Armagedon now

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Armagedon now

Unread post by Panonsky »

21. kolovoz 2126 godine .
Korado Korlević je posljednji put pogledao kroz okular teleskopa sa zvjezdarnice Višnjan. Posljednji puta ne zato što je bio star, već stoga jer je onaj objekt koji je mjesecima tako pomno promatrao teleskopom sada jasno mogao vidjeti golim okom. On mu je znao i ime... Swift-Tuttle, tako se zvao. Izdvojio se između 10 000 nebeskih tijela veličine pola kilometra koja presijecaju zemljinu stazu po kojoj se kreće oko sunca. Suočen s neizbježnim zatvorio je poklopac teleskopa i izišao napolje iz zvjezdarnice. Visoko na nebu ,stajao je novi "mjesec" ,samo ovaj je imao svoju vlastitu svjetlost, svoj vlastiti divovski svjetlosni trag ,koji se protezao cijelim nebom. U vakuumu svemira , ključao je ogroman vrtlog plina, kamenja i leda , približavajući se iz dana u dan, iz sata u sat, brzinom od 16 kilometara svake sekunde... Korado je davno upozoravao svoje znanstvene kolege na opasnost koja prijeti, no rješenje se nije pronalazilo. Naučnici cijeloga svijeta mogli su samo promatrati nadolazeću katastrofu ,a koja se nije mogla izbjeći. Cjelokupna znanja i dostignuća čovječanstva bila su pohranjena u posebnim vremenskim kapsulama duboko zakopanim u zemljinoj kori . Ostavština za budućnost...

~ Trenutak sudara se približava. Po čitavoj površini planeta, izbezumljeni ljudi pokušavaju očajnički pronaći skrovište. Neki odlaze duboko pod zemlju u rudnike i špilje ,neki se otiskuju podmornicama u plave morske dubine . Drugi gube razum i postaju bezobzirni a većina samo bezvoljno i zbunjeno očekuje kraj. Poneki Jehovin svjedok ,našavši spas u svom ludilu , s kulom stražara u jednoj ruci i Biblijom u drugoj , viče na sav glas ;
- " Kraj je blizu, pokajte se , kraj je blizu..." Zatim bi otvorio Bibliju na mjestu knjige objave (Ivanove) i počeo s ushitom čitati na glas ;
- " I bijaše sijevanje munja i gromovi, i glasovi, i bi veliki potres zemlje, kakvog nikad ne bi otkako su ljudi na zemlji, takav bijaše taj potres... I gradovi ljudski se srušiše...I svi otoci pobjegoše, i brda se ne nađoše. I tuča velika kao glave padne s neba na ljude , i ljudi proklinjaše Boga od zla grdnoga zbog takve počasti tuče, jer je velika muka njihova."
Malo dalje od njega ,obrijanih glava , s mrljom boje na nosu, obučeni u bijelo, Prabhupadini sljedbenici su pojali uz udare bubnja svoju mantru Hare Rama - Hare Krišna....

~ Nebesa su se otvorila iznad mjesta udara .Tisuće kubnih kilometara zraka u trenutku biva potisnuto u stranu . Ogromni stup spaljujučeg plamena nepregledne veličine, nadlijeće zemaljsko tlo i par sekundi kasnije probada zemlju. Planet podrhtava od siline udara bivajući pomaknut iz svoje orbite. Sravnjujući sve pred sobom, udarni val stlačenog zraka juri planetom. Na mjestu udara nastaje krater promjera nekoliko stotina kilometara , okružen prstenom rastopljenih planina visokih kilometrima. Zemlja pokazuje svoju vrelu utrobu. Divovska plamena lopta širi se planetom pržeći cijeli globus .Temperatura površine zemlje popela se na tri tisuće stupnjeva celzija pritom odbacivši cijelu atmosferu u svemir a svi oceani bjehu ispareni do samog dna. Sunce se više ne vidi s zemlje i njegovo svjetlo je zamijenjeno zlokobnim svjetlucanjem bezbrojnih meteora koji dodatno prže tlo kako se izbačeni materijal s mjesta udara vraća natrag iz svemira. Zemljina nova atmosfera posta stravično gusta od užarenog isparenja kamenja i pregrijane vodene pare. Tlak je ogroman. Sljedećih godinu dana atmosfera bi se polako hladila i uskoro bi počela padati kiša usijanih kapljica lave. Tisuću godina bi prošlo do trenutka pojave prve normalne vodene kiše. Slijedećih dvije i pol tisuće godina kiša bi pljuštala i slijevala se na zemaljsku koru, ponovo puneći oceane , a planet bi se počeo vračati u kakvu-takvu normalu.

~ * ~

20 listopad 1993 godine.
Negdje na tajnom mjestu , među Arktičkim ledom okovanom zemljom. Najbogatiji čovjek planete stajao je ispred velikog monitora gledajući posljednje dane ljudske civilizacije. Okružen najvećim znanstvenicima cijeloga svijeta , pritisnu tipku na daljinskom upravljaču uređaja i ekran se zacrni. Ȓovjek se ljutito okrenu prema znanstvenicima....
- Znači to je sudbina svijeta !? Zato sam dao bilijune dolara na vaša istraživanja i razvoj vremenskog stroja ? Kakav je to stroj, dovraga, kojim ne možeš putovati već samo vidjeti budućnost ?
- " Ali gospodine, dopustite da vam...." Započe jedan od naučnika objašnjavati
- " Nema se tu što puno pričati " Prekinu ga najbogatiji čovjek na planeti ... " Ja sam htio da stvorite stroj kojim se može kretati kroz vrijeme , a ne samo vidjeti budućnost ...i to kakva budućnost . Znači vi, najveći znanstveni umovi čovječanstva , kažete da se ovaj armagedon ne može nikako izbjeći ? To mi kažete !? "
- " Vidite ,gospodine... " Započne priču jedan od znanstvenika " Budućnost koju vidimo je davno najavljivana i pravo je čudo da nas ovakav meteor nije prije pogodio . Svaka simulacija i svaki proračun koji smo mi izveli na računalima , rezultirao je neuspjehom....Ovaj meteor će uistinu zapečatiti ljudsku sudbinu i sudbinu cijele planete kada ponovo uđe u našu orbitu 2126 godine ..."
- Dovraga ! pa što mi onda vrijedi što ste otkrili način da produžim život za tristo godina kada će ionako cijelo čovječanstvo uskoro biti uništeno....
Zatim ljutito podlakti desnu ruku i podboči glavu palcem a kažiprst ispruži preko lica , kao da nešto smišlja... zatim reče :
- A tko vam je onaj Korado , može li on napraviti kakav proračun , može li on smisliti kakav plan da se izbjegne sudar ?
Znanstvenici se pogledaše i uslijed kratkog došaptavanja začuje se jasan odgovor " Vjerojatno može , on je jedan od najvećih otkrivača i proučavatelja meteora "

- " Odlično ! Dovedite mi ga ! " Reče najbogatiji čovjek svijeta, ozarena lica.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

nu Panonsky dobro nam došao
da ne brineš ja sam ti premjestio priču tamo gdje joj je mjesto
LR je za priče po dužnosti
a slobodni uradci idu u Ȓiča miča
:uzdravlje:
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Bahod wrote:nu Panonsky dobro nam došao
da ne brineš ja sam ti premjestio priču tamo gdje joj je mjesto

:uzdravlje:
Eh,hvala ,ja sam ti malo smotan,nisam od onih koji vise po forumima pa se baš ne snalazim dobro tu,a brate,ovdje se nakupilo toliko puno tekstova da ne stignem sve prostudirati....(počnem čitati one postove di piše VAŽNO, pa se tjekom čitanja izgubim koliko se kasnije to sve zakomplicira u objašnjenjima)
Još jednom hvala na sustretljivosti..... :oops:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

dobrodošao Panonsky :)

ne brini, već ćeš pohvatati konce, a srećom NOSF-ovi su moderatori susretljiva i dobrohotna čeljad. ma svi su susretljivi i dobrohotni. mi smo ti ko napušena sekta :D

šala - mala

javim se kad pročitam pričolino :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Panonsky wrote:Još jednom hvala na sustretljivosti..... :oops:
nu zato smo tu ;)

ajmo na priču;
sama ideja u kojoj si pomiješao meteor, putovanje (ajd' dobro gledanje) kroz vrijeme i Richarda Bransona pomalo je neoriginalna, no ajmo reći zanimljivo isprepletena


I dok me je kraj iznenadio i zabavio (veliki plus) prvi mi je dio bio pomalo dosadan, imao sam osjećaj kao da čitam scenarij već ogledanog filma
duža bi forma možda ( roman sigurno) i podnijela takav opis, no u ovakvoj kratkoj formi bode u oči i ruši tok priče
sličnu smo situaciju vidjeli kod Danijela gdje isto priča trpi zbog tehničkih opisa
istina sam je kraj puno napravio i fino zaokružio stvar
malo sam kratak s vremenom da bih sad smišljao bolji način za uvod :)
sve u svemu nije loše, no moglo bi bolje
so kip ap d gud vrk
:uzdravlje:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Armagedon now

Unread post by Izitpajn »

Bahod wrote:imao sam osjećaj kao da čitam scenarij već ogledanog filma
Točnije, dokumentarac koji je bio na HTVu prije par mjeseci.

Ali dobro, pročitah (a što ću, zaintrigirao me Korado) i nije me se baš dojmilo, od pravopisnih do faktičkih grešaka, a ideja bi bila zgodna da ima neki zaključak. Ovako, to je priča s punch-lineom koji i nije pretjerano duhovit. A sad kreće obrazovni program:
Panonsky wrote:21. kolovoz 2126 godine .
Korado Korlević
bi tada, ako se ne varam, imao više od 150 godina. Ajmo ne pretjerivati.
Visoko na nebu ,stajao je novi "mjesec" ,samo ovaj je imao svoju vlastitu svjetlost
Nijedno tijelo u Sunčevu sustavu osim Sunca nema vlastitu svjetlost. Svi odražavaju Sunčevu svjetlost.
U vakuumu svemira , ključao je ogroman vrtlog plina, kamenja i leda ,
Ovo je jedna od stvari u filmu "Armageddon" zbog kojih sam prvi put u životu poželio izaći iz kina. U bestežinskom stanju, a pogotovo ako je riječ o vakuumu, nema ključanja i vrtloženja. Sve što dobije neku brzinu vrlo brzo će napustiti blizinu objekta od kojeg se odvojilo.
približavajući se iz dana u dan, iz sata u sat, brzinom od 16 kilometara svake sekunde...
Zemlja kruži oko Sunca brzinom od 30 km/s, a svako tijelo s ekscentričnom orbitom koje će je opizditi može se kretati samo brže.
~ Nebesa su se otvorila iznad mjesta udara .Tisuće kubnih kilometara zraka u trenutku biva potisnuto u stranu .
Ako je tijelo polumjera pola kilometra, onda najviše pedeset kubičnih kilometara zraka može biti potisnuto u stranu.
Temperatura površine zemlje popela se na tri tisuće stupnjeva celzija pritom odbacivši cijelu atmosferu u svemir
Ovo mi je malo sumnjivo. Zapravo, puno sumnjivo.
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Aha,tako vas volim...akcija i reakcija.Evo `vako,prvo i obavezno moram zahvaliti Iri što mi je ukazala na ovaj sajt i vezano uz njega forum(eto,hvala), drugo hvala ide Bahodu na susretljivosti i ukazivanju na nedostatke u priči a treća zahvala ide Izitpajnu što si je dao truda pa mi ukazao na nepravilnosti u tekstu. A je,što je je,tema priče je ne malo ,već previše neoriginalna ,ali opet čini mi se neiscrpna. Richarda Bransona nažalost ne poznam ,pa mi je to idući pisac čija djela ću potražiti u knjižnici.Mada izgleda kao da sam gledao neki film na tu temu (Armagedon ili neki sličan) ili možda neki dokumentarac na hateveu,pa inspiriran time napisao priču to na žalost nije tako.Priča mi je "pala na pamet" dok sam šetao korzom i vidio nekog jehovinog svjedoka di pokazuje onu famoznu "Kulu stražara" a na naslovnici je bio prikazan pad meteora.E da ,posebno me veseli kada mi netko upozorava na pravopisne pogreške (a vjerujte mi da sam svjestan kako neznam dobro pravopis,no nastojim se poboljšati) a "zaboravi" mi reći ili napisati koje su to ,vjerojatno ih ubuduće ne bih ponavljao.Sad kad mi je izo onako opširno dao svoje viđenje ,mogu reći da nisam na taj način niti razmišljao dok sam pisao tekst,zapravo većinom i pišem bez razmišljanja,pogotovo sam bio mišljenja da u SFu imaš slobodu pisati što i kako hoćeš,no sad već razmišljam da uz iduću priču koju budem pisao nabavim brdo stručne literature da bih bio što realniji ;) ....Eto,mene iskreno vesele i raduju konstruktivni komentari ,pa makar oni bili i negativni i makar se priča ne sviđala baš svakom, bitno da se ukaže na nedostatke i predlože neka poboljšanja.Mislim kako ne moram napominjati da za sebe ne mislim da znam pisati , prije bih rekao da pokušavam pisati ,no ovo društvo u kojem se ja krećem u stvarnom životu nema baš nekih izrazitih tenzija prema literalnom radu :dontknow: i stoga sam se ja našao `vamo,kako bih nešto naučio.Hvala na čitanju, a sad odo` vidjeti u literalnu radionicu - reče Panonsky ozarena lica.....
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Panonsky wrote:drugo hvala ide Bahodu na susretljivosti i ukazivanju na nedostatke u priči
molim molim
hm što se tiče nedostataka, da uvijek je lakše pametovat kad drugima tražiš
greške i mane, no ne zaboravi da su to sve samo osobna mišljenja i ono što se jednom sviđa drugom je lejmo i vajsvrsa
vizavi jezika- da ja isto najmrzim komentare tipa obrati pažnju na jezik
-pa da znam što ne valja popravio bih sam ;)
osobno, kao punokrvni prigorac imam velikih problema s refleksom jata i bolnim č/ć-em ( eh da sam Slovenac) nu intenzivne radim na tom i stvarno vidim pomak
pa ako mogu ja možeš i ti :)
Richarda Bransona nažalost ne poznam ,pa mi je to idući pisac čija djela ću potražiti u knjižnici.
khm ne bih ti to preporučio, naime iako postoji njegova knjiga (mislim da je autobiografija) Riki nije pisac već bogati seronja i vlasnik Virgin zrakoplova inače "totalno otkačeni" adrenalin đanki koji svoje bogatstvo nemilice troši na kojekave gadgete, pa me tvoj junak jako podsjetio na tvog "vizionara"
User avatar
niveska16
Puppeteer
Posts: 147
Joined: 30 Jun 2006, 22:08
Location: Dalmacija

Unread post by niveska16 »

Haj, Panonsky,dobrodošao!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Panonsky wrote:E da ,posebno me veseli kada mi netko upozorava na pravopisne pogreške, a "zaboravi" mi reći ili napisati koje su to ,vjerojatno ih ubuduće ne bih ponavljao.
Mda, sad sam baš išao tražiti i nije ih bilo baš previše (kao kod nekih drugih ;) ), a jedino što sam pri letimičnom prelijetanju primijetio bilo je "spaljujučeg". Isto tako, imaš malo previše zareza, a detalj na koji bih ti skrenuo pažnju je da razmak ide uvijek IZA zareza, a nikad PRIJE. Kod navodnika razmak uvijek ide s VANJSKE strane, a nikad s UNUTRAŠNJE.
pogotovo sam bio mišljenja da u SFu imaš slobodu pisati što i kako hoćeš,
O, ne! SF je TEŽE pisati od obične književnosti upravo zato jer, uz standardna pravila, vrijede i dodatna, da sve mora biti, khm, plauzibilno (ili kako se već kaže).

no sad već razmišljam da uz iduću priču koju budem pisao nabavim brdo stručne literature da bih bio što realniji ;)
Ni za živu glavu! Prvi savjet je: piši ono o čemu znaš. Naglasak priče mora biti upravo na priči, a ne na faktgrafiji koja mora pratiti priču. Ako baš nisi siguran, onda gotovu priču ili skicu daj nekome za koga znaš da zna te stvari pa neka ti on istrijebi greške. Ili piši fantasy :)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Izitpajn wrote:O, ne! SF je TEŽE pisati od obične književnosti upravo zato jer, uz standardna pravila, vrijede i dodatna, da sve mora biti, khm, plauzibilno (ili kako se već kaže).
Uvjerljivo... Ili tako nekako.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ovdje možeš naći dosta zanimljivih tekstova o pisanju, ne samo žanrovskom ..

posebno su korisni tekstovi u rubrici kako NE pisati (na dnu)



:drunken:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Dragi moji ljudi.Evo iskreno sam ganut što ste žrtvujući svoje vrijeme posvetili čitanju ove priče i posebno sam svima zahvalan na prijedlozima i ukazanim propustima.Budući ste se vi potrudili pomoći meni "ponukan" time malo sam prepravio ovu priču skrativši je na formu od kojih 3000 znakova (manje-više). Sada mi puno bolje zvući, jedino sam kraj ostavio nedorečen (valjda volim takve završetke). Nisam je htio ovdje ponovo pisati nego sam je objavio na blogu pa tko želi može pročitati prepravljenu verziju klikom na [url=http://nebeski_dvori.mojblog.hr/permalink.aspx?id=80688]link[/url]. Također sam (poučen Izinim savjetima) prepravio i originalnu priču objavljenu prije kojih par mjeseci također na blogu, a evo ovu ovdje ne diram tako da bi sve ovo imalo smisla. Neka se drugi uče na mojim greškama. Ȓitam ja već neko vrijeme ove savjete za pisanje jedino da ih ne zaboravim kada krenem ponovo nešto pisati, a malo mi se sve te priče i pomiješaju u glavi jer mi se uvijek vrti po sedam-osam ideja za priču i taman kada jednu uspijem "iznjedriti" na virtualni papir pojave mi se još dvije... Sve bi to išlo puno lakše da imam malo više slobodnog vremena,malo manje obveza i malo bolji [url=http://nebeski_dvori.mojblog.hr/permalink.aspx?id=57866]posao[/url], no što je tu je život ide dalje a mi skupa s njim.
User avatar
niveska16
Puppeteer
Posts: 147
Joined: 30 Jun 2006, 22:08
Location: Dalmacija

Unread post by niveska16 »

Pročitala 3 maj, bravo Panonsky...napisao si to tako dobro da mi je u želudcu ostao grč...Odoh na posao još sigurnija kako je lijepo raditi ono što voliš.
Post Reply