Okrugli stol na Istrakonu 2005

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Unread post by davors »

Zoran wrote:Pa, pitanje je koju publiku želiš "napasti". Kako ja gledam (a vidi se iz mojih postova) tu nam se potencijalna publika dijeli na dvije skupine: 1) ljude koji ?itaju doma?e pisce ali ne sf/f i 2) ljude koji ?itaju sf/f ali ne i doma?e pisce.
Dosta rasprave, pakirajte se, i dolazite u Pazin da nastavimo :-)
Okrugli stol nam je zakazan u subotu u 12:30, a naslov mu je "Trnje smo presli, idemo do zvijezda" (to mi je prvo palo na pamet kad me ekipa koja radi program book i satnicu pitala sto da jos napisu uz "okrugli stol").

U sklopu marketinskog razmisljanja: okrugli stol je javni dogadjaj kojeg prate mediji, pa ce u svojim izvjestajima napisati da su ti i ti hrvatski SF pisci raspravljali to i to o hrvatskom SF-u, pa makar bilo i dobro. Pokusajte sloziti neke uvodne informacije, da bude nesto "for the record".

Evo, zgodno mi "marketinski" zvuci podatak da je u zadnjih godinu dana barem cetiri puta hrvatski SF nagradjivan: kalendarski su prve bile nagrade Istrakona, pa zatim Sfere, pa zatim Bojanova pobjeda na Zarezovom natjecaju, pa zatim nagrada Jutarnjeg za "Christkind" - ima li jos nesto? K tome, dobitnik VBZ-ove nagrade je covjek koji je ranije i kasnije pisao i SF, itd.

Ima mesa, ima.

Davor
*Istria is a state of mind*
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Zoran wrote:Što se tretiranja gostiju kao idiota ti?e, ne pratim baš tu emisiju, ali iz one epizode koju sam vidio nisam primjetio da ih se tretira kao idiote.
To ovisi o Sranjinim predrasudama prema tipu gosta.
User avatar
davez
Ewok
Posts: 36
Joined: 18 Apr 2004, 16:48

Unread post by davez »

Zoran wrote:Osobno, NE VJERUJEM da je najbolji na?in da do?emo do njih putem novina, a pogotovo Zareza. Sumnjam da ITKO od njih ?ita Zarez.
Mislio sam na mainstream novine, dnevne i tjedne. Tamo se pone[?]to bave literarnom produkcijom, dijelom u sklopu kulture, a dijelom u sklopu ki?a i wanna-be ekstravagancije.

Za to ti trebaju novinari, na primjer na okruglom stolu na nekoj konvenciji. I to novinari koji ?e biti zainteresirani.

Da bi zainteresirao novinare, mora[?] im dati ne[?]to u ?emu ?e mo?i sudjelovati. Kad god se spomene ova tema, netko kaĹže da se moĹže organizirati okrugli stol s Igorom Mandi?em, a onda netko drugi kaĹže da nema smisla jer novinari ne misle sudjelovati (tj. biti na na[?]oj strani, [?]to god ta strana bila i tko god "mi" bili).

Da bi mainstream novinari mogli sudjelovati, mora[?] im dati temu o kojoj barem ne[?]to znaju, npr. odnos medija prema knjiĹževnoj produkciji, pa onda unutar toga i odnos prema SF produkciji.

Ljudi koji krenu s vrlo uskim stavom "to nije SF, pa nema [?]to traĹžiti na SF konvenciji", trenuta?no uni[?]te bilo kakvu mogu?nost da i ljudi koji nisu SF geekovi sudjeluju u ?itavoj stvari, pa onda od ?itave stvari ne bude ni[?]ta.

(Ovo je moja interpretacija ?injenice da nakon Sferakona novinari nikad ne pridonesu popularizaciji SF-a.)
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Okrugli stol na Istrakonu 2005

Unread post by Aleksandar Ziljak »

davors wrote: (Ziljak, imas onaj tvoj tekst iz Nove na hrvatskom?).
Nemam. Imam na engleskom, ako se kome dade prevoditi. Ja ho?u ako mi se objavljivanje plati. :; Razmazio sam se nakon [?]to mi je tekst objavljen i sasvim solidno pla?en u Bridge-u (Most) iz prosinca 2004.
A. Ziljak
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

davors wrote: Ima mesa, ima.
Dobro, dogovoreno! Mi donesemo meso, ti ?e[?] nabrat salate. OK?
A. Ziljak
User avatar
davez
Ewok
Posts: 36
Joined: 18 Apr 2004, 16:48

Re: Okrugli stol na Istrakonu 2005

Unread post by davez »

Aleksandar Žiljak wrote:Ja ho?u ako mi se objavljivanje plati.
?ubi je postao ?ebe. Pa... djeca rastu.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Okrugli stol nastavljamo na Sferakonu. Izvje[?]?e sa samog istrakonskog stola slijedi.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Okrugli stol na Istrakonu 2005

Unread post by Nimrod »

Zoran wrote:
BerislavLopac wrote: Sranja je glupa emisija, s lobotomiziranom voditeljicom i indolentnim suradnicima. Ponasa se jako patronizirajuce prema gostima, "pametnija" je od svih, a imali su i idiotske zahtjeve, kao kad su od urednika SFerinih zbirki trazili da se prekriju knjigama (nakon sto su na pitanje koje ce kostime obuci ovi zbunjeno odgovorili da oni ne nose kostime).
I? Kakve to veze ima s tim da bi nakon te emisije par tisu?a ljudi koji u Hrvatskoj ?itaju SF i Fantasy saznali da u Hrvatskoj postoji stotinjak aktivnih autora, da izlazi desetak knjiga godišnje, da "Prodor" i "Vanian" NISU jedini fantasy radovi u Hrvata, te da postoji još nešto što bi mogli ?itati osim D&D i Star Wars novela? NIKAKAV okrugli stol to ne može zamijeniti.
Apsolutno se slažem s ovim, a bome i s ostatkom onoga što je Zoran napisao kroz thread, a ?ini mi se da ste njegov point masovno izignorirali. A to je da se za sf pisce u Hrvatskoj treba ?ut. Samo treba u?init da malo više ljudi zna da oni postoje.

Stalno slušam to ne?emo da nas smatraju ovakvima ili onakvima... get over it people, ljudi to smatraju pojavili se trekiji jednom il nijednom na Sanji. And another fact: ve?inu ljudi, ili možda bolje, mnoge ljude, ne zanima sf i bilo kakav interes za sf tretiraju ko što ja tretiram one koji gledaju Villu Mariju. I pa kaj? Ja sf ne bum zbog toga manje ?itala. Nit ?e gledanost Ville Marije puno past. Al ako ja otvorim blog i puno o tome rantam, bar ?e dvoje ljudi oti? gledat Villu Mariji to see WTF I am so upset about. Get it? I da, mnogi ljudi koji vide takvo što na recimo Sanji, mislit ?e koje sranje...Guess what? Oni to uglavnom ve? misle, tj. mislili su i prije Sanje. Trebali bi nas interesirati oni kojima ?e to biti incentive da se zainteresiraju. Da, ve?ina ?e odbit. Al zainteresirat ?e se bar jedan.

a ako je kome promaklo da li Sanja tretira goste kao idiote, trebao bi koji put okrenut na Maju; i da, ni Sanja ni Maja ne pišu nit istražuju svoj show...to rade novinari, Sanja ?ita s kartica, a Maja recitira.

I da... possibly superflous, ali pitali ste Zorana da razmišlja marketinški. He did so. Textbook. Aktualno. Izvedivo. Cost effective. Izvrsno! :uzdravlje: :uzdravlje:

Btw, o novinarima i jednom, ne-znam-sad-gdje-je-postu Hrvoja P. o tome što se danas radi da se privuku ljudi - ja sam za Zoranov na?in. I obzirom da to nemrem dobit sam tak, krenuh od 24 sata. yes, the dumb tabloid paper. the dumb tabloid paper koja je tre?a najprodavanija u zemlji. I imaju novinara koji nije skroz na Vi s žanrom. Pa je izašla recenzija Menotorovih autorskih zbirki Mišaka i mjesec dana kasnije Beninice. I iza?i ?e još recenzija hrvatskog sf-a. Mene u biti nije zanimalo ho?e li iste bit pozitivne ili negativne. Ono što me zanimalo da xy tisu?a ljudi vidi naslov knjige, ?uje za to. Jedna ?e se više barem prodat zbog toga, kad tad. Dvije više ?e se pro?itat. Sve skupa tri više nego bez toga. It's a start.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply