Prava i dopuštenja i ostalo...

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Prava i dopuštenja i ostalo...

Unread post by LordShaper »

Daklem, nekako sam zdravo za gotovo uzimao da nakon što se autoru objavi priča/priče/tekst u Istrakonskoj, Sferakonskoj, FFK, Siriusu B, fanzinu ili Ubiqu (jesam pobrojao sve gdje se kod nas objavljuje esef? valjda jesam) prava na tu priču vraćaju se autoru.

To jest, autor tu priču onda može (nakon nekog vremenskog razdoblja naravno, inače nema smisla slati je recimo za Ubiq ako ćeš ju odmah dostpunom na webu napraviti) ako želi staviti na svoj blog, prevesti i poslati van, objaviti ju negdje na webu, dati ju nekom za best of antologiju, štogod. Urednika/e zbirke/fanzina/časopisa je o tome red i osnova pristojnosti obavjestiti ali nije da ga/ih se treba pitati *dopuštenje*, ili sam u zabludi?

Nedavno smo napali onaj natječaj jer navodi da objavljena priča postaje vlasništvo festivala a rasprava koja se razvila iz toga (pa otišla u digresiju) i jedan razgovor danas su me naveli na gorepostavljeno pitanje.

Mišljenja (i činjenice ako koji urednik čita ovo)? S obzirom da tu pričamo o (skoro pa)neprofitnom* djelovanju, vjerujem da nisam jedini kojem nije na pamet palo pitanje prava :zubo:

----------------------------------------
*kažem skoro jer se zbirke i časopisi ipak u nekim količinama prodaju a i pokoji spisateljski trojac/četverac uspije ubosti istrakonske nagrade (vrlo povremeno u zadnje vrijeme :zubo: )
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Prava i dopuštenja i ostalo...

Unread post by Sandman »

Koliko ja znam, prava ostaju autoru. To je posljedica što se objavljivanje u pojedinim zbirkama, časopisima, antologijama ... financijski ne kompenzira. Ako je drugačije mora biti navedeno u propozicijama natječaja, odnosno uputama za slanje u časopise. U nekim natječajima je navedeno da se objavom zbirke prava vračaju autoru. Drugi problem je da se nigdje ništa ne potpisuje, a kakvo je onda točno stanje trebao bi reći neki pravnik koji se malo bolje razumije u autorska prava. Pogotovo što u natječajima uglavnom nigdje nema spomena o takvim stvarima.

Koliko znam neki autori objave kasnije svoje priče na stranici, odnosno blogu. Pravno gledajući ne trebaš tražiti dopuštenje urednika/izdavaća za objavu na webu. Jer tu se radi o pravima za izdavanje u elektronskom obliku/webu, koja nisu isto što i izdavanje u fizičkom/tiskanom obliku. Iako sam mišljenja da bi sa time trebalo pričekati neki vremenski period da se da mogućnost izdavaču zbirke da ipak nadoknadi dio troškova prodajom zbirke.


*Ono što je bio "problem" sa natječajem za zbirku u crnoj gori je da se tamo radilo o autorskim pravima a ne o pravu na izdavanje. Jer odricanje autorskih prava podrazumijeva da se odričeš priče u bilo kakvom obliku i da se nigdje kasnije ne treba uopće navoditi da si autor i s njom se može raditi što se hoće. (ili su mislili jedno, napisali drugo a ispalo nešto treće)
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Prava i dopuštenja i ostalo...

Unread post by LordShaper »

Sandman wrote:Koliko ja znam, prava ostaju autoru. To je posljedica što se objavljivanje u pojedinim zbirkama, časopisima, antologijama ... financijski ne kompenzira. Ako je drugačije mora biti navedeno u propozicijama natječaja, odnosno uputama za slanje u časopise. U nekim natječajima je navedeno da se objavom zbirke prava vračaju autoru. Drugi problem je da se nigdje ništa ne potpisuje, a kakvo je onda točno stanje trebao bi reći neki pravnik koji se malo bolje razumije u autorska prava. Pogotovo što u natječajima uglavnom nigdje nema spomena o takvim stvarima.
Evo, baš sam maloprije saznao da SFeraKonska zbirka ustvari izričito vraća prava autorima (na jednoj od početnih stranica zbirke, pored popisa priča se lijepo vidi 'c' pored imena svakog autora. Vidio taj popis puno puta, tek sad registrirao).
Koliko znam neki autori objave kasnije svoje priče na stranici, odnosno blogu. Pravno gledajući ne trebaš tražiti dopuštenje urednika/izdavaća za objavu na webu. Jer tu se radi o pravima za izdavanje u elektronskom obliku/webu, koja nisu isto što i izdavanje u fizičkom/tiskanom obliku. Iako sam mišljenja da bi sa time trebalo pričekati neki vremenski period da se da mogućnost izdavaču zbirke da ipak nadoknadi dio troškova prodajom zbirke.
Da, da, na to sam i mislio kada sam spomenuo čekanje da neko vrijeme prođe. A što se tiče objave na webu, da, to je drugi medij i to nema veze s time tko ima prava na papirnatu verziju. Ista je stvar, kažu mi i s prijevodom, to također postaje verzija teksta neovisna o prethodno objavljenoj.
*Ono što je bio "problem" sa natječajem za zbirku u crnoj gori je da se tamo radilo o autorskim pravima a ne o pravu na izdavanje. Jer odricanje autorskih prava podrazumijeva da se odričeš priče u bilo kakvom obliku i da se nigdje kasnije ne treba uopće navoditi da si autor i s njom se može raditi što se hoće. (ili su mislili jedno, napisali drugo a ispalo nešto treće)
Da, točno, nije identičan primjer ali naveo me na cijelu temu. A što su oni mislili, to ne znam, znam što je napisano :vrag:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Prava i dopuštenja i ostalo...

Unread post by Milena »

Neka me pravnici slobodno isprave ako u nečem posebno griješim, ali, koliko ja znam, stvari stoje ovako:

Autorska prava uvijek ostaju autoru autorskog djela ukoliko nije drugačije navedeno. To nema nikakve veze s postojanjem ili nepostojanjem financijske kompenzacije. Kad ne postoji ugovor, autorska prava po defoltu (postoji i naš pravni izraz za to, samo ga se ja trenutno ne mogu sjetiti, znam da zvuči slično kao ovrha ali nije. Dagi, help?) ostaju autoru, iako ih autor može dijelom ili u potpunosti prenijeti na drugoga, no to se mora izrijekom regulirati ugovorom. Baš zbog toga je i izmišljena Creative Commons licenca, kao i ostali tipovi copylefta -- da se autorima omogući dijeljenje koje ima pravnu snagu.

Ono što daješ nakladniku kad šalješ priču ili bilo koji drugi autorski rad jest *pravo na objavljivanje*, koje bi u principu trebalo biti regulirano ugovorom i kao takvo precizirati što se unutar toga prava predaje: objavljivanje u kojem obliku/mediju, i na koji rok. Sve ostalo, što nije navedeno u ugovoru, ostaje autoru bez obzira na to što nakladnik želi. Ovo predavanje djelomičnih prava također nema nikakve veze s financijskom kompenzacijom: to je dio koji se također određuje ugovorom, odnosno trebao bi se određivati. Ako ugovora nema, zapravo je stvar tvoje dobre volje hoćeš li pričekati koji mjesec ili nećeš, hoćeš li objaviti priču na webu ili je poslati u drugi tiskani medij, ili ćeš je umnožiti i tako fotokopiranu lijepiti po gradu. Jer, bez ugovornog odnosa (koji može biti stvoren i kroz natječaj/upute za slanje, ne mora nužno biti papir -- to bi recimo bio slučaj s propozicijama za natječaj, ili uputama za slanje priča Ubiqu) sva prava ostaju tebi, i nitko ti ništa ne može.

Druga je, odnosno treća priča, koja s pravnim odnosima nema nikakve veze, to što je stvar neke bazične pristojnosti da, ako si priču objavio u nekom časopisu, nećeš tu istu priču tjedan dana poslije objaviti na svom blogu, jer ćeš time zeznuti časopis i urednika, a to može imati čisto društvenih, odnosno profesionalnih posljedica. No, i opet, to nema nikakve veze s medijem objavljivanja, već samo s ugovorom propisanim (ili nepropisanim) odnosima i pristojnošću.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Prava i dopuštenja i ostalo...

Unread post by Dagi »

Ukratko: autorska prava mogu se prenositi. Nisu neotuđiva. Dakle, ako nekome (nakladniku, recimo) prodaš autorska prava na priču za 100 kuna, prodao si.

Zato, narode, čitajte što piše u uvjetima natječaja, općim uvjetima poslovanja časopisa ili (dajbože) u ugovoru koji potpišete!

Da ponovim: autorska prava - zato što jesu prenosiva - ulaze u ostavinsku masu, dijele se pri razvodima braka itd.

Drugo su tzv. moralna prava, dakle pravo da netko bude istaknut kao autor nekog djela. Ali to ne znači da uz to automatski idu pare.

PRIMJER IZ PRAKSE: "Parsek" je fanzin koji ne plaća autore (nema od kuda - uostalom, zato jest fanzin). Autorska prava bez ograničenja pripadaju autorima. Autor je dakle slobodan trgovati dalje pričom kako mu drago. Ili kako joj je drago.
Post Reply