Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

ban

Unread post by ban »

Klara wrote: desiti s "silicijem u glavi"
Sad sam se sjetio bureka s sirom :happy11:
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

dmi wrote:Ne mi nismo konzervativni nego se dio sadašnjosti i okoline zrcali na nama...
Život je odraz u ogledalu?
Zvu?i kao dobar naslov za zanimljivu SF pri?u...
ehh ovo mi je dalo ideju za novu L.R. odoh tamo opalit jedan prijedlog...
:blob:
Image
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...uvijek na usluzi pa i kad to ne znam... :)
User avatar
Wasabi
Ewok
Posts: 40
Joined: 31 May 2004, 15:09
Location: Carstvo sunca

Unread post by Wasabi »

Kakav je ovo topic, kao da pita[?] koliko je fanova opsjednutih [?]intoizmom.
TisuĂŚe cvjetova nije ni[?]ta u usporedbi s jednim stablom

http://wasabi.blog.hr
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...pa po posljednjem popisu - nijedan... :D
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by corwin »

Dagi wrote: 29 May 2004, 02:54
Klara wrote:da li mislite da ?e se [?]minkati i mu[?]karci?
L.Z. wrote:Jo[?] samo fali budu?nost puna pedera
Petra wrote:HOMOFOB! a da je buducnost puna lezbijki?
Gornja diskusija o mogu?oj budu?nosti podsjetila me na tezu koja je naizgled kontradiktorna: da je SF konzervativan i da su fanovi SF-a zapravo duboko konzervativni. Ovo je istaknuo Izitpajn u "Parseku" br. 71:
http://www.sfera.hr/parsek/br71/esesovci.html

Uistinu, Izitpajn se pri tome oprezno ograni?io na ameri?ki SF do ranih [?]ezdesetih, iako nije ostao duĹžan ni hrvatskom SF-u devedesetih.

Stoga se pitam: je li SF konzervativni Ĺžanr? Primjerice, ljudi pu[?]e Herberta ili Bujoldicu koji prodaju feudalizam u galakti?kim imperijama. Pri tome je prvi evidentno Amerima prodavao Arape u doba kad nisu ?uli ni za naftnu krizu (a nekamoli za Osamu, ili se nau?ili razlikovati Iran i Irak), dok druga prodaje carsku Rusiju ili - vjerojatnije - Austro-Ugarsku (prema mi[?]ljenju Kena MacLeoda).

Nadalje: jesu li fanovi duboko konzervativni? Hajde, dragi suforuma[?]i, tko od nas ZBILJA drĹži kako ?e ljudi kolonizirati ili ?ak teraformirati Mars, tko bi si dao ugraditi dvadeset dekagrama ?elika i silicija u glavu (znate na [?]to mislim - ne pitam za gebis!), tko od nas - u krajnjoj liniji - radije ?ita na zaslonu ra?unala negoli tiskanu knjigu?

DISCLAIMER: unato? uvodnim citatima, intencija nije otvoriti dretvu o queer temama
Meni se čini da je zapravo jako teško odgovoriti na ovo pitanje, odnosno, mišljenja sam da tu ne postoji odgovor.
Ako gledamo fandom na konvencijama vidljiva je inkluzivnost koja nije nužno svakodnevno ponašanje pojedinca. Ljudi se manje više druže na konvencijama (ne računajući članove sf klubova), a čini mi se da se ljudi tamo ponašaju nešto liberalniji nego u svakodnevici. Samim time ta konvencijiska liberalnost ne može služiti kao ogledni presjek ove teme. Za mene je fandom u cjelini društvo koji naginje liberalnom, a to je zato što odluka o pristupanju sf-u traži nešto otvoreniji um .
Tu treba naglasiti da postoji velika razlika između onih koji čitaju i gledaju sf i onih koji ga samo gledaju. Samogledatelji su prosječni građani koji na sebe ne gledaju kao na ljubitelja sf-a.
sorry zbog gramatike
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Izitpajn »

Uh, ovo je threadomancija... Dakle, uskrsnuo si raspravu staru 19 godina :D U međuvremenu su se pojavili i nestali Sad Puppyji... ostalo je povijest :D
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by corwin »

Izitpajn wrote: 12 Nov 2023, 00:55 Dakle, uskrsnuo si raspravu staru 19 godina :D
Oduvijek sam bio slab na arheologiju :D
sorry zbog gramatike
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Zeljko »

Ja sam za Trumpa :D
Bio sam neki dan na interliberu i sokirao sam se kolicinom homoseksualaca i transeksualaca

Ja sam mislio to ima samo u americi :D
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Izitpajn »

To je zato jer je Amerika slobodna zemlja, smiješ šta oćeš. Kod nas su uglavnom latentni, to su oni što su nesigurni u svoju seksualnost pa prebijaju žene doma. I podržavaju Trumpa.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Zeljko »

Nakon interlibera su mi jasniji lokalni izbori u zagrebu
Ja sam mislio da je to trans izmisljena suplja
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Izitpajn »

Ko ne krade nije muško.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Zoran »

Pa, ja sam godinama mislio da su rvacki sf fanovi liberalniji dio društva, međutim u zadnjih par mjeseci sam od različitih ljudi u par nevezanih navrata čuo komentare kako je dosta isforsirane inkluzivnosti :?: A s druge strane sam čuo i neke onako klasične "white guilt" komentare na neke knjige (stranih autora), tako da mislim da naš narod i u ovom slučaju potpada pod utjecaj trendova sa zapada - mic po mic pa ćemo imati lokalnu verziju američkog kulturnog rata. Nadam se ipak malo razvodnjenu.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Koliko su fanovi SF-a konzervativni?

Unread post by Izitpajn »

Tehnički, u Hrvatskoj možda i jesu liberalniji dio cjelokupnog društva, s tim da imamo cijeli jedan segment populacije koji još uopće nije sišao s planine, a kojeg na zapadu i nema toliko. Ali ako to izuzmeš, unutar građanskog dijela, da, mislim da to da je netko SF fan uopće nije garancija da je politički liberalan.
Post Reply