Ples ljepote

Priče (nevezane za Literarnu radionicu), pjesme, crteži i ostale kreacije forumaša

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Ples ljepote

Unread post by Ire »

ve? dugo nisam niš smisleno napisala, pa me zanima kaj mislite ..

Ples ljepote

Zvjezdice su padale s neba ...

Kurva je pokušala pobje?i, ali ju je uspio zgrabiti za gležanj desne noge i jednim snažnim stiskom razuvjeriti u njenom naumu. Dahtala je i vriskala dok ju je vukao za nogu, pokušavala se oteti ruci koja ju je nemilosrdno povla?ila, ali nije mogla ništa u?initi. Tresnula je na pod i zakrvarila ga. Ispružila je ruke i pokušala dohvatiti nešto ? bilo što - samo da ostane na tom mjestu, daleko od njega, ali ni?eg nije bilo u magli koja je plutala zrakom u srebrnkastim pramenovima i ulazila u usta i kroz nosnice, peckaju?i za o?i i guše?i je. Njena je koža bila mokra, kosa joj je bila sljepljena uz lice, a o?i uplašene; bila je gola i lijepa, ali to je bila samo vanjska ljepota koja nije imala nikakve veze s estetskim kvalitetama nje iznutra. Ona nikada nije pokazala tu unutarnju ljepotu ? koli?inu te ljepote ? samo je isijavala vanjštinu, jer je smatrala da su joj to jedine dostupne ?ari. Tako je vjerojatno i završila tu gdje je bila: prestravljena ljepota u rukama grozomorne siline što je uzima kao što lovac uzima svoj plijen iz gubice krvolo?nog psa. Nije mu mogla pobje?i jer nije imala snage. Njegova je ruka bila snažnija od okova, hladnija od buljavih o?iju, ve?a od raširenog cereka, stvarnija od zvuka vlastitih jecaja. Povukao ju je k sebi a zatim svoj stisak premjestio na njen vrat. Natjerao ju je da ga gleda i moli za milost, a onda je doslovno bacio na hrpu tjelesa koja su se uvijala ispod njegovih nogu. Ležala je na trbuhu, lica zabijenog u muške prepone, stenju?i i dah?u?i kao životinja što je bila. Osjetila je veliku ruku kako joj se spušta niz le?a, ali više nije imala kamo pobje?i.

Njegovo je glomazno tijelo bilo stegnuto kožnim remenjem izme?u kojeg su izvirivali znojni miši?i. Na glavi je imao kožnu masku s prorezima za o?i, nos i usta. Njegovi su pokreti bili automatizirani i gotovo lijeni. Nije gledao to što je radio (tijelo je poznavalo vlastite porive), ve? je pogledom lutao u potrazi za smješkom koji je ulijevao snagu. Pronašao ga je u daljini, u magli, u sje?anju, pa ga zarobio svojim o?ima. Iskesio se ne znaju?i koliko je njegova ružno?a izvana bila u kontrastu s ljepotom koja mu je ?u?ala negdje u unutrašnjosti bi?a. Ta je ljepota bila sakrivena, baš kao i ružno?a, crnom kožom, zabranama, podsmjehom i krivnjom. Vjerojatno je zato i radio to što je radio: to ružno, odvratno, zastrašuju?e, ali potaknuto ljepotom iznutra ? ljepotom koju je unio u sebe promatraju?i taj osmjeh i koja ?e zauvijek biti tu da ga oplemenjuje ili uništava u snovima ili na javi. Nije stao iako je nanosio bol; nije stao iako nije vidio smisao u svemu tome; nije stao iako je njegova želja po?ivala negdje sasvim drugdje; nije stao jer je ona tako željela ? ona koja ga je nogom gurnula u rame i natjerala ga da kle?i i koja ga sad promatra sa smješkom na usnama dok on radi ono što mu je ona naredila. Nije joj mogao pobje?i.

A tamo gore, na mekim jastucima (ili su to bili oblaci?), ispružena kao ma?ka, polegnuta poput palme na plaži, izvijena kao lukovi nad katedralom... Lijepa... Oli?enje ljepote... Promatra ih blistavim okom. Smješka se. Lijeva joj je ruka podbo?ila glavu dok joj je u desnoj lepeza kojom se polako hladi. Miši?i nogu joj se stežu, pa opuštaju, a na golom trbuhu joj trepere kapljice znoja dok ih gleda kako pužu po podu, stenju i vrište, opiru se i prepuštaju u savršenoj harmoniji glazbe koju je ona skladala. Ona zra?i ljepotom i prosipa je oko sebe, ali to je laž. Iznutra ona je ružna i crna kao ugljen, nesposobna proizvesti ljepotu - nesposobna zazvati u sebi onaj osje?aj ?isto?e koji je stvara -, zarobljena u kavez bijede, o?aja, zlobe i bijesa. Zato laže sama sebi, pa tako i drugima, zavarava svijet o svojoj ljepoti i sklada koncerte o ružno?i. Da može, možda bi i prekinula tu igru, ali to nije u njenoj mo?i. Treba samo ispružiti svoje elegantne ruke i vršcima bi prstiju dotaknula staklene stijenke svog kaveza. Ona ne treba gledati taj kavez da bi ga vidjela, ne treba ga osje?ati pod prstima da bi znala kako je tu: proziran, pa opet ?vrst i postojan, siguran ali zastrašuju?, sasvim novi kavez na kojeg se još nije navikla i ? što je najgore ? vje?an. Iz njega nema bijega. Iza njega nema života.

Zvjezdice su prekrile tlo.

***

Sumnjivo je podigao kuglu s police i protresao je. Unutar velike kugle umjetni je snijeg podivljao, a iznenada su se pokrenule i lutke. Preokrenuo je postolje na kojem je kugla stajala i na njemu našao etiketu. Na njoj je bila nacrtana prekrižena ljudska glava, a ispod je pisalo: "Nijedna osoba nije ozlije?ena pri nastanku ove kugle. Korišteni su samo dobrovoljni donatori." Potom je uslijedio kratak opis postupka prijenosa ljudske svijesti u minijatrne androide unutar kugle. Zadovoljno se nasmiješio i ponijeo kuglu do blagajne. Dok se kretao izme?u polica nakrcanih sli?nim kuglama, punih svijesti neko? stvarnih ljudi koji su ? izgubivši smisao, zdravlje, sredstva za egzistenciju ? odlu?ili svoju vje?nost naplatiti i provesti je unutar igra?ki (neki za djecu, neki za odrasle), njegovo je gibanje ponovo potaklo snijeg. Jedna se noga pružila, udarila u jednu stražnjicu, jedna je ruka poletjela, a za njom tisu?e suza.
I ples je ponovo mogao krenuti.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

A meni govore da kompliciram :;
Morao sam dva put pro?itati da skuĹžim, a onda sam ko' debil?i? otvorenih usta izustio AAAAAHAA! SkuĹžio :x :x
Krasna BoĹži?na pri?a :mrgreen:
malo se sad bojim svog snjegovi?a u kugli.
:drunken:
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Re: Ples ljepote

Unread post by Dagon »

Ovo je osvrt na na[?]u diskusiju o Ĺžanrovima na drugom podforumu. Naime, ako izbacimo iz ovo:
Ire wrote:Na njoj je bila nacrtana prekriĹžena ljudska glava, a ispod je pisalo: "Nijedna osoba nije ozlije?ena pri nastanku ove kugle. Kori[?]teni su samo dobrovoljni donatori." Potom je uslijedio kratak opis postupka prijenosa ljudske svijesti u minijatrne androide unutar kugle. Zadovoljno se nasmije[?]io i ponijeo kuglu do blagajne. Dok se kretao izme?u polica nakrcanih sli?nim kuglama, punih svijesti neko? stvarnih ljudi koji su ? izgubiv[?]i smisao, zdravlje, sredstva za egzistenciju ? odlu?ili svoju vje?nost naplatiti i provesti je unutar igra?ki (neki za djecu, neki za odrasle), njegovo je gibanje ponovo potaklo snijeg. Jedna se noga pruĹžila, udarila u jednu straĹžnjicu, jedna je ruka poletjela, a za njom tisu?e suza.
I ples je ponovo mogao krenuti.
onda ne?e vi[?]e biti SF nego pure horror. ;)
At last, the stars are finally right...
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Meni se svidjela. Ire, je li šalješ išta na Istrakon?
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Dobra
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Hrvoje wrote:Ire, je li šalješ išta na Istrakon?
za sad nemam niš u planu, al to niš ni ne zna?i :D
trenutno muku mu?im s drugim stvarima :x
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ina?e, fala ljudi :mrgreen:
Instant Geek. Just Add Coffee.
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

ja jo[?] neznam [?]to bi ti rekao na pri?u :dontknow:
sorry zbog gramatike
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

corwin wrote:ja još neznam što bi ti rekao na pri?u :dontknow:
:oops:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Odlicna prica.
A cemu ovo petljanje sa unutrasnjom ljepotom, vanjskom ruznocom i obrnuto? Ne kuzim, glup sam.
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
klaun van trenda
Puppeteer
Posts: 139
Joined: 05 Aug 2005, 13:06
Location: um - debelo crijevo racunalnog virusa
Contact:

Unread post by klaun van trenda »

EEEE!
prije nekih 4 sata Corwin mi je preporu?io ovu pri?u! i evo, pro?itao sam je! nisam ostao bez daha, ostao sam bez teksta!
hvala Corwine!
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Alien2dio wrote:Odlicna prica.
A cemu ovo petljanje sa unutrasnjom ljepotom, vanjskom ruznocom i obrnuto? Ne kuzim, glup sam.
Vidi se da nisi ?itao Zvonar crkve Notre Dame :))
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Miles wrote:
Alien2dio wrote:Odlicna prica.
A cemu ovo petljanje sa unutrasnjom ljepotom, vanjskom ruznocom i obrnuto? Ne kuzim, glup sam.
Vidi se da nisi ?itao Zvonar crkve Notre Dame :))
Ma slusaj, stoji to u ZcND gdje imas pun kufer vremena da gradis psiholoski profil likova ali ne kuzim koji ce to kua u (konkretno ovoj) minijaturi.
Ne smatram da bi prica bila losija bez toga, dapace, da je tih 6-7 recenica potroseno na doradu atmosfere i pojacavanje osjecaja straha, bezna?a, naslade, perverzije...umjesto na kontraste lijep-ruzan, prica bi bila GENIJALNA.

Moje je pitanje bilo, Ire sto nam vazno donosi taj dio za pricu a da sam propustio?
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa htjedoh do?arati njihovu ljudskost :oops:

gdje me na?e s tim pitanjem
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply