Politika na NOSF-u

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

Mislite li da bi na ovom forumu trebalo biti politièkih diskusija?

Ni u kom sluèaju. Ovo je forum za SF/F/H. Koga zanima politika, ima mnoštvo drugih mjesta na kojima se o tome može raspravljati.
17
59%
Da, ali uz strogi nadzor moderatora/admina kako se stvari ne bi previše razbuktale, jer svi znamo u što se politièke rasprave mogu izoditi..
0
No votes
Da, nemam ništa protiv i malo žustrijih rasprava dok god nema otvorenog vrijeðanja, dakle, dok se poštuju pravila pristojnosti.
4
14%
Na "Razvaljotki" je sve dopušteno.
8
28%
 
Total votes: 29

User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Dagon wrote:BTW, sorry na OT-u ali što je to iskrica?
Ja te volim. :oops:

Site za upoznavanje.
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

A, sad sam skuĹžila! Zna?i, u podforumu Razvaljotka ne smije[?] napisati "ja te volim". Ali, zato je tu podforum "Srda[?]ca". BTW, na jednom drugom forumu admin nam je pobrisao sijeli topic, jer je bio pure spam, ali juzere sretno i veselo odmah po?eli spamati kao da se ni[?]ta nije dogodilo. :;
At last, the stars are finally right...
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: (...)
Prvo, ovo nije, barem ne bi trebao biti, privatni forum nekog NN-a ili grupe NN, koji kaĹže ne?u to i to u svoju butigu. Ako se to Ĺželi onda se napravi zatvoreni forum u koji mogu samo oni s pozivnicom ili posebnim paswordom. Ovo je, ili bi trebao biti, otvoreni forum koji okuplja grupu ljudi koje povezuje ista strast, zanimacija, [?]to ve?, i oni zajedni?ki odre?uju, ili bi trebali, [?]to ?e biti i kako ?e biti, a admini, moderatori i ini su, ili bi trebali biti, osobe od povjerenja kojima je povjereno da odrĹžavaju red i mir u skladu i duhu ?lanova foruma.
(...)
Ovdje treba razjasniti jednu stvar: ovaj forum jest privatno vlasni[?]tvo.

Naime, netko je platio serverski prostor i uloĹžio rad na postavljanju te odrĹžavanju foruma. Neki gube vrijeme administriraju?i i moderiraju?i, ali ne u svojstvu suvlasnika, ve? osoba kojima su povjereni poslovi upravljanja. I to rade o svojem tro[?]ku.

Prema tome, ovaj forum nije nikakvo javno dobro za koje skrbi Republika, odnosno njezine ustrojstvene jedinice, a niti je op?e dobro poput atmosferskog zraka.

I jo[?]: ljudi vrlo ?esto drĹže internetske forume nekakvim "op?im" ili "zajedni?kim" dobrom, upravo stoga [?]to forumi uglavnom ne donose izravne dobiti, odnosno osobe koje obavljaju poslove upravljanja rade to u svoje slobodno vrijeme i o svojem tro[?]ku (pristup netu se pla?a). Pogre[?]no.
Lakat Brade Pedalj Muza

Unread post by Lakat Brade Pedalj Muza »

Dagi wrote: Ovdje treba razjasniti jednu stvar: ovaj forum jest privatno vlasni[?]tvo.

Naime, netko je platio serverski prostor i uloĹžio rad na postavljanju te odrĹžavanju foruma. Neki gube vrijeme administriraju?i i moderiraju?i, ali ne u svojstvu suvlasnika, ve? osoba kojima su povjereni poslovi upravljanja. I to rade o svojem tro[?]ku.

Prema tome, ovaj forum nije nikakvo javno dobro za koje skrbi Republika, odnosno njezine ustrojstvene jedinice, a niti je op?e dobro poput atmosferskog zraka.

I jo[?]: ljudi vrlo ?esto drĹže internetske forume nekakvim "op?im" ili "zajedni?kim" dobrom, upravo stoga [?]to forumi uglavnom ne donose izravne dobiti, odnosno osobe koje obavljaju poslove upravljanja rade to u svoje slobodno vrijeme i o svojem tro[?]ku (pristup netu se pla?a). Pogre[?]no.
Zanimljivo da si se uhvatio samo za ovo, a ne i za cjeloviti post, odnosno duh cijeloga posta. Neodoljivo me to podsje?a na izvjesnog suca koji je gledao samo slovo, a ne i duh zakona, ali no problemo, mislim da ti trebam odgovoriti.

Iako ne postoji zakonska regulativa o forumima, nego samo odre?ena dobra ili lo[?]a praksa, recimo da ih moĹžemo usporediti s privatnim [?]kolama s pravom javnosti. Iako je vlasnik [?]kole privatnik, ne moĹže u njoj raditi [?]to ho?e nego se mora pridrĹžavati odre?enih pravila i uzusa. Forum jest utemeljen i odrĹžavan privatnom inicijativom i kapitalom ali je odlukom i izborom utemeljitelja prihvatio pravo i obveze javnosti, ustrojio se kao neprofitna udruga koja bi se trebala pona[?]ati na odre?eni na?in i po odre?enim dobrom praksom utvr?enim pravilima.

Dakako, utemeljitelj moĹže forum zatvoriti za javnost, postaviti svoja pravile, uvjete, regule etc. i, hm, uvjetno re?eno, onda raditi [?]to ho?e, u svetinji svoja ?etiri zida.

E sad, to [?]to sam rekao bila bi dobra praksa. Dakako, u anarhi?nosti interneta, dobra praksa nije pravilo. Que sera, sera...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Dagon wrote:BTW, na jednom drugom forumu admin nam je pobrisao sijeli topic, jer je bio pure spam, ali juzere sretno i veselo odmah po?eli spamati kao da se ništa nije dogodilo. :;
Pa to tako i treba biti. Tome i služi topic naziva "Spam". Da ljudi pišu razne gluposti i onda kad se skupi sedamdesetak stranica toga i ponestane prostora na webu, lijepo ga izbrišeš i ponovo otvoriš da se ponovo puni. Ko kanta za sme?e.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: Zanimljivo da si se uhvatio samo za ovo, a ne i za cjeloviti post, odnosno duh cijeloga posta. (...)
Potpuno to?no. U?inio sam to sa svrhom; naime, drĹžim da Tvoje to?ke dva, tri i ?etiri neminovno proizlaze iz prve to?ke, dok za petu nisam kvalificiran odgovarati.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: Iako ne postoji zakonska regulativa o forumima, nego samo odre?ena dobra ili lo[?]a praksa, recimo da ih moĹžemo usporediti s privatnim [?]kolama s pravom javnosti. Iako je vlasnik [?]kole privatnik, ne moĹže u njoj raditi [?]to ho?e nego se mora pridrĹžavati odre?enih pravila i uzusa. Forum jest utemeljen i odrĹžavan privatnom inicijativom i kapitalom ali je odlukom i izborom utemeljitelja prihvatio pravo i obveze javnosti, ustrojio se kao neprofitna udruga koja bi se trebala pona[?]ati na odre?eni na?in i po odre?enim dobrom praksom utvr?enim pravilima.
(istaknuo Dagi)

Ne. Forum je stvar, za koju je potrebna registracija eda bi je se koristilo (ili preciznije: rabilo). Nema pravnu osobnost, niti forum tu osobnost dobija registracijom ?lanova.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: Dakako, utemeljitelj moĹže forum zatvoriti za javnost, postaviti svoja pravile, uvjete, regule etc. i, hm, uvjetno re?eno, onda raditi [?]to ho?e, u svetinji svoja ?etiri zida.
Potpuno to?no.
Lakat Brade Pedalj MuĹža wrote: E sad, to [?]to sam rekao bila bi dobra praksa. Dakako, u anarhi?nosti interneta, dobra praksa nije pravilo. Que sera, sera...
I opet to?no, otprilike. Ima[?] li sugestija za "dobru praksu"?
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ja se pitam koja je svrha/poanta/namjera ovog foruma?

Stvoriti malu grupicu ljudi/prijatelja/poznanika koji ce govoriti o stvarima koje ih zanimaju, a svi ostali member su "nepozeljni" ili je pak cilj napraviti mjesto gdje ce svi koji vole SF&F&H moci doci u miru i porazgovarati s ljudima koji vole te iste stvari o stvarima koje ih interesiraju.

Ukoliko je cilj ono prvo, onda molim da se ovaj forum "zakljuca" i da se onemoguci pristup ljudima koji nisu djelom te grupice...

slicno je napravljeno s http://www.fer2.net forumom gdje su svi memberi koji nisu clanovi fer2 programa banirani, jer je forum namijenjen iskljucivo tim memberima.

Ukoliko je cilj drugo, onda se sve rasprave i o svim temama (unutar pravila pristojnosti i nekakvih drustvenih normi) trebaju biti dopustene.

Pogotovo ne vidim smisla u zabrani govora o politici, politici koja nas okruzuje i svuda je oko nas. Pa skoro svaka tema uz malo truda i volje moze se okrenuti na politiku.

A sad bih progovorio i zasto smatram da je ona recenica: "Pa ima hrpa foruma i mjesta na internetu gdje se moze raspravljati o politici." glupa ili barem nepromisljena. Ako ja pozelim razgovarati na NOSF-u o politici, onda ne cinim to da bih govorio o politici, vec da bih raspraljvao s drugim clanovima ovog foruma o politici. Dakle vazno mi je s kim razgovaram o toj temi. Stvarno nema smisla da se, bahod, izitpajn, miles i ja (imena sam uzeo bezveze) odemo na neki drugi forum kako bismo raspravili jednom mjesecno o nekoj aktualnoj politickoj temi, gdje nam se u raspravu mogu ukljuciti i ljudi cije nas misljenje mozda i ne zanima...
nema me.
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Šta vas ima zanimat, recimo, moje mišljenje? Nanu vam radoznalu!
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ali evo mene bas zanima sto ti i drugi memberi mislite o ovome

http://www.iskon.hr/vijesti/page/2006/0 ... 47006.html
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Zoran wrote:POTPIS
LOL?INA prvi sam se put, od kad je po?ela ova dreva od srca nasmijao
:lol:
ban

Unread post by ban »

Virtualni prostor na kom je forum jest privatno vlasnistvo, odnosno ja placam zakup servera i slicno, ali ja ga osobno smatram javnim dobrom. Nemojte argumentirati s tim argumentom (o privatnosti) jer se iz svega vidi da ja nikad nikom nigdje nisam nabijao na nos da je forum moj i da se s necu igrati s onima koji ne plesu na moju svirku.
Drugi je par opanaka da smatram isto tako da se ni po javnom dobru ne smije pishati gdje i kom se hoce. Javnost dobra nije argument za pishanje po istom nego za opcenje s njime kao da je tvoje.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

ali evo mene bas zanima sto ti i drugi memberi mislite o ovome

http://www.iskon.hr/vijesti/page/2006/0 ... 47006.html
Zapravo je stvar vrlo jednostavna. Svijet postaje veliko selo koje treba odrĹžavati i ?istiti od sme?a i raznog korova. I, budu?i da ?emo postati stanovnici toga sela, morat ?emo se i mi uklju?iti u ?i[?]?enje istoga. Ina?e, [?]ut van. A u tom slu?aju, nama nitko iz sela ne?e do?i pomo?i ako se na?emo u situaciji da moramo ?istiti sme?e i korov iz na[?]eg malog usamljenog dvori[?]ta izvan sela.
To je sa objektivnog stajali[?]ta.
Subjektivno nisam ba[?] prezadovoljan time, da se vrlo blago izrazim. Ali, subjektivnost u velikom selu kojeg ?emo postati dio, ?e biti nepoĹželjno obiljeĹžje kod ljudi, tako da men i tebe nitko ne?e pitati svi?a li nam se ne[?]to ili ne.
Kad malo bolje razmislim, mi se pretvaramo u jedan veliki planetarni Borg!
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Pham Nuwen wrote:ali evo mene bas zanima sto ti i drugi memberi mislite o ovome
http://www.iskon.hr/vijesti/page/2006/0 ... 47006.html
Ljudska vrsta se tehnološki nalazi na stupnju razvoja koji je daleko iznad njenog psihološko/moralno/društvenog stupnja razvoja. Ekvivalent bi dobili da djetetu od dvije i pol godine date u ruke kašikaru ili baca? plamena pa neka se igra.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ljudska vrsta se tehnolo[?]ki nalazi na stupnju razvoja koji je daleko iznad njenog psiholo[?]ko/moralno/dru[?]tvenog stupnja razvoja.
To je bio i razlog propasti Atlantide!
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply