Da ne bi, bogati!

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

Danijel
Ewok
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2005, 10:46
Contact:

Da ne bi, bogati!

Unread post by Danijel »

(Postoje li ekolo[?]ki osvje[?]teni antihumanisti? Ova minijatura bi valjda bila za takve :). Na[?]ao na svom starom ra?unalu. )


<center>Da ne bi, bogati!</center>


Woosh, zooom... to?ka ovdje, spirala tu... dodir ovla[?] i kvazar se rasvijetli punim sjajem...

Bog stvara svemir.

Usredoto?en. Zadovoljan. Blago znojav i po ?elu i pod pazuhom.

Veli?anstvena maglina... svijetli sprud.... intergalakti?ke tamne materije...

Onda ga Ĺžilavim rukama uzme vrtjeti i razvla?iti kao pekar tijesto... Bog stvara svemir iz du[?]e, za gu[?]t. Prostiru se galaksije i grozdovi... [?]ire se svuda uokolo.

Dobro ga ide... i svemir se zrcali u njegovim o?ima...

"Što sad..." nekakva to?kica oko malog sunca na rubu neke spiralne galaksije – sva se stisnula, smežurala, posivjela, posme?ila "...koji vrag!"

Bog pribliĹži oko... Grimasa ga?enja. Neki gnjus mu kvari sliku.

"Da ne bi, bogati!"... noktom malog prsta sastruĹže ih sa svoga Djela i otare o prega?u. A onda, [?]irokim pokretom ruke, umo?i kist najprije u plavu pa zatim u zelenu pa jednim dobro odmjerenim potezom popravi [?]tetu.

Plavo-zelena to?kica, sada sasvim zdrave boje, veselo nastavi okretanje oko svog blistavog Ĺžutog sunca.

A Bog, opijen svojim djelom, nastavi razvla?iti svemir stvaraju?i vi[?]e mjesta za nove Ideje. Njegove vlastite.

Danijel Gorupec, 2004
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

hm...

sta ti znaci ta recenica "Da ne bi, bogati", tko su bogati, je li to bogati, kao onaj s puno novca ili je to "boga ti"... jesu li ti bogati zapravo ljudi, ako da, zasto ih nazivas bogatima, da li su u tom trenutku svi ljudi bogati, ili su bogati zbog neceg drugoga...

eh, da, za kraj, koja je poanta price. Da ce nas bog (ili priroda) sve unistiti ako ovako nastavimo, da kvarimo ljepotu ovog svemira? Da smo samo gamad koju treba unistiti poput zohara? Koje od toga troje je poanta price, da li sve troje, ili je pak nesto cetvrto...
nema me.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

meni je pri?a odli?na,u tako malo teksta je stisnuto tako puno,sa potpunim vizualnim uvidom,svaka ?ast :mrgreen:
sorry zbog gramatike
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Slazem se s Corwinom, odlicno opisano, al slazem se i s Hamom- koja je tocno poanta smede tockice? :oops:
Danijel
Ewok
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2005, 10:46
Contact:

Unread post by Danijel »

Hvala na komentarima svake vrste.

Moram priznati da mi je psovka "bogati" zadavala malo problema. Na kraju sam je odlu?io napisati ba[?] tako - skupa i malim slovom. Kada je napi[?]em "Boga ti" onda zvu?i privi[?]e grubo, ba[?] kao prava psovka. Ja sam me?utim htio da zvu?i kao neka po[?]tapalica (ili kako se to ve? kaĹže). Znate ono, majkumu, kad kaĹžete ne[?]to prosto, a pritom zla ne misle?.

Dogodi se to meni da ne znam kako to?no zapisati neku finesu u izgovoru. Vama?
Danijel
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

pa naravno zato i postoje prvopis(i) i gramatika
nitko ne zna sve ;)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Aaaa, sad mi je puno jasnije! Stvarno, pohvala za pricu, super je!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ovo je ba[?] mini minijatura. Zanimljiva struktura pri?e. Sve [?]to je izvan uobi?ajenoga meni je plus. Dakle, :mrgreen:
A [?]to se ti?e poante, ja sam skuĹžio ovako: moĹžemo slobodno uni[?]tavati svijet, Bog ?e to kad-tad popraviti. Nemoj slu?ajno pokazati tu pri?u nekom grinpisovcu. Razapet ?e te. :ocasion:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Svidja mi se... Ako ovo uspije[?] stisnuti na 100 rije?i, ima[?] super pri?u za neku 100 word stories zbirku.
Evo nam ideje za novu literarnu radionicu!! :blob: [/i]
Randomness is strong with this one!
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

ha nisam jedini iz Dalmacije, nisi daleko od Dbka???
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
Danijel
Ewok
Posts: 16
Joined: 25 Oct 2005, 10:46
Contact:

Unread post by Danijel »

Ma samo dvije svjetlosne milisekunde od Dubrovnika. Hrvatsko Zagorje.

Pretpostavljam da pita[?] zbog 'bogati'? Ha, to sam 'posudio' jer mi se u?inilo ba[?] zgodnom po[?]tapalicom za jednoga Boga. :)

(... ali nije da smo mi ovdje siroma[?]ni psovkama - naprotiv ;) )
Danijel
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

ma ta se po[?]tapalica koristi u dbk, stonu i okolnim mjestima pa sam predpostavio da si odavde negdje
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
Post Reply