LR 23 - TB

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR 23 - TB

Unread post by Nimrod »

Ponovni susret

Prišla mu je široko se smiješeći, grudi su joj se uzdizale dok je udisala ledeni zrak koji je nemoguće udisati. On se ukipio i zurio iz nezgrapnog srebrnastog odijela sa u rukama uzdignutim krampom kojim je kopao rupu u tvrdom tlu. „Bok Jack!“ rekla je, a on je ispustio kramp na tlo i pobjegao u modul. Zatvorio se unutra, spustio okna dok se znojio se i tresao, jer se zapreteno sjećanje na nju vratilo kao da je stvarna.
Sitni zvukovi koji su jučer bili samo čestice pijeska kojeg vjetar tare o metalnu oplatu, sada su bili Ivanini prstići koji su kuckali na vrata dekompresijske komore. Popio je bocu votke i utonuo u nesvjest.
Drugoga dana, glasovi iz Houstona bili su vrlo uzbuđeni. „Vidjeli smo snimke i očitanja! Ovo je stvarno! Pukovniče Jack, izađi i uspostavi kontakt!“, rekli su. Glava ga je boljela, odjenuo je skafander. Izašao je van i trudio se da suzbije užas kada se ona opet pojavila iz vjetra i oblaka prašine i stala pred njega. Otvarala je svoja ljupka usta, a računalo je snimalo njene usne i stvaralo glas u Jackovim zvučnicima. Govorila je iste riječi što je govorila onda davno. „Reci joj to i to“, rekao je Houston. Rekao je. Ivana je u odgovor samo ponovila što je već izgovorila, kao pokvareni stroj. I odjednom su joj riječi postale blebetanje i krhotine poznatih rečenica, nebitne besmislice. Kako mu se sviđa Zagreb i kako mu Zagreb se sviđa. Nije to mogao podnijeti. Kada je trčao natrag, Houston je vikao na njega, ali njihovi glasovi su bili milijarde milja daleki. Jedino što je želio je da ne misli ništa, da pije ili da bude u VR komori i da se ne sjeća.
Jednog davnog proljeća u Zagrebu, družili su se dva dana. Tople pijane majske noći nekako su se zateklina savskom nasipu. Sljedećeg jutra probudio se sam u svojoj hotelskoj sobi sa glavoboljom i nečim mučnim u utrobi. Nekako, nije se sjećao ničega od prošle noći, toliko je pijan bio. Trećega dana, izvukli su je iz vode. Nesretan slučaj, rekle su vijesti. Udarao je glavom o zid vičući si što je bio takva budala, što je bio pijana svinja, vikao je jer se to čega se nije sjećao desilo. Nakon što ga je policija ispitala i pustila, zatvorio se u svoju sobu dok je čekao da dođe sutrašnji dan i let koji će ga odvesti iz Zagreba. Samo je pio i pušio travu. Nikome neće ispričati moru koju je imao prošle noći. Pred njim je karijera u zrakoplovstvu, a ta Ivana, tko je ona bila? Neka obična cura, nitko.
Metalni strop modula. Probudio se. Tišina, samo sitni zvuk poziva i lampica na koja trepće na komunikatoru. Stisnuo je dugme. Jedan je ozbiljni glas iz zvučnika progovorio: „Jack. 60 godina je prošlo... Nije to više važno. Tko se toga sjeća? To čega sada smo svjedoci je važno. To je nešto nevjerojatno, izvanredno. Pukovniče, želimo da izađeš van i... “ Jack je iskopčao uređaj. Pogledao je kroz prozor, Ivana je stajala na brežuljku, ledeni vjetar je nosio crvenu suhu prašinu oko njenih bedara. Smiješila se i mahala mu. Odmahnuo joj je. Spustio je olujna okna. Nadao se da mu je oprošteno, ali eto. Ne želi to trpiti. Podesio je VR komoru tako da se više nikad ne probudi. On je svoje odradio, utro je put, i to je to. Sadašnjost je prazna, a budućnosti nema. A prošlost je prošla. Loše je biti u prošlosti, jako loše. Zakoračio u VR komoru i lijepe šarene slike zaborava su se rascvale oko njega.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 23 - TB

Unread post by Milena »

Emily Bronte susreće Edgara R. Burroughsa. Što ne znači da je loše, premda bih i opet radije vidjela manje infodumpanja a više događanja. Je li moguće da je u ovoj radionici ograničenje broja riječi bilo problematično?
Ima nekih sitnica koje su me zasmetale čisto stilski ("pukovniče Jack"? Ne bi išlo. Čin+prezime, samo čin, ili samo Jack. I zašto Jack? Zašto ne Johann, ili Jacques, ili Giovanni? Bar danas...

I kaj su vam se svima zamjerile Ivane?

Sori...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: LR 23 - TB

Unread post by poison »

da vidimo... prvo i prvo, duplo si prebacio normu. ne želim biti bezobrazna ili nešto, ali mi ostali smo se trudili držati se ograničenja, tako da to doživljavam malo nekolegijalnim. nadalje, element prolupalog časnika mi je malo neuvjerljiv: ako je prolupao, prolupao je prije nego što su ga poslali na misiju - jer zaključujem da je tih 60 godina proveo zamrznut - a to mi nije logično, slati prolupalog alkosa. nadalje, ako je bio zamrznut, to znači da se radi o nekom planetu far, far away. kako je moguća trenutna komunikacija sa zemljom? a ako je planet dovoljno blizu, nema mi logike slati djedicu na misiju. nadalje, a gdje je ostatak posade? odakle mu cuga? iz moje perspektive postoje neke logičke rupe...
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: LR 23 - TB

Unread post by Krvoje »

Eto, stoji sve što su ljudi prije mene rekli, makar možda neke od tih stvari nisam sam odma' primijetio. Možda bi neke rečenice trebao ispeglati stilsko-gramatički-pravopisno; glupo mi je nabrajati, jer su u pitanju sitnice kojih nema puno, nego me samo pikaju tu i tamo u oko.

Sveukupno, sviđa mi se, slike zaokružuju cjelinu, a rečenice farbaju emocije, makar depresivne.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: LR 23 - TB

Unread post by TB »

@Milena:
...premda bih i opet radije vidjela manje infodumpanja a više događanja.
U prvoj verziji je bila gomiletina infodumpanja, pa kad sam većinu pobrisao, ovako mi se učinilo taman. Očito se može još popraviti...
Ima nekih sitnica koje su me zasmetale čisto stilski ("pukovniče Jack"? Ne bi išlo. Čin+prezime, samo čin, ili samo Jack. I zašto Jack? Zašto ne Johann, ili Jacques, ili Giovanni? Bar danas...
Kad sam počeo pisati bilo je: " Hmmm, kako da se likovi zovu...(Razmišljanje od nekoliko sekundi)... ma neka budu Jack i Ivana, poslije mogu mijenjati!" Poslije mi se svidjelo. Američki astronaut pukovnik Jack i Ivana. To mi se učinilo nekako kao iz neke jako stare SF priče.


***
@poison
da vidimo... prvo i prvo, duplo si prebacio normu. ne želim biti bezobrazna ili nešto, ali mi ostali smo se trudili držati se ograničenja, tako da to doživljavam malo nekolegijalnim.
Nije mi uspjelo napisati kraće, u stvari, prva verzija bila je duža.
Mislim da se u ovoj radionici tolerira malo više, malo manje... Međutim, da je zadatak bila priča od 3000 riječi, onda ne bi bilo u redu poslati priču od 6000... Ali, 300 riječi je jako kratka priča, kao duži odlomak, tako da mislim da se ako je neophodno, u ovako kratkim pričama može slati malo duže.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 23 - TB

Unread post by Xaotix »

TB, sjeti se radionice od 100 riječi. Tamo si poslao 7 priča i sve su bile unutar granice.

Ideja o neuspjelom prvom kontaktu nije loša.
Da se zaključiti da je Jack bio potpuno stabilan dok nije ugledao Ivanu, što u neku ruku i jest normalan reakcija. Ako ga već toliko grize savjest, zašto nije tražio oprost ili nešto slično? Možda bi mu bilo lakše.
ono što mi ne štima je da se Jack toliko povuče. To mi baš i nije u karakteru osobe koja je trenirana za potpunu izolaciju i sve psihološke probleme izazvane njome.

Ostali detalji mi i ne smetaju toliko, osim možda njegovih godina. 60 je ipak malo previše.
I u priči se nigdje ne spominje da je komuinikacija trenutna. Sa par dodatnih riječi se da i to razjasniti.
Randomness is strong with this one!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 23 - TB

Unread post by niniane »

Milena wrote:Zašto ne Johann, ili Jacques, ili Giovanni?
:D :D :D
Milena wrote:I kaj su vam se svima zamjerile Ivane?
To ja htjedoh pitati. Zbilja, što je to s Ivanama? Vrlo često ime, pa ne treba razbijati glavu time da ime lika odgovara karakteru?...

Od ostalog, ne želim ponavljati kao papagaj - manje više se slažem sa svime što su ljudi dosada rekli. I dodala bih ovo - na nekim mjestima bi možda bilo zgodnije da si započeo novi odlomak. To je vrlo bitno i može ili olakšati ili grdo otežati čitanje.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Iljko
Ewok
Posts: 35
Joined: 11 Feb 2008, 10:27
Location: hmm, meni se čini lijevo od Alpha Centauri

Re: LR 23 - TB

Unread post by Iljko »

Imena me ne smetaju. Ali izgleda da trebam sinapse si opet malo provjetriti jer nisam baš previše razumio priču. To je bio pravi alien? Ili samo manifestacija njegove savjesti? I odkud mu votka? :scratch:
Još sanjam!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: LR 23 - TB

Unread post by Bahod »

Nu uz sve već izračeno nema se baš što pametno dodati.
Ideja mi se svidjela, no potrebno je još par ruka fine obrade i poliranja da bi priča bila dobra.
Ono što mi nije jasno; zašto je priča prihvaćena? Ako je zadatak 300 riječi onda je to tristo +/- jedna dvije a ne još tristo. Dakle prema pravilima LR ova je priča potpuni promašaj.


@Nimrod &TB :dum:
Post Reply