Volim prosvjede...

Dobre želje, čestitke, ljubavni jadi, objave, snubljenja i slično.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Volim prosvjede...

Unread post by Izitpajn »

...i ne znam kako nitko ovdje još nije pokrenuo temu. Kad sam u gomili od 10.000 ljudi i onda počnu vikati "HDZ lopovi", a mene nakon deset metara nema jer sam se od miline rastopio po cesti.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:...i ne znam kako nitko ovdje još nije pokrenuo temu. Kad sam u gomili od 10.000 ljudi i onda počnu vikati "HDZ lopovi", a mene nakon deset metara nema jer sam se od miline rastopio po cesti.
Da!

Na idućim izborima srušit ćemo HDZ, a onda... ahem... što onda? Ili ćemo postati Grčka, ili će većina sadašnjih prosvjednika opet prosvjedovati. :kava:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Izitpajn »

Ovo je dugoročno. HDZ treba uništiti da se više nikad ne digne. Tako da konačno mogu prestati glasati za SDP "samo zato jer nitko drugi nema šanse kontrirati HDZ-u". Kad se taj bezumni blok makne, to će biti podizanje demokracije za jedan nivo, skupa sa svim onim "biram za, a ne protiv".

Ej, zamisli zbore na kojima možeš BIRATI! Sada kad dođem na zaokružilicu mogu ili glasati za SDP (ili HNS) ili si mogu pucati u glavu.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Tako da konačno mogu prestati glasati za SDP "samo zato jer nitko drugi nema šanse kontrirati HDZ-u". Kad se taj bezumni blok makne, to će biti podizanje demokracije za jedan nivo, skupa sa svim onim "biram za, a ne protiv". Ej, zamisli zbore na kojima možeš BIRATI!
Što te sada sprečava u glasanju za neku treću opciju? :P Osim, naravno, ovčjeg nazovi argumenta "je, pa nišče drugi ne bu glasal za njih."

Upsut, da zadržimo ipak sve u okvirima SF-a - koliko si upoznat s Heinleinovim djelom (osim Zvjezdanih jurišnika), i, ako jesi, što misliš o gospodarsko-političkim idejama u njegovom SF-u?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Izitpajn »

Sprečava me to što, ako mislim glasati za, recimo, zelene, ond komotno mogu ostati i doma.

Glasaš za državne službenike, ljude koji će obavljati posao, a ne za onog tko ti je najsimpatičniji. Izbori nisu popularity contest. Politika je egzaktna stvar i treba glasati realno za onoga tko će napraviti najveću korist (ili točnije, najmanju štetu), a ne nekoga tko ti se baš šmeka, a nema šanse da dođe na vlast ni za milijun godina.

A od realne treće opcije, HSLS i HSS su postali HDZ-ovi prirepci, dok HNS u mojoj izbornoj jedinici nema šanse (bar nije imao prošli put, sudeći po anketama). Jedina realna alternativa ičemu je Damir Kajin, ali njega nema na mom listiću.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by poison »

kad već pričamo o politici i sf-u, evo još jednoga: promjena izbornog zakona, gdje se ne bi glasalo za stranku, pa ti, recimo, onda ona prva tri lika s liste koja su bila čemu odu u vladu, a posjedaju u sabor šoferi sa završenom osnovnom školom i poluretardirani majmunoliki likovi (ups, sorry, nije u saboru, to nam je ministar vanjskih poslova...) - koji dižu rukicu onako kako glavni kaže.

ps
da se razumijemo, ovo je bilo samo slikovito. nisam glasala za te i prije bi mi se ruka osušila nego što bih to napravila...
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:Politika je egzaktna stvar i treba glasati realno za onoga tko će napraviti najveću korist (ili točnije, najmanju štetu)
Problem je što takve idealiste koji bi nešto radili baš ne vole ostali u branši. A da bi se to "ajmo malo radit" ostvarilo, moraš temeljito promijeniti mentalitet samog državnog i upravljačkog aparata. To znači promijeniti ključne ljude i pravila igre, a za to ti treba PUNO idealista, i još trebaš riješiti problem okoštale garde kojoj promjena ne odgovara, a koja će uredno smetati.

Ja bi se pragmatički zadovoljio i s manjim zlom, a to je da imamo mediokritete koji kradu umjereno i slušaju par sposobnih naivaca koji neće upropastiti državu. Uzmi par klinaca koji su igrali Civilization, i daj im da upravljaju državom. Bolje ćemo proć.

Nažalost, Hrvati u konačnici imaju mentalitet stada, i ne mogu pojmiti vlast ako ona nema velikog vođu iza kojeg stoji masa sljedbenika. Zanimljivo je da im puca prsluk kakva bagra stoji iza velikog vođe, i što je taj vođa dosad radio, dokle god on izgleda velik i jak. Režim Demokratske Narodne Republike Koreje bi bio presretan s nama.

No dobro, jamram kao stara baba, a ostaje nam realni problem:
Kad dođu izbori, ja trenutno ne vidim neko novo društvo za koje bi mogao glasati. Na listićima će se pojaviti ista dosadašnja ekipa protiv kojih sada svi galame, a realnih alternativa nema, ili su porazbacane širom države i ne mogu okupiti dovoljnu masu ljudi.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Glasaš za državne službenike, ljude koji će obavljati posao, a ne za onog tko ti je najsimpatičniji. Izbori nisu popularity contest. Politika je egzaktna stvar i treba glasati realno za onoga tko će napraviti najveću korist (ili točnije, najmanju štetu), a ne nekoga tko ti se baš šmeka, a nema šanse da dođe na vlast ni za milijun godina.
Tako je. Nisu popularity contest. Čemu onda glasati za one koje se najviše čita u novinama i gleda na teliški?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Xaotix »

Jer za one druge ni ne znaš da postoje?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Jer za one druge ni ne znaš da postoje?
Jedan je Google, a Bing je sin Njegov? ;)
Uf, zaboravih - pa tko će guglat kada veselije reducirati svoju inteligenciju raznoraznim big bradrima, glorijama i šporckim kladionicama.

Inače, što se tiče mediokriteta, "umjerene krađe" i sličnoga, mislim da je recept puno jednostavniji: sva vlast političara izvire iz našega novca kojim oni upravljaju, tobože radi brige o "stvarima od općeg interesa." Smanji količinu tih "stvari od općega interesa" kojima političari uopće smiju upravljati i pusti ljude, Peru, Iveka, Anu i Mariju, da preuzmu odgovornost. Zato potežem Heinleina, kad smo već kod toga, to je njegov recept.

Jasno, problem je masa ljudi kojima se sviđa ništa ne misliti, nemati nikakvu odgovornost i tražiti "svoja prava" od Osiguravatelja koji misli umjesto njih, ali se onda čude k'o pile glisti kada taj Osiguravatelj malo, jelte, spremi peneze v svoj žep.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Belzebubbles »

Xaotix wrote:[A da bi se to "ajmo malo radit" ostvarilo, moraš temeljito promijeniti mentalitet samog državnog i upravljačkog aparata. To znači promijeniti ključne ljude i pravila igre, a za to ti treba PUNO idealista, i još trebaš riješiti problem okoštale garde kojoj promjena ne odgovara, a koja će uredno smetati.
Mislim da ovo nije realno rješenje. Uostalom, tih "puno idealista" se ionako može dobit tek obrazovanjem (ili ideološkim preodgojem u nekim prikladnim "edukacijskim radionicama" u Lici). Izgleda mi kao da bi ovakav recept koji se predlaže gore bio samo manje-više modifikacija Oktobarske revolucije. Zatrti sve stare dekadente, posijati sjeme novih mladih ljudi koji ZNAJU.

Recimo, kao primjer - dok je prošlu nedjelju (čini mi se) kod Stankovića bio Pernar (i ostali, nevezani uz njega), mene je naprosto obuzeo očaj. Svi ti ljudi nešto pričaju, ali totalno su neartikulirani. Na stranu Pernar sam po sebi (i njegovi pozivi na bacanje molotovljevih koktela na zgrade HDZ-a), ni ovo ostalo nije dalo neki koncizniji smjer ičega. Svi bi rušili, svi bi srušili POLITIČARE (jer politika totalno gubi ikakav ugled i postaje sinonim, štajaznam - pokvarenom plemstvu u revoluciji buržoazije i ugojene buržoazije u revoluciji proletarijata).

Nitko ne odgovara na pitanje: a tko bi to konačno trebao voditi državu? Ne mogu čobani vodit državu u slobodno vrijeme, meni se zaista čini da je to profesija. Zato mi je sasvim nejasna ideja u kojoj bi se trebalo razračunati s političarima.
Brumiko wrote:Jasno, problem je masa ljudi kojima se sviđa ništa ne misliti, nemati nikakvu odgovornost i tražiti "svoja prava" od Osiguravatelja koji misli umjesto njih, ali se onda čude k'o pile glisti kada taj Osiguravatelj malo, jelte, spremi peneze v svoj žep.
I ovo, sadašnji sistem prebacuje odgovornost i odluke na stranke koje su valjda neka udruženja potencijalnih vladara i upravljača. Ljudi kao ljudi, nemaju oni svi vremena da bi se bavili upravljanjem države. Zašto bi se svi morali baviti vođenjem države? Smatram da je podjela rada definitivno nužna. Ne mogu svi sve znat. Društvo je ipak neka suma svih saznanja.
Iako, problem vođenja društva je ipak nešto kolektivno, pa bi možda bilo lijepo educirati ljude da više sudjeluju. Možda se događa neko otuđenje od ideje društva i države kao zajedničkog dobra i onda se stalno nameće neka anarhistička predodžba države kao tlačitelja, zabranjivača i debilnog i bešćutnog velikog brata. Koji krade. Ali ne krade samo malo što je i red. Nego ima mentalitet debila koji mu govori - kradi sve, kradi sve, entropija i šljam moraju proždrijeti sve.
Uostalom, je li na našim fakultetima, nekakvim odgojnim ustanovama i mjestima razvijanja budućih ljudi neš posebno drugačije? Image
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Xaotix »

@Belzebubbles:
Pod "idealistima" mislim na naivce kojima je veći motiv izvući cijelu državu iz dreka, nego li na tome zaraditi, neovisno o njihovom političkom uvjerenju. Kao što si i sam rekao, problem je što takvih baš i nema na radaru.

@Brumiko:
Google? Bing? Internet? Jesi li ti siguran da živiš u istoj državi ko i mi ostali? :lol:
Kod nas se dobar dio populacije još nije maknuo iz perioda 41-45, i tek trebaju proć kroz 91 pa naovamo. Ti očekuješ da se oni sami informiraju?
Jedino ako izbore povežeš s kladionicom i sakriješ koeficijente...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Volim prosvjede...

Unread post by Brumiko »

@Xaotix:
Živim u državi gdje na nepunih 4 i pol milja stanovnika ima preko 6 milijuna mobača - očiti dokaz da Rvat'ne nisu baš tako neprijemčive spram čuda modernih ICT. Jasno, kak si i sam rekel, sve je pitanje motivacije, a onoga trenutka kada ih se natjera da se sami pobrinu za svoja "prava" (jer im ne budu došla po Duhpolitičaru Svetome), evo nas na konju.

@Belzebubbles:
Pa, nitko ne bi "ukinuo" političare. Postavlja se samo par pitanja:
  • Zašto imaju tolike ovlasti (između ostalog zato jer The Narod ne želi misliti svojom glavom)?
    Zašto mogu sjediti više od dva mandata u Saboru (mislim, precednik nemre...)?
    Zašto imaju The saborske plaće i mirovine (umjesto plaća kao na zadnjem radnom mjestu kako bješe u, božemiprosti, komunizmu)?
    Zašto je izborni sustav tako zasran da promovira uvlakače u guzicu partijskim vođama i Politbirou (umjesto biračima)?
    Zašto, recimo, za svaku razinu državne službe postoje strogo propisani kriteriji osim za vrhovnu - ministra, koji može biti nepismen (i dovučen iz prekooceanskog podruma umjesto izabran u Sabor)?
Post Reply