BALKAN SHOXX

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

Priča je odvratna, ali ipak...

1
0
No votes
2
0
No votes
3
0
No votes
4
0
No votes
5
0
No votes
 
Total votes: 0

User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: BALKAN SHOXX

Unread post by Bubba Zanetti »

Dagi wrote: Naime, dionice se prodaju kod dioničkih društava, a ne društava s ograničenom odgovornošću - osim ako nisi želio i to iskarikirati.
Bez brige, to znadem da bi trebalo biti d.d. i drago mi je da si skužio tu karikaturu.
:uzdravlje:

E sada hard dio, tj. infodump na koji mi je ukazao i Izitpajn. :scratch:
Tu jednostavno nisam pametan šta da napravim. Info kao info sam po sebi nije zlo, osim ako ispadne taj nesretni info dump.
Bubba Zanetti wrote:Hrvatska je demografski implodirajući spala na nešto manje od 2 miliona stanovnika od kojih se milju i pol natiskalo u jedinu metropolu.
Ovo da ga j..... ne bih nikako izbacio, e a onda što nakon toga. Jedna od mogućnosti je jednostavno izrezat dvije slijedeće rečenice, pa to negdje ubacit u kontekstu negdje dalje po varijanti koju si ti predložio ili jednostavno napravit delete kao da toga nije ni bilo. Ali mi onda ova gore rečenica ostaje kao početak nekakvog infoa koji u biti ne postoji.
Još ću malo :x :x :x , pa ćemo vidjet hoće li što ispast.

Inače, mucho THX na savjetima.
:blob:
:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Hm, motat ću stati na Pham.. avaj Hamenaglarovu stranu ovaj put.
Jednostavno ne vidim razlog za sve te gadarije, to je naravno stvar ukusa, no ako ih makneš što ti ostaje?
Ništa.
Po meni si se preorijentirao na "gadosti" umjesto na samu priču.
Mogao si ( po meni mnogo bolje) efekt gađenja postići kroz samu priču, a ne samo eksplicitnim nabrajanjem scena. Nije fora da "kažeš" nešto odvratno, fora je kad napišeš tako da se čitatelju zgadi svijet - ako ti je to cilj.
A to se bolje postiže primjenom pravila – "Show don't tell"

btw malo izbrusiti pravopis
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Bahod wrote: Jednostavno ne vidim razlog za sve te gadarije, to je naravno stvar ukusa, no ako ih makneš što ti ostaje?
Ništa.
Izbaci gadarije iz filma "Bad Taste". Å ta ti ostaje? Ništa.
Izbaci ultranasilje iz "Divlje horde" ili "Paklene naranče". Å ta ti ostaje? Ništa.
Izbaci perverzije iz Ballardovog "Sudara". Å ta ti ostaje? Ništa.
Ostaje ti eventualno nekakva osnovna ideja koja bi u ovim djelima bile teško okljaštrena i nedorečena bez tih elemenata.
Već sam Hamanagleru rekao da je tematika ove priče propadanje, ili ako hoćeš još grublji izraz, truljenje društva. To nije ni lijep ni mirišljav proces i zato ga, barem ja, nemogu prikazati na lijep način, a moja je teza da u umjetnosti općenito, za neugodne elemente nemožeš reći ni da su potrebni ni da su nepotrebni.
Bahod wrote: Po meni si se preorijentirao na "gadosti" umjesto na samu priču.
Mogao si ( po meni mnogo bolje) efekt gađenja postići kroz samu priču, a ne samo eksplicitnim nabrajanjem scena. Nije fora da "kažeš" nešto odvratno, fora je kad napišeš tako da se čitatelju zgadi svijet - ako ti je to cilj.
A to se bolje postiže primjenom pravila – "Show don't tell"
Boh... :? Orjentacija jest i na gadosti, ali u svrhu prikazivanja onog što je tematika. Ovo nije larpurlatističko tokarenje, blanjanje, gloddanje poradi tokarenja, blanjanja, glodanja.
Bahod wrote: btw malo izbrusiti pravopis
:oops: :D Malo sam to prefarbao doma u Wordu, a ovdje sam zasad napravio edit samo jednog tipfelera, no hajde da onda i pojasnim kako je pričica nastajala.
Jedna od ideja bila je da pišem u moron stilu, (Sjedijo sam u kuhinji... itd ...itd) no od toga sam odmah odustao. Drugi štos koji mi je pao na pamet jest da Orwellovski pojednostavnim jezik, recimo eliminacijom deklinacije iz dragog nam rvackog, no to je ispalo nedobro :D . Treći štos koji mi je pao na pamet jest da pišem u nekakvom e-mail, SMS stilu bez interpunkcije i velikih slova ( sjedio sam u kuhinji zajedno sa bornom i njegovim golemim snažnim tigrem kazimirom pijuckao svoju jutarnju kahvu mislim stvarno... itd ...itd)
Sve bi to ispalo žbrlj i stoga sam odustao od takvih štoseva (deklem moglo je bit i gore od ovog :D ). No onda rekoh sebi: "Ajdemo ovako... Ubacujem u 5-u, izlupam to na tastaturu iz prvog lica kao Hrvoje, pa šta ispadne." Heto. :ocasion:
Budući da sam se oko ove pričice već dobro pokefao, odlučio sam da ovdje ostaje u svojem raw izdanju.
Ajmo di ste... Grrroooaaarrr. :vrag: :puca:
:lol: :lol:
:blob:
:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Bubba Zanetti wrote: Izbaci gadarije iz filma "Bad Taste". Å ta ti ostaje? Ništa.
Izbaci ultranasilje iz "Divlje horde" ili "Paklene naranče". Å ta ti ostaje? Ništa.
Izbaci perverzije iz Ballardovog "Sudara". Å ta ti ostaje? Ništa.
Ostaje ti eventualno nekakva osnovna ideja koja bi u ovim djelima bile teško okljaštrena i nedorečena bez tih elemenata.
Već sam Hamanagleru rekao da je tematika ove priče propadanje, ili ako hoćeš još grublji izraz, truljenje društva. To nije ni lijep ni mirišljav proces i zato ga, barem ja, nemogu prikazati na lijep način, a moja je teza da u umjetnosti općenito, za neugodne elemente nemožeš reći ni da su potrebni ni da su nepotrebni.

heh u fino si se društvo strpao

Ok Bad Taste nisam gledao (predumijevem da misliš na filmove), no za ove ostale ne stoji to što si rekao. Kao prvo kod svih (teško mi je pronaći odgovarajuću zamjenicu, pošto si svašta strpao u isti koš) "gadosti" su alat za prikaz ideje i uz to sastavni dio priče. Kod tebe to nije slučaj - barem ja ne vidim.

I nije stvar da na "lijep" način prikažeš "ružne" stvari, nego da nešto prikažeš. Ako samo nabrajaš ružne slike, bez nekakvog posebnog razloga na kraju ispadne ništa.

No dobro da sad ne drvim; meni priča nije sjela, drugima je. Ako si ti zadovoljan zadovoljan sam i ja. Možemo nastaviti ovaj "razgovor" nakon još kojeg djela, kada uzorak bude reprezentativniji
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Bahod wrote: heh u fino si se društvo strpao
Eh, pa nemoj tako. Ne trpam ja sebe u to društvo nego pokušavam objasniti da ekstmni elementi ne moraju značiti lošu literaturu, film ili nešto drugo, a za to ću naravno uzeti klasike. Pa neću valjda uzet nekakav loš film. Nije li tako?
Bahod wrote: Ok Bad Taste nisam gledao (predumijevem da misliš na filmove), no za ove ostale ne stoji to što si rekao. Kao prvo kod svih (teško mi je pronaći odgovarajuću zamjenicu, pošto si svašta strpao u isti koš) "gadosti" su alat za prikaz ideje i uz to sastavni dio priče. Kod tebe to nije slučaj - barem ja ne vidim.
I nije stvar da na "lijep" način prikažeš "ružne" stvari, nego da nešto prikažeš. Ako samo nabrajaš ružne slike, bez nekakvog posebnog razloga na kraju ispadne ništa.
Da citiram jednu lajnu iz Robocopa:
Ajd baj det for a dalar! :lol2: :lol2:
Jest... priznajem mogućnost da nisam baš najbolje sve posložio i da je tu možda nešto škripnulo.
No da se opet pokušam malo branit. Rekoh već ranije tematika je propadanje. Onaj motiv komadanja Prvog Lica Jednine ide upravo u smjeru simboličnog prikaza istog. Dakle raspad sistema ili organizma, komad po komad, organ po organ. Zato to ipak nije tek puko nizanje gadosti bez ikakvog smisla. Isti motiv komadanja postoji u spotu Leftfield & Afrika Bambaataa - Africa Shox. Meni je to lijepo poslužilo da tu povučem paralelu i riješim svoje muke po naslovu. :D
Bahod wrote: No dobro da sad ne drvim; meni priča nije sjela, drugima je. Ako si ti zadovoljan zadovoljan sam i ja. Možemo nastaviti ovaj "razgovor" nakon još kojeg djela, kada uzorak bude reprezentativniji
Tjah... da ne drvim i ja previše, za kraj samo zahvala za kritiku. Pa makar i lošu.

:blob:
:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

Zakaj za sve priče ne razvije se rasprava ovolko :D
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Krvoje wrote:Zakaj za sve priče ne razvije se rasprava ovolko :D
Ovfje je očito došlo do kemije. Loše. :D

:blob:
:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Krvoje wrote:Zakaj za sve priče ne razvije se rasprava ovolko :D
Zato jer kod ostalih autori ne ustraju toliko tvrdoglavo na svojim pogreškama.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Izitpajn wrote:
Krvoje wrote:Zakaj za sve priče ne razvije se rasprava ovolko :D
Zato jer kod ostalih autori ne ustraju toliko tvrdoglavo na svojim pogreškama.
Inače nisam toliko tvrdoglav, ali sam nakon Hamanaglerovog posta ipak naturpijao rogove i zauzeo tvrdošijast stav.
:blob:
:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Post Reply