Horror

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
davez
Ewok
Posts: 36
Joined: 18 Apr 2004, 16:48

Horror

Unread post by davez »

Ja ba[?] i ne ?itam horror, a na Rikonu mi je Ĺ i[?]ovi? (opet on) uvalio svoj letak s natje?ajem za vampirsku pri?u. I sad bih ja ne[?]to napisao, ali ne znam kako horror pri?e funkcioniraju.

Ĺ to draga publika o?ekuje od horror pri?a? Ĺ to jednu hororu[?]u ?ini dobrom, a drugu lo[?]om?
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Ako te pri?a uplaši ili se barem malo naježiš dok je ?itaš, onda je valjda dobar horor :)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

?itaj ..

http://sferakon.blog.hr/arhiva-2005-09.html#1615133484

imaš, btw, i sferin horor natje?aj, ?ist onak .. da znaš ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Žiljak je jednom rekao:
Pazi, iracionalno zlo ne pona[?]a se na iracionalan na?in!
User avatar
davez
Ewok
Posts: 36
Joined: 18 Apr 2004, 16:48

Unread post by davez »

Dagi wrote:Žiljak je jednom rekao:
Pazi, iracionalno zlo ne pona[?]a se na iracionalan na?in!
Primijetio sam.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

po meni horror je
infekcija (bakterije koje jedu meso...
scenografija (gotika, dugi o?njaci groblja...)
izolovani prostor (uklete ku?e, svemirski brod...)

to su tri osnovne stvari...tkz baza...
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Strah od nepoznatog...
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

HRT :o
sorry zbog gramatike
User avatar
Count Zero
Ewok
Posts: 5
Joined: 03 Oct 2005, 12:43

Unread post by Count Zero »

a tek RTL? :iconbiggrin:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ipak mislim da je NOV@ najve?i horor me?u tv ku?ama
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

najve?i horor je Pederalna TV :x
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

ire wrote:ipak mislim da je NOV@ najve?i horor me?u tv ku?ama

ja bih se ipak odlu?io za RTL

da podsjetimo
kobra jedanaes, klaun udarni termini :x :x

te neodoljive i navek sveĹže
dadilja, rosane, Love & Maridge... esoon :x

ja se veselim danu kad se ove trake malo izliĹžu pa puste vje?ite hitove poput
Alf, Balki (nemrem se sjetit kak se zapravo zove) i recimo Sjever i Jug :blob:
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

balki i lari potpuni stranci :!: :dontknow: :scratch:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
davez
Ewok
Posts: 36
Joined: 18 Apr 2004, 16:48

Re: Horror

Unread post by davez »

davez wrote:Ĺ to draga publika o?ekuje od horror pri?a? Ĺ to jednu hororu[?]u ?ini dobrom, a drugu lo[?]om?
Dobro, idemo iz po?etka. Pitanje je bilo postavljeno pre[?]iroko, da ne bih slu?ajno nekome nametao svoj problem?i?. Sad ?emo probati s drugom krajnosti.

Problem 10 kartica

Elem, vidio sam ja taj natje?aj za vampirsku pri?u i ranije, te poku[?]avao smisliti ne[?]to [?]to bi jednom vampiru moglo biti stra[?]no. Jedino ?ega se od tih poku[?]aja sje?am je ideja s vampirom koji se stra[?]no boji zubara, a mora ga posjetiti.

Nisam ba[?] bio odu[?]evljen, pa sam se prestao mrcvariti i zaboravio na ?itavu stvar, te sretno Ĺživio u neznanju i ignoranciji sve do Rikona, kad mi je stanoviti, izvjesni i pojedini u ruku tutnuo svoj letak (sjeme mu se zatrlo), a ja ga, obeznanjen alkoholnim isparenjima, nisam ni rasparao, ni spalio, ni u najbliĹži ko[?] bacio.

Deset kartica max, dakle, s vampirom unutra (sjeme mu se zatrlo).

Pri?e, iz vizure likova, nemaju veze sa Ĺžanrovima. Neke su o nesretnim ljubavima, neke o zabijanju noĹža u le?a, neke pak o te[?]kim izborima i cijeni koju protagonist mora platiti ili ne Ĺželi platiti. Ni jedna, ako ne[?]to vrijedi, nije o vampirima.

Izuzeci, naravno, postoje. MoĹžemo pisati humor i lakrdiju i elegantno izbje?i gornji pasus. Neki ljudi mogu pisati humor i lakrdiju, a da ga ne zaobi?u, ali ja trenutno nisam me?u njima. Neki ljudi mogu pisati i uop?e ne razmi[?]ljati o pisanju, ali meni je poprili?an problem bilo [?]to raditi i ne razmi[?]ljati o tome. Sjeme mu se zatrlo (to ste ?ekali, priznajte).

?ak sam i oti[?]ao (svejednako obavijen alkoholnim isparenjima) na predavanje "Mitolo[?]ki vodi? kroz Istru" ne bih li na[?]ao ne[?]to oko ?ega bi se mogla ispri?ati pri?a. I na[?]ao sam (nema veze s mitologijom i ?udnovatim pojavama, naravno). Kasnije sam i konzultanta na[?]ao, jer nemam pojma o ?itavoj stvari, a ba[?] mi se pi[?]e o tome.

Samo mi je jo[?] pri?a falila. I onda, u skaka?ko doba no?i, do[?]la je i pri?a i protagonist i problem kojeg mora rije[?]iti. ?ak je i vampir ?u?ao tu negdje, sa strane, u nekakvom spletu pe?ina, milijun godina star, slijep i nemo?an.

Zatim sam, jer nisam na gre[?]kama u?io, krenuo smi[?]ljati horror elemente, jer je to zabavno i jer je to najlak[?]e. UĹžas na uĹžas, obrat za obratom, svi su ?ubrad (osim vampira, jer pri?a je stvar kontrasta, pa netko mora biti nevin da bi ljudi bili od krvi i mesa), radnja je najlak[?]a stvar na svijetu kad Ĺželi[?] zaobi?i ?injenicu da pri?a mora biti krvava ispod koĹže.

Nije sve to uop?e lo[?]e ispalo, osim [?]to ima sitan problem: 20-30 kartica minimalno. Ne uzimaju?i u obzir da su sve moje procjene o duljini uvijek bile 2-3 puta manje od onog [?]to je na kraju ispalo.

Dobro, rekoh ja sebi, dosta zajebancije. Skrati, izbaci nebitno, ostavi samo ono bez ?ega pri?a ne moĹže postojati. "Gnaaaa", re?e petogodi[?]njak u meni, "e, ba[?] ne?u!". I povuci - potegni, Kramer protiv Kramera, dogovorili se mi da ?e to biti jedna fina pri?a za odrasle, a da ?e petogodi[?]njak dobiti lizalicu sad i veeeeliko iznena?enje za ro?endan. (Da, ponekad bezo?no iskori[?]tavam djecu.)

Ĺ to je esencijalno? Pa, pri?a nas mora tjerati na ?itanje sljede?e stranice, tj. protagonist nam mora biti bitan. (A za to treba slova i slova.) Protagonist mora na?i problem, ili problem mora na?i njega (i opet hrpa slova, pogotovo u fantasti?nim Ĺžanrovima). I na kraju, protagonist se s problemom mora obra?unati ili se problem mora obra?unati s njim.

Sve ostalo je manje bitno. Sve ostalo moĹže van, a neki bi rekli i da mora.

I tako sam sve horror elemente prekriĹžio, pogledao vampira u njegovoj pe?ini i rekao "Sorry stari, drugi put. Evo, dobit ?e[?] veeeeliki poklon za ro?endan. Sigurno, ne?u zaboraviti." Pogledao me saĹžalno i klimnuo glavom. Lizalicu je odbio.

Ali, ali, ali... Pri?a mora imati vampira unutra, pa makar ne bio Jure Grando. I sad, mene zanima, mene silno zanima, [?]to to horror ima, a nitko drugi nema? Treba mi zrno, malo, malecko zrno ne?ega [?]to se samo u horroru moĹže na?i, i ama ba[?] nigdje drugdje, tako da mogu odrĹžati obe?anje vampiru o ro?endanskom poklonu.

Jer, ako protagonist nije vampir (a nije, prestar sam da bi bio), vampir nije esencijalan i pri?a ?e biti bolja ako cicija[?]ki limitirana slova potro[?]im na ne[?]to drugo.

I zato, eto, ja imam problem. Za[?]to je horror bitan? Ĺ to je to u horroru [?]to bi ga u?inilo vrijednim paĹžnje? Zbog ?ega ljudi ?itaju horror?

Sjeme mu se zatrlo.
Post Reply