Vampir

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Vampir

Unread post by Mindphaser »

VAMPIR

(Dio magnetofonskog zapisa, sa trake nepoznatog porijekla, nađene na buvljoj pijaci. Oznaka na kutiji je nosila datum 22. III 1982)
- Uključila sam magnetofon! Nadam se da vam ne smeta, budući da sam na ovaj način zamislila da zabilježim ovaj intervju!
- Dobro.
- Dakle, zovete se Bogosavljević...
- Bogosavljević, Vampir Bogosavljević! Izvinite, nisam mogao da odolim. A zbog toga ste, naravno, i došli: da porazgovarate sa vampirom? Koliko sam razumio vi ste studentica psihologije?
- Zapravo apsolventica...
- I uzeli ste da radite za diplomski temu o izvjesnim mentalnim poremećajima?
- Pa da... Nego, da krenemo! Kada ste prvi put shvatili da ste vampir? U stvari, vi i ne ličite na vampira, za razliku od nekih drugih ispitanika!
- Možda sam baš ja onaj izuzetak koji potvrđuje pravilo, a s druge strane, nije li predivno kada veliki broj pacijenata ispunjava očekivanja svojih iscjelitelja. Znate za one iluzioniste koji traže saradnju publike? Nasumce izaberu nekolicinu i oni treba da se pretvaraju da vide zmije, lavove, slonove - trista čuda koje stvori magičareva riječ. To što se ljudi iz te grupice slučajnih iluzionistovih pomagača ponašaju kao budale, nije ništa naspram onoga što bi bilo kada bi publici saopštili da tamo nema ničega. Publici je lakše da povjeruje u neobjašnjivo, nego u to da je obmanuta. Zapravo publika najviše voli kada se neko majmuniše na pozornici i time izaziva opšti smijeh. A što nemam blijed ten ili stravične očnjake i treba da vas brine. Kako će to da se uklopi u već razrađenu koncepciju vašeg rada?
- Želite reći da vi ne vjerujete da ste vampir?
- Zaista nije važno šta ja mislim. I nisam zaglavio u ovoj instituciji zato što JA smatram da sam vampir! Ja jednostavno jesam! Društvo sâmo konstruiše svoje najveće strahove i ovaploćuje ih u drugim ljudima. U takvoj situaciji volim da mislim za sebe da sam vampir!
- Pa zbog čega ste onda ovdje?
- Zato što sam besmrtan, a tu ni glogov kolac, pokazalo se, nije rješenje. Zapravo, prijavio me moj prijatelj Radivoje - pošto me je mučki probo odnosnim kolcem - kada je shvatio da iz nekog, njemu nepoznatog razloga, nisam izdahnuo. Ne zamjeram mu ništa. Sigurno bih i ja uzeo - ako ništa drugo - srebrni metak, kada bih uvidio da moj najbolji prijatelj nije ostario ni dana od trenutka kad smo se upoznali.
- Dakle, vi, navodno ne možete da umrete?
- U principu, ne mogu, iako je besmrtnost uvijek bila precijenjena. Npr. i mi besmrtni možemo da umremo zbog nedostatka vazduha, zbog gladi i žeđi ili usljed dekapitacije. Moć regeneracije je, uglavnom, ograničena na unutrašnje organe, tako da je sasvim jasno zašto mi nisu izrasla ova dva prsta koja sam izgubio ili dio desnog uha.
- Kad kažete 'mi', da li to znači da vas ima još... besmrtnih?
- Ima još jedna jedinka... ne znam gdje se nalazi. Ako je pametna i ona je u nekoj od zemalja 'trećeg svijeta'. Ipak je lakše braniti se od kamenovanja i glogovog kolca, nego od sudbine pokusnog kunića u laboratorijama u razvijenim zapadnim zemljama.
- Koliko ste stari? Kako se postaje besmrtan? Izgleda da je to san modernog čovjeka.
- Niko ne može postati besmrtan!
- A vi?
- Ja nisam postao besmrtan, oduvijek sam takav! Od postanka svijeta. Od trenutka kada smo izgnani! I prije toga.
- Odakle?
- Zar vam moje lično ime ništa ne govori, kćeri?
- Adam!?
User avatar
Mrstar
Ewok
Posts: 13
Joined: 25 Nov 2006, 19:30
Contact:

Unread post by Mrstar »

Eh, nije baš da mi se sviđa priča, malo je suhoparna za moj ukus, možda da na kraju zadavi ili pojede tu apsolventicu ili bar siluje...
Enivej, sretna nova godina!
...eto tako...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Heh, dva sam puta pročitao ( s vremenskim razmakom) i još uvijek ne znam što reći?!

:dontknow:

Ajde jedno pitanje:
čemu vampir?
Koliko je za priču važno da Adam bude vampir?
To me naime jako smeta, zašto ne može biti samo besmrtan?
Smisao se ne bi izgubio, a po meni bi priča bila mnogo jasnija. Naime ako je stvarno vampir ( a u to nisam siguran ) onda kraj, a hence i cijela priča nema nikakve logike, ako nije onda, ukoliko ne žališ to eksplicite naglasiti, po meni barem još jedan suptilni hint fali. Recimo u vidu upitnika na kraju naslova.

eto toliko

:uzdravlje:

-e-
OK pročitao još jednom za svaki slučaj :lol:, sad sam gotovo siguran da nije vampir.
Mislim da ideja o hintu i dalje stoji.
Sve u svemu nije loše, štoviše stvarno nije loše.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Vrlo mi se svidja tvoja taktika- sama ideja da je rijec o nakoj studentici koja prica sa zatvorenim psihickim bolesnikom, I da sve snima na magnetofon- time si u prvih nekoliko recenica stvorio atmosferu- naveo si citatelje da se sjete atmosfere iz “Silence of the Lambs” I “Interview with vampire”.

Snimanje na magnetofon te je sigurno navelo da pises o tome da je Adam vampir.
Ideja da je Adam vampir je odlicna, ali mislim da je nisi iskoristio na pravi nacin. Uvodjenje motiva vampira se ne opravdava u prici…
Zapravo, prijavio me moj prijatelj Radivoje – pošto me je mučki probo odnosnim kolcem – kada je shvatio da iz nekog, njemu nepoznatog razloga, nisam izdahnuo. Ne zamjeram mu ništa. Sigurno bih i ja uzeo - ako ništa drugo - srebrni metak, kada bih uvidio da moj najbolji prijatelj nije ostario ni dana od trenutka kad smo se upoznali.
Ovaj dio podsjeca na neku suludu satiru, zar ne? Sto je ok, ali prica ti nije satira…
Odlican mi je pocetak, ideja I kraj… ali mislim da bi nesto trebao napraviti sa sredinom.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

@ Mrstar
Sretna i tebi nova! Valjda cu u ovoj godini napisati neku pricu koja ce i tebi da se svidi! :) A onda ces da castis gajbom piva... ali, uostalom, zasto ogranicavati! :)

Zasto vampir!?I zasto je prica tako naslovljena?
Koji je ono pisac rekao, da parafraziram: Kad sam poceo da pisem (neki roman), tacno sam znao sto zelim njime reci... a sada, kada sam ga napisao... to samo Bog zna!!!
Salim se...
Vampir u naslovu je dijagnoza! To sto je neko lijecnik ne mora da znaci da ce postaviti tacnu dijagnozu. On je na psihijatriji zavrsio tako sto su drugi bili uvjereni da je on vampir. A mozda i zato sto nije PRAVI vampir. Njegova dugovjecnost moze da izazove nelagodu i strah kod ljudi. Zapravo, drustvo bi se znalacki i SAMO oslobodilo "vampira" da je on reagovao na ocekivani nacin, nakon sto su ga proboli glogovim kolcem. Regularni vampir, bez obzira koliko bio stran element, on je sastavni dio tog drustva, odnosno civilizacije i itekako je stvaran. Cak i lazne optuzbe (a one su, dakako, sve takve) idu tome u prilog. I sad... jedan vampir nece da su upokoji!(!) Drustvo ne zna kako da reaguje... stvara se jedna atmosfera opsteg nepovjerenja, koja ne ide u prilog drzavi koja treba da odrzi red i da svemu da "zdravorazumsko" objasnjenje. I onda dolazimo do klasike:drzava zatvara u ludnicu sve koji nece ili ne mogu da se uklope u drustvo!

Imao sam na umu, u pocetku, Intervju s vampirom. Mislio sam da studentica, na pocetku razgovora, u sali dobaci nesto kao: "Nadam se da me necete ugristi kao u filmu..." ili slicno, a posto je u pitanju magnetofonska traka, koja se koristila u pradavno doba, morao sam da preskocim ... Inace, morala je da bude magnetofonska traka...jer je velika... i upada u oci na buvljoj pijaci (barem mislim :) ) ! A i dobar je okvir za pricu, kao sto je primijetio TB.
Dalje...i ja mislim da je sredina nikakva... zapravo, zbrzao sam s pisanjem, tako da sam htio da sto prije zavrsim. Npr. onaj dio gdje Vampir drzi onaj dugacki monolog iskace, zato sto je dosao rano, dugacak je, u stvari, disproporcionalan! A to sto nisam dobro povezao vampira sa Adamom,tj. sto bas to izaziva neke nedoumice je znak da sam djelimicno zakazao ja kao pripovjedac, ALI, s druge strane... ja sam samo prenio na papir ono sto sam cuo sa trake koju sam jeftino kupio ---> savrsen alibi!!!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Mindphaser wrote:.... ALI, s druge strane... ja sam samo prenio na papir ono sto sam cuo sa trake koju sam jeftino kupio ---> savrsen alibi!!!

He he... ali ipak samo alibi. :wave:
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

TB wrote:
Mindphaser wrote:.... ALI, s druge strane... ja sam samo prenio na papir ono sto sam cuo sa trake koju sam JEFTINO kupio ---> savrsen alibi!!!

He he... ali ipak samo alibi. :wave:
I to jeftin, dodajem! He-he-he... :D
Onaj satiricni dio, kako si ga (mozda dobro) okarakterisao, ne iskace iz citave koncepcije... U njemu je, u stvari, sustina price! I to zbijena u, cirka, tri reda! :uzdravlje:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Osim sto si to nasao na traci s buvlje pijace, snimljeno je u ludnici, a tamo su ljudi koji znaju brbljati svasta... Da tip stvarno ne stari, pa da je proboden kolcem i ostao ziv, ne bi on zavrsio u ludnici, nego... U kojoj bi ustanovi u Jugi 1982 zavrsio takav covjek? Kako saznajemo da lik nije u vojnom znanstveno- istrazivackom institutu u Beogradu nego je u ludnici, on je znaci samo - ludjak, pa i prica nije SF! :o
User avatar
Phlatline
Puppeteer
Posts: 107
Joined: 02 May 2004, 15:01
Location: Osijek
Contact:

Re: Vampir

Unread post by Phlatline »

Mindphaser wrote:Koliko sam razumio vi ste studentica psihologije?
- Zapravo apsolventica...

Hm, nisam čitao ostale odgovore na priču pa ak je to netko spomenuo, ignore post :D , ali ...zar apsolventi nisu studenti?? Ja sam apsolvent, pa se osjećam kao student...ili se zavaravam? :shock:
Zar nisam? Što sam ja onda? Koja je moja funkcija? Mjesto i status u društvu? VIDITE LI VI MENE UOPĆE?!? AAAAAAAhhhhh
:uzdravlje:
Šala, priča je ok :headbang:
Image
Post Reply