Fanzini

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Fanzini

Unread post by Dagi »

Pozivam na diskusiju o hrvatskim fanzinima!

Situacija: profesionalna periodika - mjese?nik "Futura" - izlazi vrlo neredovito. Za plasman hrvatskih pri?a te eseja i drugih materijala ostaju dvije godi[?]nje zbirke, odnosno povremena pojavljivanja u mainstream periodici.

Prema tome, fanzini trebaju preuzeti vodstvo do daljnjega.

Stanje fanzina:
- "Parsek"je unatrag dvije godine uhvatio cca. kvartalni ritam, jedanaest brojeva u 23 mjeseca; 24 str. formata A5; potreban update web izdanja;
- "Gnus" nije vi?en na zadnja dva Sferakona, cca. stotinjak str., A4;
- "Sfemir" je uga[?]en odlukom vlasnika i urednika nakon tridesetak brojeva, broj str. varirao, format A5;
- "Via Galactica" je informativna web stranica, no najavljeni fanzin se nije prikazao, premda je najavljen za ovogodi[?]nji Sferakon;
- "SF mreĹža" kao e-zine obnavlja se cca. svaka tri mjeseca...

Molim dopune ove evidencije, odnosno mi[?]ljenja!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mislim, uz rizik da me izbace iz jednog, fanzini su malo pri?a za sebe.

Naime, iako su fanzini vaĹžni i predstavljaju mjesto gdje se neke stvari objave i onda ostanu na papiru (recimo, ovjekovje?ene), imam problem s generalno malim tiraĹžom fanzina, odnosno malom publikom do koje neki materijal iz fanzina dospijeva.

Ako ste koliko-toliko renomirani autor i onda napi[?]ete ne[?]to, recimo pri?u od 30+ stranica, nije li vam malo krivo dati je u fanzin koji ?e ?itati 50 ljudi, brat-bratu? Utoliko mislim da fanzini nisu i ne mogu biti zamjena za profesionalni (u na[?]im uvjetima) ?asopis, koji se distribuira [?]iroj publici.

Ako takvog ?asopisa nema, a po svemu sude?i kao da ga nema, onda fanzini ne mogu nadomjestiti njegov manjak. Dakle, ili se ne?e pisati ozbiljnije stvari, ili treba poku[?]ati na?i na?ina za pokretanje jo[?] jedne ili dvije godi[?]nje zbirke SF-a poput na[?]ih konvencijskih. A fanzini neka ostanu mjesta za proboj i izgradnju mladih talenata i za ego-tripove hobi-kriti?ara i recenzenata, poput moje malenkosti. Iskreno, da FUTURA izlazi redovito i kad bi bili zainteresirani, ne znam i nisam siguran da bi KV?R bili tamo gdje jesu.

Znam da ovo sve skupa malo deprimiraju?e zvu?i, ali tako mi se to ?ini. Ne zna?i da su fanzini uzaludan posao, nisu, ali ponavljam da ne mogu zamijeniti i nadoknaditi ?asopis dostupan na kiosku/pretplatom/u knjiĹžarama.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nisam lud izbaciti Te, pa tko ?e pisati recenzije!

Nadalje, mislim da si u pravu, jo[?] cca. dvije zbirke godi[?]nje bi jako dobro do[?]le! I da, slaĹžem se da su bi fanzini trebali biti tek prvi, najniĹži stupanj periodike...

Normalni put uspona autora bio bi:
1. fanzin
2. profesionalna periodika
3. zbirke tipa sferakonska/istrakonska
4. autorska zbirka
5. roman

Eh, ne ulaze?i u 4. i 5., evidentno je da korak 2. nedostaje. I [?]to onda? Ja sam predao za jedan fanzin svoju pri?u, ima tome cca. 5 mjeseci. Promocija je trebala biti za Sferakon. Fanzina nema. Do?e mi povu?i pri?u te je gurnuti u "Parsek", [?]to ga sam ure?ujem!

Natrag na dretvu: fanzin je ozbiljan onoliko koliko se ozbiljnim napravi i distribuira. Primjerice, kategorija "semi-prozina" za dodjelu Huga izmi[?]ljena je za "Locus", kako bi se otvorilo mjesta drugim fanzinima da mogu dobiti Huga. Ili uzmi "Ansible" koji je, dodu[?]e newsletter!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

update

Unread post by Dagi »

Trenuta?no stanje hrvatskih fanzina, rezime.

Pojavila su se dva nova:
- EON iz Istre, 64 stranice formata A5.
- "Eridan" iz Rijeke, ne znam opseg i format .

Jedan je uskrsnuo:
- "Via Galactica" s brojem 15, za sada u elektroni?kom izdanju, dok se o?ekuje i papirnato. No, "Via Galactica" vi[?]e nije glasilo osje?ke GAIE, ve? je samostalna.

"Parsek" je, hvala na pitanju, Ĺživ i dobro...

Naravno, treba spomenuti i sam NOSF, jerbo valja pribrojiti i aktivne web-zine (e-zine?).

"Sfemir" je, dakle, uga[?]en. No, treba pohvaliti Juricu Palijana [?]to je kolegijalno prepustio materijale, i to "Eridanu" (jesu li iskori[?]teni?). Uga[?]enim moĹžemo ra?unati i "Gnus", dok "SF mreĹža" nije dopunjavana od ovogodi[?]njeg Istrakona. I na posljetku, Ĺživ je i fanzin "Ni riba ni meso", ?ija web stranice nije dopunjena od lani...


Situacija je, dakle, ovakva - pet fanzina je zbilja aktivno: tri tiskana, od kojih dva imaju web izdanje, jedan koji se jo[?] premi[?]lja ("Via Galactica") te jedan koji je smi[?]ljen kao e-zin.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Re: update

Unread post by yngvarr »

Dagi wrote:Jedan je uskrsnuo:
- "Via Galactica" s brojem 15, za sada u elektroni?kom izdanju, dok se o?ekuje i papirnato. No, "Via Galactica" više nije glasilo osje?ke GAIE, ve? je samostalna.
Papirno izdanje nije u planu. Ideja je da se fanzin prelomi kao i do sada, ali da se potom prebaci u PDF (što bih ja trebao napraviti, ?im uhvatim vremena) i stavi na site. Tko ga želi u papirnatom obliku, može ga skinuti i isprintati.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: update

Unread post by Dagi »

yngvarr wrote:
Dagi wrote:Jedan je uskrsnuo:
- "Via Galactica" s brojem 15, za sada u elektroni?kom izdanju, dok se o?ekuje i papirnato. No, "Via Galactica" vi[?]e nije glasilo osje?ke GAIE, ve? je samostalna.
Papirno izdanje nije u planu. Ideja je da se fanzin prelomi kao i do sada, ali da se potom prebaci u PDF ([?]to bih ja trebao napraviti, ?im uhvatim vremena) i stavi na site. Tko ga Ĺželi u papirnatom obliku, moĹže ga skinuti i isprintati.
Hvala na informaciji!

Zapravo, svrha ove cijele dretve jest imati pregled nad fanzinskom scenom. Ako tkogod ima dodatnih informacija, neka ih slobodno [?]alje!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

mcn-ov pogled na fanzin iz susjedstva (AD INFINITUM #0; Prizma, 2006.)

Heretici!

:lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

Ire wrote:mcn-ov pogled na fanzin iz susjedstva (AD INFINITUM #0; Prizma, 2006.)

Heretici!

:lol:
Hihi. To smo mi. :flower:
Vidjeh naslov Heretici! i pomislih da nas je Macan lin?ao, a kad ono... :headbang:
Meni je jako neugodno i sramim se u ime ekipe Ad Infinituma. :oops: (a bogme? još uvijek imam malu suzicu u oku...)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

mogu mislit kak te štrecnulo :;
a namjerno nisam niš napisala da budem malo zlo?esta :oops:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ako stvar dobro krene, kakva ?e bit situacija s objavljivanjem pri?a doma?ih i inozemnih autora? Mislim, budu?i da je ve?ina nas ovdje na forumu, jel, iz druge drĹžave. I dal se planira distribucija izvan Slovenije? Pitam ?isto hedonisti?ki. :wave:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ako stvar dobro krene, kakva ?e bit situacija s objavljivanjem pri?a doma?ih i inozemnih autora? Mislim, budu?i da je ve?ina nas ovdje na forumu, jel, iz druge države. I dal se planira distribucija izvan Slovenije? Pitam ?isto hedonisti?ki. :wave:
Kaj kakva situacija?
Nema frke uop?e: ako je pri?a na slovenskom i ako se svi?a uredni?kom odboru (nisam samo ja unutra), pa makar ju napisao Zimbabvijac(?) - objavit ?emo je. Ustvari imamo probleme baš sa pri?ama - malo ih dobivamo. Ali dobro, nama se svi?a što je fanzin raznolik (a o?ito i Macanu i još nekima :mrgreen: ).
Možda bi mogli u budu?nosti i objaviti jednu pri?u na engleskom na svaki broj. Ali to je samo ideja, ako takvih pri?a uop?e bude.

Što se ti?e distribucije - potencialni interesenti iz Zagreba ?e pro?i najbolje, budu?i da svaka 2-3 mjeseca dolazim u ZG u posjetu obitelji, pa mogu u SFeru donijeti kojih desetak primjeraka (a vi se onda potucite za njih, hihi :lol:). Izvan Zagreba mogu poslati poštom, zasada to još nisu neki ogromni troškovi.

PS - još uvijek se sramim i sve ne mogu vjerovati da vas stvar toliko zanima. :blob:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

?uj, kvaliteta je kvaliteta, ma [?]to Pervan pri?ao o Sloveniji. A mi nadobudni pisci (i oni koji ?e to moĹžda postati) Ĺželimo da se za nas ?uje i u bijelom svijetu. :wave:
Jedini problem?i? ([?]to se mene osobno ti?e) je jezik. Ne znam na koju foru ve?ina Slovenaca zna hrvatski, ali kod nas situacija ba[?] nije takva. To valjda zna[?] i sama ako dolazi[?] ovdje ?esto. :uzdravlje:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Tanja.C
Ancient
Posts: 736
Joined: 02 Sep 2005, 11:11
Location: Dežela

Unread post by Tanja.C »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ne znam na koju foru ve?ina Slovenaca zna hrvatski, ali kod nas situacija baš nije takva.
Pa nije baš tako. Po mojim iskustvima ve?ina Slovenaca starija od 20-25 godina zna (srpsko)hrvatski. Uostalom, u osnovnoj školi u Slo smo u?ili srpskohrvatski, pa možda zato. Mla?i nemaju pojma i ne kuže (hrvatski). :?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zapravo, kad pogleda[?], jezici su nam jako sli?ni, a ne kuĹžimo se. Znam da je ovo sad oftopik, ali zanima me. Jel ima i kod vas razli?itih narje?ja kao ovdje? Recimo, kod nas se zagorac i istranin ne mogu razumjeti, pa da im reĹže[?] noĹžne prste Ĺžlicom! :scratch:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply