Novi ministar turizma - esefičar!

Klubovi, fanzini, konvencije, sajtovi, Bogdaj veći kup ...

Moderator: Dagi

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by davors »

Zapelo mi za oko neki dan u nekim novinama, no tek sam danas stigao provjeriti, i istina je - za Damira Bajsa (43), donedavnog bjelovarskog župana (valjda?), a sada novoimenovanog ministra turizma, nakon što je imenovan, po mnogim medijima se naglašavalo da je nekoć pisao SF, evo i citata:

(sa adrese http://www.vecernji.hr/newsroom/news/cr ... 9/index.do a tekst su prenijeli i mnogi portali):

"Damirovi školski prijatelji sjećaju ga se kao mirnog i odličnog učenika te zaljubljenika u znanstvenu fantastiku. Kažu da je pisao odlične SF priče i u to ih vrijeme objavljivao u magazinu Sirius. Koliko je to dobro radio najbolje potvrđuju nagrade koje je dobivao za objavljene SF priče. To nam je potvrdila i njegova majka."

Da je pisao i objavljivao, to je lako provjeriti - eto, iz bibliografije priča iz Siriusa sa Sferinog sajta može se vidjeti da je Damir Bajs u sljedećim brojevima Siriusa objavio sljedeće priče:

68 - Slobodan priključak
76 - Čemu sluze Davidi?
80 - Faktor slučajnosti
82 - Nikad ne smijete razočarati djecu
92 - Nova tehnologija
97 - Pirati

Dakle, sveukupno šest komada. Google ne daje nikakvu drugu vezu novopečenog ministra i SF-a; a pogotovo nema nigdje riječi o nagradama koje se spominju u Večernjakovom članku. Nagradu Sfera ziher nije dobio, jer ga nema na popisu dobitnika na Sferinom sajtu. Je li u to doba bilo nekih drugih nagrada za SF?

I BTW, sjeća li se netko tih priča? Jesu li čemu? (nemam komplet Siriusa pa ne mogu provjeriti).

I, naposljetku, zbog čega sve ovo pišem: dakle, novi ministar turizma je (bivši) esefičar. Naše SF konvencije su (i) turistički događaji. Bi li tu moglo biti "kruha"?
*Istria is a state of mind*
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by ratchet »

Prolistat ću danas svoje brojeve Siriusa pa javiti ako stignem pročitati. A kruha bi moralo biti, ako je bio dovoljno dobar u ono doba i takav zaljubljenik u SF onda je to i ostao, to se ne briše tek tako. Ajmo udruge, navalite.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by ratchet »

Ko za vraga našao sam samo broj 97. Skupljam ih otprilike od broja 80 još iz osnovne škole ali posuđivanje je učinilo svoje, kao da igram loto, ima broj prije i broj poslje ali onog kojeg tražiš...
Pirata sam se sjetio nakon prvih par rečenica. Priča o turistima u prošlost koji se igraju pirata za užitak i napadaju brod koji bi ionako uskoro potonuo u oluji, da ne izazovu paradoks. Sasvim dobra priča, što mu se dogodilo da je prestao pisati?
Eto predložite ga za počasnog presjednika nečeg, pa makar bilo: E sad su me se sjetili.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Nazir »

davors wrote:76 - Čemu sluze Davidi?

E ovo mene fakat zanima :zubo: :zubo:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by niniane »

Wow. Definitivno ga treba staviti na popis... za bilo što :D
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by ratchet »

Ajde, nisam valjda najstariji ovdje. Udovoljite Naziru pa iskopajte negdje tu priču. I mene zanima čemu služe Davidi. Inače, ako ništa drugo, trebalo bi mu bar poslati pozivnicu za neku konvenciju kad je već visoki državni dužnosnik. Za FFK svakako. Ljeto, turističko područje, i teme iz lokalnog folklora, ako to nema veze sa turizmom što ima?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Nazir »

Dobio sam donaciju mase siriusa od jedne burazove frendice koja nije znala kamo bi s njima u stanu tako da cu pogledati, mozda cak i imam te brojeve... Ako se covjek mozda boji svoje proslosti, onda cemo imat dokaz da je to bio on :lol:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by niniane »

ratchet wrote:I mene zanima čemu služe Davidi.
Možda da glume Agenta Smitha... :lol:
ratchet wrote:Inače, ako ništa drugo, trebalo bi mu bar poslati pozivnicu za neku konvenciju kad je već visoki državni dužnosnik. Za FFK svakako. Ljeto, turističko područje, i teme iz lokalnog folklora, ako to nema veze sa turizmom što ima?
O da, trebalo bi svakako, ja bih mu čak poslala delegaciju za Sferakon i Istrakon... :D
... characters, personalities, stories and larps...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Cijela ta priča me poprilično ljuti. Neki dan me zvala žena iz Jutarnjeg da me pita oko toga, doslovce me digla s klonje. Svi se raspisali i svi iskokodakali oko brat-bratu 20 kartica teksta sveukupno. Čovjek je pisao minijature, Pirati su najdulja stvar sa čitavih 8 kartica i moj je komentar, pribilježen onomad za Ad Astru bio: "Ništa posebno". Ovo drugo sam i pozaboravljao, toliko je genijalno i odvaljivački napisano. I sad se oko toga radi galama, a što čitava četa ljudi već petnaest godina piša krv oko SF-a u Hrvata, o tome u jebenom Jutarnjem i Večernjem i Globusu i sličnim materinama ni jedne jebene riječi. O cijeloj Biblioteci SFera, uključivo Ad Astru, ni riječi. O UBIQ-u ni riječi. O sferakonskim i istrakonskim zbirkama ni riječi. O Sablji i Vertikali i ostalim stvarima isto tako. Da, znam da je to više knjiga na kupu no što je prosječno novinarsko piskaralo pročitalo u cijelom svom životu. Ne da sam ljut, nego sam raspižđen do kraja!

A kad ispadne loš ministar, (jer kod nas po definiciji ne možeš biti dobar ministar) onda će svi reći da je pisao SF. :x :x :x
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Ire »

Aleksandar Ziljak wrote:Cijela ta priča me poprilično ljuti. Neki dan me zvala žena iz Jutarnjeg da me pita oko toga, doslovce me digla s klonje. Svi se raspisali i svi iskokodakali oko brat-bratu 20 kartica teksta sveukupno. Čovjek je pisao minijature, Pirati su najdulja stvar sa čitavih 8 kartica i moj je komentar, pribilježen onomad za Ad Astru bio: "Ništa posebno". Ovo drugo sam i pozaboravljao, toliko je genijalno i odvaljivački napisano. I sad se oko toga radi galama, a što čitava četa ljudi već petnaest godina piša krv oko SF-a u Hrvata, o tome u jebenom Jutarnjem i Večernjem i Globusu i sličnim materinama ni jedne jebene riječi. O cijeloj Biblioteci SFera, uključivo Ad Astru, ni riječi. O UBIQ-u ni riječi. O sferakonskim i istrakonskim zbirkama ni riječi. O Sablji i Vertikali i ostalim stvarima isto tako. Da, znam da je to više knjiga na kupu no što je prosječno novinarsko piskaralo pročitalo u cijelom svom životu. Ne da sam ljut, nego sam raspižđen do kraja!

A kad ispadne loš ministar, (jer kod nas po definiciji ne možeš biti dobar ministar) onda će svi reći da je pisao SF. :x :x :x
dakle, ti si anonimni izvor jutarnjeg :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ire wrote: dakle, ti si anonimni izvor jutarnjeg :zubo:
Da, nisam htio da me spominje. Ali sam joj isto rekao da me cijeli pristup ljuti.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Ire »

ma briga njih za to. glavno da se o frikovima priča
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by Nazir »

Evo, nadoh br. 80 i 68 pa javim kad procitam... Nazalost, nema Davida... :( Mozda ih je sve posvojila Madonna :zubo:

Prokomentiram kakve su kad procitam. Al u nacelu, sad kad vidim ziljkove reakcije isto se zamislih. Stvarno zalosno da je takva pompa tek u ovom slucaju. Nisam imo pojma da se o tome pisalo cak u globusu...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Novi ministar turizma - esefičar!

Unread post by ratchet »

Mislim da u novinarskom pristupu i nema nečeg posebno čudnog. Pogotovo za naše novinare. On je zanimljiv jer je ministar. A to sa SF im je zanimljivo kao i njegovo pjevanje. Da imaju o čemu pisati. Inače ih za SF boli ona stvar. Kao i opčenito za hrvatsku književnost. Kod SF još i gore, za ostale se još i nađe koji specijalizirani novinar da nešto napiše. U kojem Jutarnjem je objavljeno Žiljkovo mišljenje?
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
Post Reply