Gramatičarenje i gramatičko prigovaranje

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Gramatičarenje i gramatičko prigovaranje

Unread post by Acrodyn »

OPASKA ADMINA: Početak priče počinje ovdje, ali kako se stvar razvila, zaslužila je prbacivanje u vlastiti thread :kava:
Malo sam fulao vrijeme da ovo komentiram, pošto do sljedećeg natječaja ima još koji mjesec, ali samo želim istaknuti da u tekstu 'Doraga!' ima par grešaka što se tiče upravnog govora. Osobno koristim navodnike pa sam ih zato uočio.

Kada rečenica unutar navodnika završava upitnikom ili uskličnikom nakon navodnika NE ide zarez. Dakle: "A navodnici?", upita Tanja. - je krivo i trebalo bi biti: "A navodnici?" upita Tanja. Još takvih grešaka ima kasnije u tekstu.

Eto malo grammar nazi-inga od mene. Nadam se da je od pomoći. :kava: :wave:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Milena »

Slijedeći pravilo da u svakom nitpicking komentaru mora postojati pogreška, fulao si i ti. "Pošto" je u hrvatskom vremenski veznik, tako da ne valja reći "pošto do sljedećeg natječaja ima još koji mjesec", već valja "budući da do sljedećeg natječaja ima još koji mjesec".
Najjednostavnije: ako ne možeš umjesto "pošto" reći "nakon što", onda ga ne možeš ni upotrijebiti. Pošto to savladaš, bit će ti puno lakše budući da pisci moraju baratati mnogim pravilima.

A sad da vidimo tko će nitpickati mene.. :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Acrodyn »

Milena wrote:Slijedeći pravilo da u svakom nitpicking komentaru mora postojati pogreška, fulao si i ti. "Pošto" je u hrvatskom vremenski veznik, tako da ne valja reći "pošto do sljedećeg natječaja ima još koji mjesec", već valja "budući da do sljedećeg natječaja ima još koji mjesec".
Najjednostavnije: ako ne možeš umjesto "pošto" reći "nakon što", onda ga ne možeš ni upotrijebiti. Pošto to savladaš, bit će ti puno lakše budući da pisci moraju baratati mnogim pravilima.

A sad da vidimo tko će nitpickati mene.. :zubo:
Jao, pa što ni na forumima nam griješenje nije dozvoljeno. :( Ali hvala na lekciji. :zubo:

Da uzvratim nitpickom. Iako, tehnički, nije krivo (ali budući da moram uzvratiti nekako zbog pravila nitpickanja :vrag: ), drugi iskorišteni 'valja' u vašem komentaru je nepotreban. Rekao bih čak i nepoželjan, ali moje gramatičke sposobnosi su slabije od vaših tako da ne vjerujem u njih sto posto. :(
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Milena »

Acrodyn wrote: Da uzvratim nitpickom. Iako, tehnički, nije krivo (ali budući da moram uzvratiti nekako zbog pravila nitpickanja :vrag: ), drugi iskorišteni 'valja' u vašem komentaru je nepotreban. Rekao bih čak i nepoželjan, ali moje gramatičke sposobnosi su slabije od vaših tako da ne vjerujem u njih sto posto. :(
To nije gramatika već stilistika. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Acrodyn
Puppeteer
Posts: 112
Joined: 18 Dec 2009, 21:24

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Acrodyn »

Milena wrote:
Acrodyn wrote: Da uzvratim nitpickom. Iako, tehnički, nije krivo (ali budući da moram uzvratiti nekako zbog pravila nitpickanja :vrag: ), drugi iskorišteni 'valja' u vašem komentaru je nepotreban. Rekao bih čak i nepoželjan, ali moje gramatičke sposobnosi su slabije od vaših tako da ne vjerujem u njih sto posto. :(
To nije gramatika već stilistika. :kava:
Fali zarez prije 'već'. :kava:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Izitpajn »

Milena wrote:A sad da vidimo tko će nitpickati mene.. :zubo:
Dvije točke su neka nova interpunkcija? ;)
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Nazir »

Dajte vi samo nastavite, učim neke korisne stvari ovdje :happy1:

No, kad smo većkod ovoga:
Acrodyn wrote:Kada rečenica unutar navodnika završava upitnikom ili uskličnikom nakon navodnika NE ide zarez. Dakle: "A navodnici?", upita Tanja. - je krivo i trebalo bi biti: "A navodnici?" upita Tanja. Još takvih grešaka ima kasnije u tekstu.
To je sada po nekakvoj novijoj varijanti pravopisa. Pitao sam Tanju o tome i rekla je da se sada više ide po ovom principu sa zarezima nego bez. Ako netko ima više saznanja, bilo bi lijepo čuti nešto o tome :fuch:
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: DOVRAGA! Pomozimo da nas objave! (Savjeti za pisanje)

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:
Milena wrote:A sad da vidimo tko će nitpickati mene.. :zubo:
Dvije točke su neka nova interpunkcija? ;)
:cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Gramatičarenje i gramatičko prigovaranje

Unread post by Izitpajn »

OPASKA ADMINA: Početak priče počinje ovdje, ali kako se stvar razvila, zaslužila je prbacivanje u vlastiti thread :kava:
Stvar NIJE zaslužila prebacivanje u vlastiti thread jer je riječ o, paz' sad, pravopisu i gramatici. Nemaš posla pa kstiš jariće?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Gramatičarenje i gramatičko prigovaranje

Unread post by Xaotix »

Originalna dretva (ili nit - HA! :vrag: )su prisutni kao popis pravila i pomoć. Kad se utvrdi odnos dvostrukih navodnika i točke, dopisat ćemo to tamo da ljudi koji traže gramatički detalj ne trebaju prolaziti kroz stranice zabavnog gramatičkog Mein Kampfa :zubo:
Gramatički full kontakt neke se događa ovdje.

I sram te bilo! :dum: Ne kstim ja nikakve jariće, nisam ja takav perverznjak!
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Gramatičarenje i gramatičko prigovaranje

Unread post by jbt »

Zasto si persiramo?
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Gramatičarenje i gramatičko prigovaranje

Unread post by Izitpajn »

Vot?
Post Reply