Okrugli stol na Istrakonu 2004

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...po ovome jedine plodonosne (donekle) točke su 1. i 2. dok ostalo je nekako nedorečeno...
Jest' da nisam sudjelovao (a i nisam pobornik okruglim i inim stolovima) te stoga i nemam pravo kritizirati tuđi rad ali nebi li trebali imati i nekakav nabavljiv pisani trag...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Strpljenja. Bit ?e.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Dakle, ?isto da se zna, ovdje ne komentiram Dagijev post nego sam okrugli stol.
Dagi wrote:Klju?ne teme i provizorni zaklju?ci diskusije bile su:
1. trenuta?no stanje SF-a u Hrvatskoj, uop?e - s osvrtom na ukupni broj ljudi koji se SF-om bave. Žiri udruge "Sfera" pokriva osjetnu ve?inu cjelokupne produkcije vezane uz žanr radi dodjeljivanja godišnje nagrade, a ove godine žirira cca. 85 autora (broj potvrdili nazo?ni ?lanovi žirija Perkovi? te Ka?ar).
Just for the record: ja nisam ?lan žirija. Samo sam bio prisutan kad je Tanja prebrojavala ljude.
3. Stanje s urednicima, kritikom i esejistikom SF-a. Urednici, esejisti i kriti?ari SF-a su malobrojni. Osobito nedostaju urednici romana.
Tako nešto sam i ja pokušao re?i na okruglom stolu, ali u utorak u Picikatu su mi otvorili o?i. Nije da nedostaje urednika. Oni postoje, mislim da kad bi izdava?i htjeli zaposliti nekog od iskusnih "SF-ovaca" na uredni?kom poslu, ne bi dobili odbijenicu. Me?utim, oni imaju neke svoje "urednike" koji su tamo došli uglavnom kriterijem osobnog poznanstva, fakultetske diplome ili uspješne samoreklame. Kad bi oni biseri koji su propustili Prodor, Vaniana i sli?ne stvari, na primjer, ponudili Macanu uredni?ki posao, ne vjerujem da bi odbio. Znam da ja ne bih. A pada mi na pamet još nekoliko pogodnih kandidata. Ali tako je to kad ne ovisiš o tržištu nego o državnim subvencijama.
5. Osnivanje udruge koja bi okupljala ljude koji se SF-om profesionalno bave. Krsto Mažurani? dao je prikaz neuspjeha HAZBIF-a; zaklju?eno je kako diskusiju treba nastaviti, te kako ?e se udruga ostvariti bude li potrebe za njom
...a potrebe, za sada, nema. Uz produkciju od nekoliko polupismenih romana i stotinjak minijatura godišnje, hrvatski SF nema potencijala za aktivno guranje jedne takve udruge.
6. izdavanje antologije hrvatkog SF-a, dotaknuto marginalno.
... iako ja još uvijek nisam shvatio što bi ta antologija imala biti. To jest, mimo onoga što ve? ne pokrivaju sferakonske zbirke i biblioteka "Sfera".
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hvala na ispravku! Gre[?]ka je moja, nisam se pouzdano informirao o sastavu Ĺžirija.

No, s druge strane, nastojao sam saĹžeto prepri?ati okrugli stol, svjesno se suzdrĹžavaju?i od komentara. U ?etiri sata re?eno je dosta, rasprava se na trenutke zakuhala do vikanja ([?]to samo po sebi uop?e nije lo[?]e, ljudi su ionako poslije svi zajedno se zezali), a komentari... Obuhvatit ?u ih jednim opseĹžnijim prikazom.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Izitpajn wrote:
Dagi wrote:a ove godine žirira cca. 85 autora (broj potvrdili nazo?ni ?lanovi žirija Perkovi? te Ka?ar).
Just for the record: ja nisam ?lan žirija. Samo sam bio prisutan kad je Tanja prebrojavala ljude.
Technically, obzirom da je upotrijebio samo prezime, nije pogriješio... :D ;) :D
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

Izitpajn wrote:
6. izdavanje antologije hrvatkog SF-a, dotaknuto marginalno.
... iako ja još uvijek nisam shvatio što bi ta antologija imala biti. To jest, mimo onoga što ve? ne pokrivaju sferakonske zbirke i biblioteka "Sfera".
to pokrivamo u novom threadu (u kojem sam vidim ponovila neke stvari koje si ti već postao)
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Post Reply