Kada fandom postaje religija?

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Kada fandom postaje religija?

Unread post by Ire »

ovo zanimljivo pitanje postavljeno je na Guardianu ...
If a religion is a moral community with a shared founding myth, or collection of myths, then lots of fan communities seem to approach that as an ideal. You can see this most obviously with science fiction fandom. But there are semi-serious believers in Elvis, too. The shared histories of football clubs make for something quite like a religion in this country.

Communities and myths generate each other. So what is needed to lift a fandom over the threshold, so to say, from being a shared game to something more powerful? Conversely, can religions dwindle into social games? And if this happens, what has changed?
iako vam je prvi impuls viknuti da SF fanovi nisu fanatici poput elvisoljubaca, zapitajte se koliko je stvarnih religija poteklo iz SF-a ... :zubo:
http://nosf.net/2006/jedi-religija-a-im ... s-slicnih/
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Milena »

Guardian wrote:Conversely, can religions dwindle into social games?
:scratch: Religije jesu "social games". Malo mi to dođe kao ona lingvističarska rasprava o razlici između jezika i dijalekta...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Chrisette
Puppeteer
Posts: 110
Joined: 07 Feb 2006, 16:47
Location: s prozora se vidi Cres (ripoff)
Contact:

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Chrisette »

nije mi posve jasna ta filozofija jedi religije. religija bi se trebala zasnivati na necemu sto ne mozemo nikako objasniti, no u to vjerujemo. star wars je potekao iz uma jednog redatelja, nista vise. jel znaju oni to? :zbunj:
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Ire »

Chrisette wrote:nije mi posve jasna ta filozofija jedi religije. religija bi se trebala zasnivati na necemu sto ne mozemo nikako objasniti, no u to vjerujemo. star wars je potekao iz uma jednog redatelja, nista vise. jel znaju oni to? :zbunj:
pa što je scientologija nego tlapnje jednog sf pisca? a mormonizam?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Izitpajn »

Mislim da sam tu negdje stavio link na youtube gdje Harlan Ellison objašnjava kako je Ron Hubbard osnovao što je već osnovao :)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Milena »

Ire wrote:
Chrisette wrote:nije mi posve jasna ta filozofija jedi religije. religija bi se trebala zasnivati na necemu sto ne mozemo nikako objasniti, no u to vjerujemo. star wars je potekao iz uma jednog redatelja, nista vise. jel znaju oni to? :zbunj:
pa što je scientologija nego tlapnje jednog sf pisca? a mormonizam?
Um, a zašto bi ideje nekog tko je davno umro bile na bilo koji način u prednosti pred idejama nekog tko je još živ? :scratch:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Izitpajn »

Nije li Ron Hubbard umro?

Dakle, uvjet je i formalno zadovoljen :lol:
User avatar
Chrisette
Puppeteer
Posts: 110
Joined: 07 Feb 2006, 16:47
Location: s prozora se vidi Cres (ripoff)
Contact:

Re: Kada fandom postaje religija?

Unread post by Chrisette »

Milena wrote:
Ire wrote:
Chrisette wrote:nije mi posve jasna ta filozofija jedi religije. religija bi se trebala zasnivati na necemu sto ne mozemo nikako objasniti, no u to vjerujemo. star wars je potekao iz uma jednog redatelja, nista vise. jel znaju oni to? :zbunj:
pa što je scientologija nego tlapnje jednog sf pisca? a mormonizam?
Um, a zašto bi ideje nekog tko je davno umro bile na bilo koji način u prednosti pred idejama nekog tko je još živ? :scratch:
ali star wars nije potekao kao ideja o stvaranju svemira i postanku covjecanstva, niti mu je svrha bila propovijedati da je bilo tako i nikako drugacije. to je film, zabava, nacin za zaradu, ili je tako bar bilo planirano.

meni ne pada napamet zato sto sam sf fan biti toliko opsesivna radi neke ideje iz knjiga/serija/filmova da mislim da je scenarij sveta knjiga, ili prorocanstvo, ili sto vec. :zbunj:

obozavanje necega je normalno, opsesija u ovakvoj mjeri nije.
Image
Post Reply