RIJEKA

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

RIJEKA

Unread post by TB »

Druga priča koju sam uz priču "SAN" poslao na natječaj "PM-a". Pričom sam zadovoljan, a kako sam optimist, očekivao sam da će, ako već ne obje priče, barem ova biti nagrađena!
Da li sam optimist s pravom, reći će žestoki kritičari s NOSF-a! :wave:

RIJEKA

Martin je pomalo nesigurno noću hodao praznom ulicom pored rijeke. Poslije polnoćke je s dečkima iz HVIDR-e bio svratio do birtije na piće i razgovor. Razgovor je, po običaju, skrenuo na prisjećanje na ratne dane, a jedna rakija pretvorila se u nekoliko. Previše je potrošio da bi uzeo taksi, pa se sada, u tri sata, vrlo pijan, pješice vraćao kući. Ove godine nije bilo snijega za Božić, ali bilo je hladno, i gusta magla se u pramenovima vukla iznad ledene crne Drave. Martin osjeti da mu je mjehur prepun, pa skrene izvan svjetla uličnih svjetiljki, prema nasipu, u mrak pored ceste. Stane na rubu nasipa, i tek što je otkopčao šlic, oklizne se na mokroj travi. «Jebemu», bilo je sve što je stigao reći, već se po blatnoj kosini odsklizao dolje do rijeke. Teško dišući ustane. Hladno blato bilo mu je posvuda po hlačama. Sav se zablatio. «A u tri pičke», opsuje. «Što je tu je», pomisli, i okrenu se ka rijeci. Pusti pušeći mlaz u mračnu maticu, i uzdahne od olakšanja, sklapajući oči. Dok je žmirio, iznenada se prisjeti jedne noći prije petnaest godina, kad je poslije jednog drugog posla, kilometar uzvodno, isto ovako pijan pišao u ovu istu rijeku. Žmireći, osjeti kako mu je penis vrlo izložen na hladnoj magli. Ledeni žmarci mu, bez razloga, prostruje kičmom od trtice do potiljka. Martin odluči da krene. Na brzinu se ispiša, zakopča se, i okrene prema toplim svjetlima ulice. Zakorači po kosini nasipa, kad iza sebe u monotonom žuboru rijeke začu pljusak.
Još jedan pljusak. Kao da je iskočila neka riba. Jako velika riba. «Hej!», netko slabašno viknu. «Hej, pomozite!» Martin se okrene. Netko je u rijeci. Po ovoj hladnoći. Začu grgljanje i još teškog pljuskanja. Možda je netko kao i on, krenuo da piša, pa se okliznuo i pao u rijeku. «Halo!», viknu Martin i napravi dva koraka prema vodi, trudeći se da vidi u mraku i magli. «Jeste li dobro? Gdje ste?»
Stenjanje i grgljanje. «Pomozite! Pao sam u rijeku. Ne mogu da izađem iz vode. Pomozite!»
Martin u crnoj vodi ugleda nešto kako se koprca prema obali. Pomisli da vidi svinju, utopljenu, i u vodi napuhnutu. Ali ova svinja imala je krpe odjeće na sebi. I ljudski oblik. Groteskno nadut ljudski oblik je plivao prema obali, nespretnim grčevima i trzajima, jedva se pokrečući kroz ledenu vodu, jer su mu ruke i noge bile spojene u zglavcima, žicom usiječenom u meko, raskvašeno, naduto tkivo. Odvratan smrad truleži zapahnu Martina. Stvor se nespretno koprcao, grgljajući i daveći se, sada već dva metra od obale. Podigne glavu, i pogleda Martina jedinim okom, nadutim i bijelim, kao oljušteno kuhano jaje, i Martin shvati da to čovjekoliko stvorenje ima samo pola glave.
«Pomozite mi da izađem. Mislim da sam pao u vodu, ne sjećam se kako. Pomozite da izađem. Moram da stignem kući, Moram, djeca me čekaju. Danas je Božić.»
Martin se sledi, nije se mogao ni pomaći. Točno je znao kako nastaje onakva rana. Poželio je da odgovori: «nisam ja!», « nisam kriv!», «slušao sam zapovjedi!», ili, «takva su vremena bila!»
Ono što je vrisnuo bilo je: «Lažeš! Tebi danas nije Božić!»
To ga prene iz ukočenosti, i on pohita uz padinu nasipa, prema svjetlima ulice.
Trčao je, nastojeći se uvjeriti da nije vidio ništa, da iza onog groznog stvora metkom raznesene glave nije nazrjeo još blijedih, nadutih trupala, koja se sapeta žicom grče kroz vodu, grgljaju,dave se i pozivaju nekoga da im pomogne da izađu na kopno, jer da se moraju vratiti kućama.
«Nije vama Božić. Nije vama Božić!» urlao je Martin dok je trčao ulicama, u nadi da će te riječi zadržati one stvorove da ostanu u hladnoj rijeci, kamo ih je poslao prije petnaest godina.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Dakle:

Priča sama po sebi nije loša, iako ja nisam ljubitelj "ratne" tematike, to ti ne mogu uzeti za zlo. Sama ideja "the ghost of Christmas past" nije pretjerano originalna, ovdje je fino upakirana u (nama) poznatu tematiku.
Kao što sam napisao u LR meni je bilo jako, jako teško napisati horor u dvije kartice (na kraju se pokazalo neizvedivo :lol:). Ȓini mi se da ni tebi nije uspjelo. I da tematika je strašna, ali seting nije. Mene nije ništa uplašilo dok sam čitao.

Jezik i stil:
Započeo si loše, prva rečenica, ovako napisana, znači da je Martin uvijek nesiguran kad noću šeće rijekom. U drugoj si bespotrebno upotrijebio pluskvamperfekt, jer opisuješ radnju koja se, istina zbila u prošlosti, ali nakon polnoćke. Za PKP se radnja trebala desiti prije.
Nerijetko upotrebljavaš konstrukciju "da+" npr. da piša. Ja nisam purist i u principu me to ne smeta. Jedino mi se čini da si radi boljeg razumijevanja trebao sačuvati to samo za "zombija", čisto diferencijacije radi.
TB wrote: Dok je žmirio, iznenada se prisjeti jedne noći prije petnaest godina, kad je poslije jednog drugog posla, kilometar uzvodno, isto ovako pijan pišao u ovu istu rijeku.
Ova mi je rečenice bespotrebna, štoviše mislim da je nisi uopće trebao napisati jer daješ prejaki hint kamo će priča skrenuti. Slova potrošena ovdje mogla su se bolje iskoristiti.


Eto toliko, ne mogu se sad sjetiti što sam još htio napisati.

E da, na par ti je mjesta č i ije pobjeglo.
Sve u svemu nije loše samo mislim da si prije slanja trebao postati na seciranje i onda doraditi par stvari.

Eto. :uzdravlje:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Bahod hvala na komentaru. Cudno je kako se tek nakon sto se prica predoci javnosti vidi se da su moguce daljnje izmjene i popravke, mada se cinilo da je dovrseno.

Faktor plasenja kod horror prica je malo tj. puno zeznuta stvar, posebno kad je u pitanju ovako vrlo malen prostor... Horror price me inace u stvari bas i ne prepadaju, pa ni ne znam sto je to sto bi u stvari trebalo plasiti na papiru ... Zadnji put kad sam me neki tekst prepao, to uopce nije bila prica nego tekst u kojem se pise o bliskoj buducnosti...
(a one horror price koje su me znale prepasti su bile duge, duge... )

Pravopis i stil... nemam ni jedan pravopis ni gramatiku, morat cu nabaviti. Najbolje bi bilo kad bi hrvatski pravopis i gramatika postojali negdje na netu... Ako netko zna postoji li, molim link...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

stitch
nije gramatika ni pravopis ali ima jao dobrih stvari za pročitati
Post Reply