Epski deseterac

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Epski deseterac

Unread post by Izitpajn »

Dakle, iako ne?u do?i na Dane fantasti?ne književnosti, prilažem jedan biser narodne predaje nepoznatog autora kojeg sam pokupio negdje usput. (Pokupio sam biser, ne autora.) Smijete ga reproducirati. Dakle, ovo je, navodno, bazirano na istinitom doga?aju, ali, kao što znamo, juna?ki epovi imaju tendenciju malo iskriviti stvarne povijesne doga?aje, tako da ovdje izneseni opis trebamo primiti sa zrnom soli. Iako, sude?i po povijesnim zapisima, neke sli?nosti postoje. Otprilike. Ustvari, mogu?e je da bi, gledano golim okom s Mjeseca, ovo bio autenti?ni povijesni prikaz. Možda. Dakle, slijedi ep, a nakon njega su i neke fusnote.

Napomena: ovaj ep ne treba recitirati nego PJEVATI, po mogu?nosti uz pratnju gusli.

(I, da, pozdrav svima, Jasminka i ja odlazimo na more i nema nas do 27. VI.)
Boj u pišaoni

Mili Bože ?uda velikoga
Kad se skupi na Sferakon raja
Ne mo'š lijevo ne mo'š niti desno
Samo u WC-u nije tijesno
5
U WC-u, sanitarnom ?voru
?ovjek može do?' do ?istog zraka
Da se malo opusti, udahne
Odmori od vel'kog ljudskog tlaka
I baš tamo pored pisoara
10
U WC-u nasred pišaone
Junak Marko u pla? udario
"Zašto nisam SFERU ja dobio?
Zašto SFERU, tu nagradu zlatnu
Ne primih u svoje zlatne ruke
15
Kada znam da sam je zaslužio
Nitko ne zna umjetni?ke muke."
Tad se vrata širom otvoriše
U?e ?udan stvor u pišaonu
Iza njega graja, vika, strka
20
Lelek žena, smješak muškog brka
Što je razlog svoj ovoj pomutnji?
To je BILTEN nekog ogadio
Pljun'o na neku poštenu dušu
Pa je još po podu povla?io
25
"Slušaj mene, Markane, juna?e,"
Zagrmi spodoba gromkim glasom
"Tvoja pri?a bila je za sme?e
U životu ja ne vidjeh ve?e
Stila nemaš, a niti talenta
30
Likovi su ti k'o stare krpe
Slušaj dobro ovo što ti kažem
Tvojom pri?om obrisat ?u dupe"
Osta Marko junak zabezeknut
Vrije?anjem što nije o?ekiv'o
35
Od ?o'jeka kojeg nije znao
Nit se nikad s njim nije obliv'o
"Tko si ti, govori ili šuti"
Pita Marko ?udnovatog stvora
"Ja sa tobom u zavadi nisam"
40
Zatim ruku pomirenja pruža
"Ja sam tvoja crna no?na mora"
Kaže došljak glasom gromovitim
"Ja sam onaj koji zbori rije?i
Od kojih se boje i najve?i
45
Ja sam onaj koji skuplja glave
Nevinih i od njih radi juhu
Crnjeg viteza od mene nema
Ja sam glas sferakonskog BILTENA.
?uj te rije?i Markane juna?e
50
Ja sam tad u komisiji bio
Ja sam tvoje djelo oc'jenio
Ja mu nagradu dat nisam htio."
Osta junak Marko zabezeknut
Prikazom što guta ljudske duše:
55
"Na kakvom su lošem tripu bili
Bozi koji ovoga stvoriše?"
Nakon te molitve ohrabrenja
Usta junak od svog pisoara
Stade svoga maloga da treska
60
"Slušaj mene, aveti BILTENSKA
Ti si sva nesre?a ovog svijeta
Ti si taj zbog kojeg majke pla?u
Zbog tebe nam grije se planeta
A radnici ne primaju pla?u
65
Sad ti kažem dosta te je bilo
Ne?eš više bol nanosit svima
Ti ?eš oti?i sa ovog svijeta
Ak' na njemu išta pravde ima"
Avet tada pri?e pisoaru
70
I izvadi ruži?astog zmaja
Pustiv' mo?ni mlaz on re?e ?vrsto
"Ajde, vidim bar da imaš jaja
Nitko mi se dosad nije hrabro
Hrabro kao ti suprotstavio
75
Moj je put do sada bio lagan
Nitko nije me zaustavio"
Re?e to i završi sa mlazom
Strese snažno, vrati stroj u hla?e
"Ovoh puta ja ?u te poštedjet'
80
Ali znaj da sad si im'o sre?e"
Re?e to i nestane kroz vrata
Prek' dva svijeta avet se prebaci
Sferakona gdje se tiska raja
I mjesta gdje pišaju junaci.
85
Osta Marko sam u pišaoni
Misle?' o tom što se dogodilo
Avet sad je vani na slobodi
Planira da veliko zlo rodi
Tada junak zavjet Bogu dade
90
Uzdignuvši visoko svoj falus
"Svijetli svijete budi mi svjedokom
Da od danas ne?u mirovati
Da ?u hrabro putovat' planetom
Dok se avet u Mordor ne vrati
95
Da ?u potjerat' sa ovog svijeta
Nesre?u zbog koje majke pla?u
Zbog koje nam grije se planeta
A radnici ne primaju pla?u"
Rekavši to, spremi ma? u hla?e
100
I pro?e kroz ista ona vrata I u?e u životnu arenu
Gdje ?ovjek ?ovjeka za vrat hvata
Mili Bože ?uda velikoga
Kad se skupi na Sferakon raja
105
Mudar ?ovjek odavno napisa
Da je najbolje iza kulisa
FUSNOTE:

1-8: Po mišljenju stru?njaka, autor u ovom dijelu ironizira "gužvu na Sferakonu" koja se, po povijesnim izvorima, rijetko doga?ala. Mogu?e je da je prava istina druga?ija, ali po zapisima suvremenika, Sferakon je ?esto bio "slabo posje?en". Ipak, neki izvori navode druga?ije, tako da ?e se ova tematika morati još dodatno istražiti

11-16: Nije jasno o kojem Marku se ovdje radi. Po povijesnim zapisima, u tom povijesnom periodu postojao je jedan SF autor koji se zaista zvao Marko i koji bi po nekim pokazateljima mogao biti junak ovog epa. Me?utim, me?u ve?inom histori?ara prevladava mišljenje da je ovdje rije? o prenesenom zna?enju i da je autor zapravo sakrio ime glavnog junaka kako bi izbjegao sukob. Mišljenja se razilaze o tome koji bi to junak zapravo mogao biti. Analiza imena toga doba, kao i navika ondašnjih pjesnika navodi na pomisao da je rije? o nekom sli?nom imenu: Mirko, Mihael, Mario, Marin, Martin. Isto tako, postoji struja povjesni?ara koji tvrde da je cijeli ep zapravo alegorija muško-ženskih odnosa te da je "Marko" zapravo ženska osoba. Primijetimo da se radnja odigrava u muškom dijelu sanitarnog ?vora što bi moglo odražavati prevladavaju?i stav toga doba da je ondašnji svijet "muški svijet" i da u njemu vladaju muškarci. U kasnijim stihovima primijetit ?emo ?esto spominjanje simbola muškosti što možda nije slu?ajno - mogu?e je da se autor poziva na tada stotinjak godina staru teoriju o "zavisti za penisom" i da ovim djelom zapravo želi re?i da žene nemaju što raditi u SF književnosti. Me?utim, kao što smo rekli, ova je teorija manjinski zastupljena u postoje?im tuma?enjima "Boja u pišaoni". Prevladava mišljenje da je "Marko" zapravo personifikacija nekog drugog - muškog - autora toga doba.

18: Nije jasno što se misli pod terminom "?udan stvor" te ?emo ovdje iznijeti nekoliko jednakopravnih mišljenja. Prvo je da je to jednostavno opis lika: na SF konvencijama je ?est obi?aj da se posjetioci maskiraju u kostime svojih omiljenih junaka što je znalo rezultirati vrlo atraktivnim pojavama. Drugo je mišljenje da je ovo opis psihi?kog stanja došljaka. Naime, u vrijeme nastajanja ovog epa, mnogi su ljubitelji SF-a bili smatrani ?udacima od svoje sredine. Kao obranu, od toga su napravili statusne simbole tako da je na konvencijama biti "?udan stvor" zapravo zna?ilo nešto pozitivno. Ipak, i ?udaci su imali svoje ?udake, no na tome ?emo stati jer za daljnju analizu ovdje nemamo toliko prostora. Tre?e mišljenje - koje ?e prona?i svoje pokri?e u kasnijim stihovima - govori o tome da je "?udan stvor" zapravo prikaza, simbol "komisije" koja autoru nije dodijelila nagradu te da se stoga cijeli doga?aj, kako je opisan u epu, uop?e nije dogodio, ili da se doga?a samo u glavi glavnog junaka. Kod ovog mišljenja ipak moramo staviti ogradu da ovaj ep nije nastao u vremenu kad su se ljudske osobine stapale s nadnaravnim pojavama. U predindustrijska vremena moglo se dogoditi da se za nekog vrlo jakog ?ovjeka kaže da posjeduje "božansku snagu". Me?utim, u vrijeme pisanja ovog djela to više nije bio slu?aj. Više o ovoj tematici može se prona?i u ostalim analizama.

20: Ovaj stih je glavni argument pobornicima gore spomenute teorije da je cijeli doga?aj alegorija muško-ženskih odnosa; po njima "Lelek žena" i "smješak muškog brka" upravo govori o ?injenici, ili možda samo želji, da se svijet toga doba percepira kao "muški"

21-24: Na prvi pogled samo nevezana crtica iz toga razdoblja, ovi stihovi zapravo samo pripremaju scenu za objavljivanje prave prirode "?udnog stvora" koji je ušao u pišaonu. Treba napomenuti da je sferakonski BILTEN povijesna ?injenica o kojoj postoje mnogi dokumentirani dokazi, te da opis nije tipi?no pjesni?ko pretjerivanje kakvo bi se moglo o?ekivati od ove vrste djela.

27-32: Ovi stihovi ostavljaju otvorenom još jednu mogu?nost, a to je da se ovdje uop?e ne radi o nagradi SFERA, nego da je ep tako?er alegorija, ali ovaj put odnosa pisaca i njihovih kriti?ara. Mogu?e je da je ?itavo ovo djelo vapaj neshva?enog autora ?iju su karijeru kriti?ari pokopali i prije nego što je zapo?ela. Stih 35 dodatno poja?ava ovu mogu?nost opisuju?i spodobu kao "nepoznatu". Mogu?e je da je autor ovime htio re?i da su književni kriti?ari toga doba bili anonimusi koji nisu druga?ije mogli do?i do pažnje javnosti osim kroz pljuvanje po poznatima, tj. onima koji su nešto stvorili.

36: "oblivati" - kolokvijalizam toga vremena koji zna?i "napiti". Ovaj stih jednostavno poja?ava prethodnu tvrdnju da je "?udan stvor" netko nepoznat glavnom junaku

39-40: Iako neki analiti?ari tvrde da ovi stihovi kriju neko dublje zna?enje, prevladava mišljenje da oni samo imaju svrhu karakterizacije glavnog lika koji je miroljubiv i ne želi sukob, ali ?e kasnije ipak hrabro ustati protiv zla i nepravde. Sli?an se motiv nalazi u mnogim drugim mitologijama i književnim djelima.

41: Fraza "najcrnja no?na mora" govori da je autor epa itekako bio svjestan pop-kulture oko sebe. Naime, taj se izraz vrlo ?esto koristio u akcijskim djelima toga vremena, i to ne samo kao re?enica zlih likova, nego i onih dobrih. Ovaj stih mnoge navodi na pomisao da je sukob koji se odigrava u epu tako?er alegorija sukoba kvalitete i šunda - glavni junak je miroljubiv i sebe smatra umjetnikom, dok je došljak agresivan i koristi rje?nik iz šund-djela. Ostale naznake ovog djela ne potvr?uju tu teoriju, ali mogu?e je da je autor i to imao na umu što samo govori da se ovdje radi o duboko promišljenom i višeslojnom djelu.

43-52: Vjeruje se da je povezivanje nagrade SFERA i sferakonskog BILTENA samo proizvod mašte autora. Najvjerojatnije je ovdje rije? o hiperboli kojom se u jednoj osobi želi personificirati sve zlo ovog svijeta što je temelj crno-bijelih mitoloških epova; glavnom junaku se pridaju sve mogu?e i nemogu?e pozitivne osobine, dok negativac nosi sve što je loše i negativno. Ovo se posebice isti?e u stihovima 61-64.

70-71 (usporedi s 59): Ovdje se u pri?u unosi još jedan element - borba Davida protiv Golijata: "mali" protiv "ruži?astog zmaja" koji pušta "mo?ni mlaz". Ovime se želi re?i da ?e pravda uvijek pobijediti, bez obzira na njenu prividnu snagu.

81-84: Vrata koja dijele dva svijeta ?est je element u svim mitologijama iako ovdje simbolika nije potpuno jasna. Je li "Sferakon gdje se raja tiska" metafora bu?nog svijeta ispunjenog mediokritetima, a "mjesto gdje pišaju junaci" mitski Avalon do kojeg mogu do?i samo odabrani, što bi bio znak autorovog elitizma, ili je možda onaj prvi svijet obi?nog puka, malog ?ovjeka koji trpi i vodi svijet u bolje sutra, dok je potonje nekakav "elitisti?ki klub" gdje se okupljaju viša bi?a koja s prezirom gledaju na "raju" (je li možda autor htio re?i i da pišaju po njima?), još uvijek nije u potpunosti razjašnjeno.

89-98: Ovo je tipi?ni odlomak gdje se junak zavjetuje na vje?itu borbu protiv zla koji vjerojatno, od cijelog djela, ima najmanju povijesnu, ali zato najve?u moralnu vrijednost. Naime, iako povijesni zapisi govore o ?estim pobunama i kritikama na ra?un Sferakona i žirija za dodjele nagrade SFERA, nigdje nije zabilježeno da je netko od njihovih protivnika zaista i napravio nešto konkretno što bi ostavilo svoj povijesni trag. Me?utim, ovi stihovi govore o volji da se ustraje na "borbi" do samog kraja što je temelj svih junaka moderne, a i ostalih mitologija.

100-102: Mnogi analiti?ari se slažu da ovi stihovi predstavljaju alegoriju odrastanja i spremnost da se napusti možda smrdljivo, ali sigurno uto?ište i uputi u okrutni svijet koji ne mora uvijek biti milostiv prema ne?ijim standardima. Doduše, postoji i manjina koja tvrdi da ovaj dio epa govori o spremnosti junaka da se kompromitira kako bi ispunio svoj cilj. Po toj teoriji, moralna degradacija društva koje se opisuje u epu je potpuna zato jer su se i snage Dobra i snage Zla stopile u jedno vatreno kolo u kojemu je svejedno tko je na kojoj strani, samo je bitno da se postigne pobjeda.

105-106: Na ove stihove posebno treba obratiti pažnju. Iako nemaju veze s ostatkom epa, oni odaju da je autor dobro upu?en u tadašnje odnose na SF i fandomskoj sceni. Naime, jedna od posebnosti Sferakona bila je da je na toj konvenciji zanimljivije onima koji rade na ne?emu, nego onima koji su samo došli "konzumirati proizvod". Prevladavaju?e tuma?enje ovih stihova glasi da je autor jednostavno konstatirao ?injenicu - bit ?e vam zanimljivije ako ste u središtu zbivanja. Me?utim, postoje mišljenja koja kažu da je autor epa htio skrenuti pozornost na ?injenicu da zapravo sve aktivnosti koje su se doga?ale "na otvorenom" zapravo služile kao zabava onima "iza kulisa", ma tko oni bili. Tako?er je mogu?e je da je ovime htio iznijeti kritiku op?e podijeljenost tadašnjeg fandoma na "radnike" i "neradnike": dok su "radnici" organizirali razne konvencije, "neradnici" su ih samo posje?ivali i stvorili mit oko toga koja je "bolja" iako još nitko nikad nije uspostavio mjerilo kvalitete. Po toj teoriji, situacija je bila ekvivalentna onoj u nogometu: postojala je povlaštena klasa onih na koje je bio uperen reflektor, te niža klasa onih koji, nogometnim rje?nikom, "idu po utakmicama, navijaju za svoj omiljeni klub/konvenciju, mrze sve ostale i, generalno, nemaju život". Me?utim, jedna od najve?ih mana ovoj teoriji je što ne odgovara na pitanje na koga je upu?ena ta zamišljena kritika: na elitu ili na konzumente.
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

:uzdravlje: :smajlic sto umire od smijeha: :mrgreen:
ban

Unread post by ban »

Da nije to jos jedan starohmirijski ep ili njegova slaba kopija?
User avatar
mcn
Forumaš mcn
Posts: 315
Joined: 02 Feb 2004, 13:03

Unread post by mcn »

Ep sstuca ritmom, ali komentari su zakon.

mcn :mrgreen:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

prvi put sam ?itala ep o pišanju..
svi?a :mrgreen: a posebno komentari! :uzdravlje:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

hahah dobro je :mrgreen: trebali bi stavit za lektiru umjesto "Smrt Smail Age Čengića"
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

mcn wrote:Ep sstuca ritmom, ali komentari su zakon.
Nisi valjda ?itao kao da su strofe odvojene brojkama?
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Rock-on :headbang:

Još jednom je potvr?ena tvrdnja da bit epskijeh stvaralaštava leži u fusnotama...
:blob:
Image
Post Reply