jasan?
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Podilaženje publici ili...?

Unread post by ratchet »

Ovaj put si to napisao stvarno kako treba. Kapa dolje.
:thumbup:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply