PETICIJA: GOSPODAR PRSTENOVA U NASTAVNOM PROGRAMU

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

:? dobro, nisam baš tak mislila.. morali bi ?itati NEŠTO, al da baš gutaju neke knjige koje ionak ne razumiju, po meni je besmisleno :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Mislim da školskoj lektiri prije svega treba reforma pristupa, a ne slijepo dodavanje novih knjiga. Mislim, klinci su definitivno pretrpani loše organiziranim gradivom, pa onda u tu lošu organizaciju utrpavati još knjiga, ma kakve one bile, može biti samo kontraproduktivno.

Doduše, moje iskustvo po tom pitanju staro je 13 godina, i možda se dosad nešto i promijenilo. Iako sumnjam.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Primjetio sam da neki imaju dvojbe oko ovoga pa moram pojasniti: NIJE UOP?E BITNO ho?e li "Gospodar prstenova" u?i u nastavni program. Nije bitno ima li u žanru zna?ajnijih predstavnika koji bi to više zaslužili. Nije bitno što peticija ima malu šansu za uspijeh. Nije bitno što se vama osobno ta knjiga ne svi?a. Nije bitno što postoje tehni?ki problemi zbog opsega same knjige.

BITNO JE da se izrazi naš stav kako fantasti?na umjetnost kao pojava unutar svijetske umjetnosti (bilo u književnosti, bilo u drugim oblicima umjetnosti) ZASLUŽUJE RAVNOPRAVNOST u smislu zastupljenosti barem svojih najve?ih predstavnika u nastavnom programu. "Gospodar prstenova" je tu uzet PRVENSTVENO ZATO jer je SIMBOL. Za njega su ljudi ?uli, on je velik, utjecajan i ima dovoljan broj fanova koji ?e peticiju potpisati!

ZATO VAS MOLIM potpišite peticiju i što je još važnije, PROŠIRITE INFORMACIJU!
ban

Unread post by ban »

nosf, barem sto se moje malenkosti tice, u potpunosti podrzava inicijativu. Evo idem cak nacrckati banner u Gimpu da ga opalim na prvu stranicu.
User avatar
TheFlyOnTheWall
Hani
Posts: 52
Joined: 14 Mar 2005, 17:42
Location: Geminianum
Contact:

Unread post by TheFlyOnTheWall »

Izitpajn wrote: Dodu[?]e, moje iskustvo po tom pitanju staro je 13 godina, i moĹžda se dosad ne[?]to i promijenilo. Iako sumnjam.
Vjeruj mi, nije se ni[?]ta promijenilo... :x
"Volim oblake... oblake, [?]to prolaze... ondje... divne oblake!"
ban

Unread post by ban »

Izitpajn wrote:Mislim da [?]kolskoj lektiri prije svega treba reforma pristupa, a ne slijepo dodavanje novih knjiga.
Ima i slijepog oduzimanja knjiga.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Unread post by yngvarr »

Zoran wrote:BITNO JE da se izrazi naš stav kako fantasti?na umjetnost kao pojava unutar svijetske umjetnosti (bilo u književnosti, bilo u drugim oblicima umjetnosti) ZASLUŽUJE RAVNOPRAVNOST u smislu zastupljenosti barem svojih najve?ih predstavnika u nastavnom programu. "Gospodar prstenova" je tu uzet PRVENSTVENO ZATO jer je SIMBOL.
Ne mogu se ne osvrnuti na ovo, a i na cijelu ideju op?enito. Naime pokušaj uvršatavanja Tolkiena (o ostalim predstavnicima fantasyja, posebno onog sword&sorcery, ne želim niti razmišljati) u lektiru smatram pokušajem guranja ne?ega tamo gdje mu nije mjesto. Oprosti molim te, ali kakva umjetnost? Fantasy niti je umjetnost niti je po i?emu ravnopravan s lijepom književnoš?u. Lektira postoji i ?ita se da bi se iz nje nešto nau?ilo. A što se to može nau?iti iz Gospodara? Ostatak da ne spominjem?

Tu bih napravio jedan izuzetak, a to je, Ursula Le Guin. Ako ve? ne tematski, onda po spisateljskim kvalitetama, koje su ja mislim ipak iznad Tolkienovih (a vjerojatno i ve?ine ostalih fantasy autora). A i tu bi se, što se tematike ti?e, dalo raspravljati, jer je ?etvrta knjiga iz serijala o Zemljomorju, Tehanu, prili?no angažirana, zbog ?ega je i kritizirana od strane hard-core ljubitelja fantasyja i proglašena feministi?kim pamfletom. Što ja smatram ?istom besmislicom i samo pokazuje da dosta ljudi koji ?itaju fantasy, ne vole pri tome biti prisiljani još i razmišljati. Pa zato i ?itaju fantasy da mogu pustiti mozak na pašu.

Da se razumijemo, ja volim Tolkienova djela, ali mi na kraj pameti ne pada da to uvrštavam u književnost. To je prekrasno razra?en svijet do najmanje pojedinosti, ali kada do?emo do likova tu stvari po?inju opako šepati. Nije bio jedan pokušaj na hr.rec.sf da se LotR proglasi remek djelom, što je uvijek bilo pokopano od strane struke. Broj ljudi koji je pro?itao/pogledao neko djelo nije mjerilo kvalitete. Niti to što svi Elfove prikazuju na na?in kako je to Tolkien u?inio.

Puno više bi smisla imalo izabrati jednog SF autora i pokušati njega uvrstiti u lektiru, jer vjerujem da ima djela koja bi prošla kritiku struke. Prva od starijih koja mi pada na pamet je, naravno, ve? spomenuta Ursula Le Guin, a vjerujem da bi se, posebno me?u novijim autorima, moglo na?i par imena koji bi kvalitetom mogli udovoljavati zahtjevima.
Last edited by yngvarr on 08 May 2005, 23:51, edited 1 time in total.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
User avatar
Svantevid
Ewok
Posts: 7
Joined: 30 Apr 2005, 02:59

Re: PETICIJA: GOSPODAR PRSTENOVA U NASTAVNOM PROGRAMU

Unread post by Svantevid »

Zoran wrote:Prva na[?]a akcija jest pokretanje peticije za uvo?enje "Gospodara prstenova" u srednjo[?]kolski nastavni program i popis lektire.
Je, probao ja to uvest u svom srednjo[?]kolskom razredu tamo negdje 1990. Nastavnik hrvatskog je bio zagrijan za ideju. A razred mi je j**** mater... ideja je ogromnom ve?inom glasova otpala. :cussing:
--
///--josip-->
ban

Unread post by ban »

yngvarr wrote:ja volim Tolkienova djela, ali mi na kraj pameti ne pada da to uvr[?]tavam u knjiĹževnost.
Znam da u svojoj Teoriji knjizvenosti, prirucniku za srednje skole, Milivoj Solar pise da odredjena znanstvenofantasticna djela imaju umjetnicke vrijednosti. Takodjer spominje i detektivske romane no, doduse, mislim da fantasy ne. Sjecam se da se Krsto cak bunio sto neki hoce prikljuciti sf u knjizevnu maticu. Opet, ima pisaca koji ne vole da se njihova djela zovu sf-om ili fantasyjem. Netko je spomenuo Dezulovica. Ne znam sto Slamnig mladji misli o Toplom zraku ali vjerojatno ne misli da je SF.
I sami izdavaci na knjige odjredjenih SF i fantasy autora stavljaju etiketu 'General Fiction'. Tako je npr. Headline oznacio Gaimanov American Gods. Anticevic je, kad je Gaimana predstavljao u Osijeku, spomenuo da je, bas zbog toga, Gaiman dobio neku nagradu za general fiction, na stranu zanrovske nagrade. Drugim rijecima, postoji jedna tendencija i medju strukom i medju autorima i medju izdavacima da SF i fantasy smatraju umjetnicki vrijednima tek ako im se malo sakrije etiketa koja ih takvim djelima proglasava.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Fantasy niti je umjetnost niti je po i?emu ravnopravan s lijepom književnoš?u.
:shock: a koja je to 'lijepa' knjizevnost?

sto je 'lijepo' u prokletom Preobrazaju (fakat mrzim Camusa, ak se pitate zakaj sam zapela za njega)..? ili u onoj kupusariji 6 lica trazi autora?? ili deseci bedastoca koje ti turaju pod nos u srednjoj pod oznakom 'lijepe' knjizevnosti?? to kaj sam to procitala (na jedvite jade) ne znaci da sam ista naucila o tome. ionak sam morala bubati tonu podataka kak je to znacajno zbog ovog ili onog. zar nema vise smisla djeci dati vece opcije glede onog sto se cita za lektiru? ove podatke ce ionak morati strebati. a onaj koji bas zeli procitati i knjigu - neka, ocijena vise. po meni bi cijeli smisao lektire trebao biti da se djeci priblizi, a ne ogadi pisana rijec.

isto kao sto klinci mrze povijest jer ih se tjera da strebaju napamet tone i tone godina i podataka koje ce ionako za tjedan dana nakon testa zaboraviti. a nitko ih ne poducava procesima i opcim kretanjima u povijesti..

sori, zalutala sam malo.. ja sam za radikalne promijene u skolstvu, pa me zato sve ovo pomalo ljuti.

:iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Opet, ima pisaca koji ne vole da se njihova djela zovu sf-om ili fantasyjem
o tome je ursula le guin napisala jedan zgodan clanak u kojem kaze da je sve to zbog poradi dobrog nam znanog krivca - novca.

kad pisac u americi dospije na policu oznacenu Sci-Fi tada mu automatski prodaja padne za odredjeni postotak dok bi se ta ista knjiga na polici General Fiction prodavala duplo bolje.
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Unread post by yngvarr »

Pretpostavljam da je princip okretanja glave na drugu stranu ?im se ugleda oznaka SF/Fantasy još uvijek vrlo živ. Samo što prikrivanje žanrovske pripadnosti nije rješenje (osim da autor dobije nagradu), jer se to onda ne ra?una kao SF/Fantasy djelo, ve? kao mainstream, što niti SF niti Fantasyju ne pridonosi ništa. Treba djelo koje je striktno obilježeno kao predstavnik žanra biti priznato od strane struke.

Ja sam, naravno laik kada je književnost u pitanju, i ovdje iznosim samo svoje mišljenje (koje je djelomi?no bazirano na onome što su pisali ljudi iz struke). Zato ne bih želio ulaziti u rasprave tipa zašto <upiši ime pisca/djela po želji> je ili nije književnost, jer kao nestru?njak ne mogu dati kvalitetne argumente. Argumenti tipa "svi?a mi se/ne svi?a mi se" ili "to je pro?italo toliko i toliko ljudi pa je onda valjda dobro" ne rade. Ja nisam protivnik fantasyja ni na koji na?in, ali i dalje mislim da fantasy kao žanr još nije dao djelo koje bi se moglo uvrstiti u književnost (što ne zna?i da u budu?nosti ne?e), niti u lektiru.

SF tu može puno više pružiti.

A da neki ne vole SF/Fantasy tag je jasno, pošto to, na žalost, automatski zna?i šund.
Last edited by yngvarr on 09 May 2005, 10:49, edited 1 time in total.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

realizam je u europi precijenjen
u latinskoj americi, primjerice, oznaka da je nesto fantazija je ujedno i oznaka kvalitete :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Unread post by yngvarr »

ire wrote:
Fantasy niti je umjetnost niti je po i?emu ravnopravan s lijepom književnoš?u.
:shock: a koja je to 'lijepa' knjizevnost?
Tretirati ?u ovo kao retori?ko pitanje i ne?u na njega odgovarati, pošto sam siguran da ti jako dobro znaš odgovor.
ire wrote:sto je 'lijepo' u prokletom Preobrazaju (fakat mrzim Camusa, ak se pitate zakaj sam zapela za njega)..? ili u onoj kupusariji 6 lica trazi autora?? ili deseci bedastoca koje ti turaju pod nos u srednjoj pod oznakom 'lijepe' knjizevnosti?? to kaj sam to procitala (na jedvite jade) ne znaci da sam ista naucila o tome. ionak sam morala bubati tonu podataka kak je to znacajno zbog ovog ili onog. zar nema vise smisla djeci dati vece opcije glede onog sto se cita za lektiru? ove podatke ce ionak morati strebati. a onaj koji bas zeli procitati i knjigu - neka, ocijena vise. po meni bi cijeli smisao lektire trebao biti da se djeci priblizi, a ne ogadi pisana rijec.
Ja sam isto mrzio lektiru i pro?itao sam tek dio nje (zato sam i išao na popravke iz književnosti), jer me nije zanimalo. Radije sam ?itao SF. No, ono što sam pro?itao ostavilo je traga i drago mi je da sam pro?itao. ?ak mi je sada i žao da se nisam prislio pro?itati sve.

Što se ti?e razumjevanja: kako neka djeca nikada ne nau?e i ne shvate matematiku (osim onog najosnovnijeg), tako isto vrijedi za književnost. Netko shvati što je pisac htio re?i, netko ne. Netko se trudi, ali ne može, a nekoga uop?e ne zanima. Drugi opet intuitivno shva?aju. Bit je u tome da se pro?ita. Kada ne bi bilo obavezno, nitko ne bi niti ?itao književna djela, jer su teška i zahtjevna. Zato i spadaju tamo kamo spadaju. Ona nisu napisana ciljem da ti se svide (ili da postanu bestselleri) ve? da potaknu na razmišljanje. Ne ulazim u to da li je trenutna lektira optimalno složena ili ne. To je posao struke.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
Post Reply