LR - 19 Klara

Sudjelujete u literarnoj radionici pisanjem, čitanjem i komentiranjem priča

Moderators: Nimrod, niniane

User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

LR - 19 Klara

Unread post by Nimrod »

Zvuk zvijezda

Imaju li zvijezde koje se vide kroz kupolu broda svoj zvuk?

Pitala se to po tisućiti puta dok je ležala na svom krevetu. Zatamnila je zidove sobe i zatvorila oči. Više nije vidjela zvijezde, ali ih je čula.

Kuckanje, zveckanje, bućkanje, zvuk svjetla i tame. Glasniji od šuma posteljine i zvuka njezinog vlastitog disanja.

Znala je da umišlja ali nije mogla prestati slušati.

Uključila je svoju omiljenu snimku.

Dječji smijeh, zvuk igračke, kiša na karoseriji, zvuk motora automobila i brisaća koji počinju kliziti po vjetrobranskom staklu. Muški glas koji priča i pjevuši. Dijete šuti, onda zaplače. Zaustavljanje motora, klik otvaranja pojaseva, pjevušenje. Zvuk kiše. Gugutanje, smijeh....
Znala je svaki zvuk napamet. Iščekivala je svaki glas, svaki slovo. Mrštila se na zvuk plača, po tisućiti puta smijala sa svakim smijehom.

Tužna, osamljena žena ležala je sama u krevetu. Svaka noć je bila njeno osobno putovanje.

Prije nego je krenula na put pitala se hoće li požaliti zbog svoje odluke. I požalila je, žalila je svake "večeri" iznova.

Pitala se je li ovako bilo pomorcima koji su otkrivali nove kontinente? Je li ovo onaj isti kruh sa sedam kora, samo podgrijan u mikrovalnoj pećnici, s okusom vakuma umijesto valova?
I zašto dobre stvari u životu dolaze odjednom, životni snovi se ostvare zajedno i tjeraju je da biraš između jednog i drugog?

Slušala je kuckanje, talasanje i bućkanje zvijezda. čuje valove koji se razbijaju o oplatu broda. Materijal od kojega je napravljena je tehnološko čudo i spriječava zračenje. Ali ne spriječava zvuk zvijezda.

Dječji smijeh, zvuk igračke, kiša na karoseriji, zvuk motora automobila i brisača koji počinju kliziti po vjetrobranskom stalku...

Snimljeno je slučajno, jednog kišnog dana kad ju je njezina obitelj odvezla na posao. Ostavila je snimač uključen i otišla iz automobila. Bilo je to tjedan dana prije polaska.

Izabrala je, sad nema povratka. Neće misliti na to da je mogla biti kod kuće, da je mogla biti majka i sasvim obična žena.
Odluka je donešena davno, prije više od tisuću noći. Nema načina da ustanovi bi li bila sretnija da je ostala kod kuće.
Svaka noć je bila njeno osobno putovanje. Putovanje od kajanja prema pomirenju.

"Jutro" je bilo kraj putovanja u osamljenost i početak jednog drugačijeg putovanja. Stajala je u svojoj sobi na ogromnom brodu. Završio je period odmaranja i došlo je vrijeme da obuče svoju uniformu i preuzme svoje odgovornosti. Sljedećih šesnaest sati putovat će kroz prostor i s ushićenjem gledati zvijezde.
Last edited by Nimrod on 06 Jul 2007, 10:17, edited 1 time in total.
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Bravo Klara! Å to drugo reći osim pohvale. Kratko (ne duže od 3 kartice), puno pridjeva, metafora, usporedbi, glagola, koji dočaravaju atmosferu oko glavnog lika (dakle bez korištenja ćula vida) Usudio bih se primijetiti kako si tekst vjerojatno pisala nabrzinu, jer sam zamijetio par tipfelera i 5 gramatičkih pogrešaka, što je uistinu zanemarivo jer su opisi odlični. Ȓitatelj si točno može dočarati situaciju u kojoj se nalazi glavni ženski lik, skupa sa svim zvukovima koji je okružuju. Ovo je, za mene, jedan od tekstova gdje mogu naučiti kako se piše.
?
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

I opet greške nisu gramatičke doli pravopisne :zubo:
Å to je zapravo manje važno, ova je stilska vježba fino napisana i dobro je odrađen avizualni element, a kako je ovo LR nećemo uzimati za zlo da je ipak samo stilska vježba.
Kad smo već Ire osporili sfčinost, ni ovaj uradak nije pretjerano sfičan, jer kako sama autorica kaže ista se radnja bez problema mogla odvijati na prekooceanskom brodu.
Ovih par sitnica na stranu, Klara kao i inače piše tečno i (gotovo) besprijekorno.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Unread post by Milena »

Ideja sa zvukom zvijezda je izvrsna. Šteta što uz nju ne ide priča.

Ideja sa kontrastiranjem zvukovima svakidašnjice je jednako dobra. Šteta što nije iskorištena do kraja.

Da je priča, nije. U istom tom prostoru moglo se napraviti lik koji jest lik, a ne sredstvo za naraciju, žena koja je svoju odluku donijela s razlogom. Naročito uz zvukove svakidašnjice, moglo se puno jasnije reći zašto je ostavila tu svoju obitelj... no, dobro, ovo je stilska vježba, nije priča, dakle, ne računajmo to. (Još samo jedna sitničica, čisto iskustvena: ne znam ni jednog roditelja koji o svome djetetu misli kao o "djetetu". Tu bi slika bila jača da muškarac ima ime i nešto osim golog glasa (duboki? hrapavi? neuobičajeno piskutavi? nešto....) i da dijete ima spol i navike, a ne kao da su ispali iz nekog početka Kingovog horrora, generička sretna obitelj...)

Stilski, samo jedna ozbiljna zamjerka: telling not showing. "Tužna, osamljena žena..." Ama vidimo da je tužna i osamljena, u odlomku iznad. Samo holivudski producenti misle da se publiku ne može podcijeniti. Ovo ti samo oslabljuje sliku. I tu se sad opet vraćam na ono gore: njena tuga i osamljenost bili bi puno snažniji da dobijemo i neki motiv za to ostavljanje obitelji za sobom.

Inače je fino napisano, ma koliko diskutabilno esefično (tu bi se dalo spojiti pitanje motiva i napraviti "pravi" SF obrazlažući njen odlazak nekim esefičnim razlogom), a od pravopisnih pogrešaka, jedina koja me zbilja zasmetala su "ćula": nisu, nego su "čula", ili "ćutila". Sayeth the pedant... :oops:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Hvala na komentarima :)
Volim pohvale (naravno), a volim i dobiti kritike jer iz njih nešto naučim.
U svakom slučaju i jedno i drugo me motivira na daljnje pisanje priča (i sudjelovanje u radionici).

Uh pravopis :oops: . Meni pravopis ne ide, priznajem da ne razlikujem "č" i "ć" (i slične "sitnice"). Obično pokrenem spell checker i gnjavim muža da mi ispravlja greške, a ovaj puta to nisam napravila.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Lijepa i dobra pričica! Možda bi mogla izbaciti rečenicu : Svaka noć je bila njeno osobno putovanje. Jerbo se iz priče skuži da je svaka noć za nju bila to… A možda i ne bi trebala.., Bilo kako bilo, priča je za 5! :wave:
User avatar
Panonsky
Puppeteer
Posts: 127
Joined: 19 Oct 2006, 23:13
Location: Planet Zemlja

Unread post by Panonsky »

Bahod wrote:I opet greške nisu gramatičke doli pravopisne :zubo:
Hehehe, sad i ja to znam. Eto, opet sam nešto naučio :D
?
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Hm...
Meni ovo prolazi još koliko toliko, ali tek kao stilska vježba. S time da osim ponekog tipfelera ovdje ima i nezgrapnosti u rečenicama.
Kao priča mi je malo prebljedunjavo i pretrivijalno. Jest ovdje se više bavi emocijama nego samim događajima, ali i kod opisa emocija treba malo razrade. Ne znam... kod mene tu nema kemije. :scratch:

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Post Reply