LR 23 - Krvoje

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR 23 - Krvoje

Unread post by Nimrod »

Prvi kontakt

„Dobar dan, izvolite.“
„Halo... jesam dobio Ivanu?“
„Ne, dobili ste interplanetarne informacije...“
„Aha, oprostite...“, Klik, glas je poklopio slušalicu. Signal za novi poziv se ponovio. Blip.
„Dobar dan, izvolite.“
„Možete li mi reći kolika je udaljenost između Jupitera i Saturna?“
„Nažalost, ne mogu vam ponuditi aktualne podatke. Astronomski zavod na Zemlji vrši ažurne simulacije. Ako hoćete, spojit ću vas s njihovom službom.“
„Da, da...“
Klik. Blip.
„Dobar dan, izvolite“
„U pičku materinu...“
Klik. Blip.
„Dobar dan, izvolite“
„...'ko je to?“
Klik. Blip.
„Dobar dan, izvolite“
„Halo, Ivana?!“
„Ne, dobili ste...“
„Ivana, javi se, molim te, hoću da čuješ od mene sve što ti imam za reći.“
„Gospodine, dobili ste...“
„Slušaj me, našao sam! Našao sam ga! Na Marsu je, tamo gdje sam ti spominjao! I radi!“
„Gospodine? Broj koji ste nazvali ima iste početne znamenke kao naš! Vjerojatno ste greškom zaboravili utipkati...“
„Nije velik. Ima možda pola metra u širinu. Ali radi. Sad ću ti pustiti zvukove koje hvata...“
„Gospodine, morate prekinuti i ponovno okrenuti“
Šumovi su ispunili eter pa je operater morao prekinuti vezu.
Škljoc. Blip.
„Dobar dan, izvolite.“
„Dobar dan. Možete li mi, molim vas, reći kakvo će vrijeme danas biti na Marsu?“
„Samo malo... Na Marsu su danas namjestili sunčano, i bez naoblake. Plivališta su otvorena.“
„Hvala.“
Klik. Blip.
„Dobar dan, izvolite“
„Ivana! Prekinulo je, ali sad sam opet uspio nazvati. Vjerojatno mi nešto interferira, iz njega!“
„Ne... Niste...“
„Zvukovi se uobličuju u nešto. Čini mi se da, ako ih dovoljno dugo slušam, mogu razaznati glas! Obraćaju mi se! Razumijem ga!“
Operator iznervirano prekida vezu, bez strpljenja za daljnju raspravu.
Škljoc.Blip.
„Dobar dan, interplanetarne informacije, izvolite.“
„Dobar dan“, glas koji se javlja kao da je programiran na jako lošem sintetizatoru glasa, „Jesmo li dobili Ivanu?“
„Ne! Gospodine, maloprije ste nas zvali... Ovo su međuplanetarne informacije...!“
„Ne. Zvalo vas je drugo biće, koje je trenutno pod našom skrbi. Želimo mu dovesti Ivanu, da ne bude sam dok ga proučavamo“
„Da! Da biste nazvali broj kojeg trebate, potrebno je samo da ponovite ovaj poziv, s tim da samo dodate na početak nulu, i kodnu znamenku vašeg mjesta!“
Glas sa druge strane veze kao da uopće ne sluša.
Operator opet pun nervoze prekida vezu. S mjesta kontrolora dolazi mu signal da može na pauzu. Bilo je već i vrijeme!
Današnji su pozivi dosad katastrofa. Trebat će mu jedna velika kava, ako želi nastaviti nositi se s ljudima.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
viator
Ewok
Posts: 3
Joined: 04 Jan 2008, 23:52

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by viator »

Autorova je primarna namjera očito bila da priča bude duhovita ( što i jest ), pa i ne treba biti previše logična. Obzirni alieni: traže ti društvo da ti lakše padnu testovi. :P
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by TB »

Ovo je ok. :thumbup:
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by poison »

jako zgodno, duhovito i u pomalo becketovskoj maniri. sviđa mi se izvedba gotovo isključivo u formi dijaloga.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Milena »

Um. Kao prvo, priča bi trebala biti smiješna, ali nije, bar ne dovoljno. Jasno je koja je ideja, ali razrada naprosto ne štima. Uvod s interplanetarnim informacijama ne funkcionira dovoljno dobro unutar konteksta -- daje nam spaceoperatični zemaljski prostor koji kao da je ispao iz nekog Asimova (a ne Clarkea), a onda s njim ne radi ama baš ništa. Što, u ovako malo prostora, baš i nije dobro.

Drugo, efekt komike umanjuje naglo prebacivanje s dijaloga na opis na kraju, koji onda dođe kao malj usred čela. To se moglo riješiti i dodatnim dijalogom, pogotovo što u prvom dijelu priče nema ničeg osim dijaloga, što je inače dobar stilistički odabir.

Kao treće, logika je ovdje otišla kroz prozor kad se radi o pozivnim brojevima, za što uopće nema potrebe.

Kao četvrto, cijeli štos se mogao izraditi u 100 riječi i bez službe informacija.

I, kao peto, malo sam već umorna od tih muških istražvača i njihovih ženskih družica, no to ovdje mogu i prožvakati kao hommage...

Sori...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Krvoje »

Hvala na pohvalama i pokudama.

@viator - nisam previše razmišljanja uložio u priču, istina. I više sam ciljao na karikaturu, nego realizam.

@Milena:
1. U toliko malo prostora, što još da radi nego da skicira okružje? Možda sam mogao ubaciti još par spaceoperatičnih "kerefeka", ali bojim se da bih u ovakvom formatu s tim izgubio nit prič(ic)e. Priznajem da je možda moglo biti više detalja, ali nažalost nisam na tekstu radio dovoljno dugo i pomno.

2. Iako su rečenice u tom dijelu malo nespretne, ovo mi se učinilo prihvatljivim. Htio sam srezati duljinu, jer sam već prekoračio stotku. Ali vidim poantu i slažem se s njom.

3. Kako? Hm... ok, zamislio sam drugačije nego što zapisah, pardoniram se. Jest, ovo ne valja.

4. Pa mogao se, ali nije se morao... SF element mi je tu blijed, a priča više-manje struja svijesti i trenutna inspiracija.

5. Meni je komičnije kad muško zove žensko, to čisto zato. U smislu komičnog nazivanja bivše družice, ali to se možda u ovom tekstu i ne vidi.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Milena »

1. U toliko malo prostora, što još da radi nego da skicira okružje? Možda sam mogao ubaciti još par spaceoperatičnih "kerefeka", ali bojim se da bih u ovakvom formatu s tim izgubio nit prič(ic)e. Priznajem da je možda moglo biti više detalja, ali nažalost nisam na tekstu radio dovoljno dugo i pomno.
Ne, upravo obrnuto. Ne mislim da ti treba još kerefeka -- mislim da ti ih, u ovom tekstu, treba manje. Naime, koliko sam ja shvatila, tipa otmu alijeni, a on traže da mu zovu curu za društvo, a oni pristaju. End of story. Još se i zove "Prvi kontakt". Dakle, za ono što ti pričaš, cijeli taj SO kontekst uopće nije bitan.
4. Pa mogao se, ali nije se morao... SF element mi je tu blijed, a priča više-manje struja svijesti i trenutna inspiracija.
SF element ti je sasvim ok kroz "alien abduction" spiku. Ne znam jel' ti ovo drugo uopće treba.... (U ovako kratkom tekstu teško da ima mjesta za ukrase...)
5. Meni je komičnije kad muško zove žensko, to čisto zato. U smislu komičnog nazivanja bivše družice, ali to se možda u ovom tekstu i ne vidi.
Ne možda, nego sigurno -- išla sam ponovno provjeriti, i ne vidi se nigdje. Ali možda je to na određeni način i bolje, jer bi u suprotnom tu otvorio cijeli jedan novi i komplicirani sklop pitanja... No, u svakom slučaju, kao što sam i prije rekla, ovdje to može proći, kao određeni hommage/ironizacija zlatnog doba...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Krvoje »

Hm, ideja mi je bila ispričati "alien abduction" iz viđenje tog službenika, a poanta je u tome da je ovaj tol'ko automatiziran i nevoljak da zapravo ni ne skuži da priča s alienima.
Milena wrote: Ne možda, nego sigurno -- išla sam ponovno provjeriti, i ne vidi se nigdje. Ali možda je to na određeni način i bolje, jer bi u suprotnom tu otvorio cijeli jedan novi i komplicirani sklop pitanja... No, u svakom slučaju, kao što sam i prije rekla, ovdje to može proći, kao određeni hommage/ironizacija zlatnog doba...
Da, ta primisao na kraju nije došla do izražaja... Vjerojatno se jesam poveo za takvim nekakvim klišejem.

Much obliged.
Last edited by Krvoje on 05 Apr 2008, 02:10, edited 1 time in total.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Xaotix »

Mislim da ti ono 'interplanetarne' uopće nije potrebno. Dosta bi bilo 'Služba informacija'. Da su interplanetarne, već se vidi iz dijaloga.

Sviđa mi se kako na Marsu 'namještaju' vrijeme.

A ostalo ste već ti i Milena naširoko raspravili.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Milena »

Krvoje wrote:Hm, ideja mi je bila ispričati "alien abduction" iz viđenje tog službenika, a poanta je u tome da je ovaj tol'ko automatiziran i nevoljak da zapravo ni ne skuži da priča s alienima.
Je, kužim ja to, ali baš zato mislim da ti dodavanje SO-konteksta službeniku zapravo ne treba -- mislim da bi priča sasvim dobro, ako ne i još bolje funkcionirala da je to jedan obični, današnji, izmučeni službenik na 981, kojeg pitaju stvari tipa "dokle ne voze tramvaji" i "zašto je Zemlja okrugla" itd. Naprosto mi se čini da ti taj SO početak dodaje jednu dimenziju koju ne trebaš, a u minijaturi je caka upravo u ekonomičnosti...
Much obliged.
Hej, de nada. BTW, tebi je, nadam se, jasno da ja ovoliko tupim jer mi se pričica u biti sviđa, jel' da? :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Krvoje »

xaotix wrote:Mislim da ti ono 'interplanetarne' uopće nije potrebno. Dosta bi bilo 'Služba informacija'. Da su interplanetarne, već se vidi iz dijaloga.
Iđah s premisom, kako kod nas postoje telefonske, opće i međunarodne. Zato to.
Milena wrote: Je, kužim ja to, ali baš zato mislim da ti dodavanje SO-konteksta službeniku zapravo ne treba -- mislim da bi priča sasvim dobro, ako ne i još bolje funkcionirala da je to jedan obični, današnji, izmučeni službenik na 981, kojeg pitaju stvari tipa "dokle ne voze tramvaji" i "zašto je Zemlja okrugla" itd. Naprosto mi se čini da ti taj SO početak dodaje jednu dimenziju koju ne trebaš, a u minijaturi je caka upravo u ekonomičnosti...
Aha, kužim. U tom okruženju bi bilo čak i lakše. Ja sam automatski išo evocirat Jetsonse.
Milena wrote: Hej, de nada. BTW, tebi je, nadam se, jasno da ja ovoliko tupim jer mi se pričica u biti sviđa, jel' da? :cheers:
:zubo:
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by niniane »

Meni je simpatično :D
Izbacila bih opis na kraju i pretvorila i njega u dijalog... i s obzirom na to da cijela komedija proizlazi iz zabune, stavila bih operaterku umjesto operatera - malo mi je neuvjerljivo da bi lik koji je krivo uvjeren da priča s Ivanom bio krivo uvjeren ako se s druge strane linije čuje muški glas - bio on pod utjecajem aliena ili ne.
A inače ok, da se ne ponavljam... :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by Krvoje »

Eto, ne bih se nikad toga sjetio. Ciljao sam više na to da ga lik s druge strane slušalice ne šljivi 5%. Iako, recimo, ja nemam tak visoki glas pa su me znali nepoznati ljudi prek telefona okarakterizirat kao gospodičnu :D

I ne mrem vjerovat da sam napisao operator umjesto operater, jedno tri puta... Neš ti profesionalne deformacije...
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: LR 23 - Krvoje

Unread post by niniane »

Krvoje wrote:Neš ti profesionalne deformacije...
Jelda, grda stvar, znam :D
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply