Luna - nova dimenzija

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Luna - nova dimenzija

Unread post by Xaotix »

Daklem, naletio ja na članak iz Jutarnjeg, evo ga i na webu:
Književnik i novinar Robert Naprta široj publici poznat je kao pisac kriminalističke trilogije o inspektoru Čensu te kao scenarist prve hrvatske sapunice “Villa Maria” i krimiserije “Balkan Inc.”, nastale prema motivima njegovih knjiga.
VEZANE VIJESTI
Vijesti

Robert Naprta: Vampiri su ionako naš autohtoni izvozni proizvod

Prije nešto više od dvije godine napisao je roman “Luna” o fantastičnom svijetu vampira, vještica, vukodlaka, psoglavaca i mjenjolika, utemeljen na legendama s naših prostora. Riječ je o najprodavanijoj knjizi za mlade napisanoj na hrvatskom jeziku u posljednjih deset godina, čija glavna junakinja, šesnaestogodišnja Luna, nakon smrti roditelja saznaje da je vještica te da je cijela njena obitelj povezana s paralelnim svijetom nadnaravnog.

Luna se zaljubljuje u vampira Alexa, no zbog vječne netrpeljivosti između vampira i vještica njihova je ljubav zabranjena. Iako će se mnogi tematiku “Lune” povezati s megapopularnom tetralogijom “Sumrak” američke spisateljice Stephenie Meyer, Naprta ističe da je Lunu počeo pisati iznerviran upravo “sumrakomanijom” koja je prije nekoliko godina zahvatila tinejdžere diljem svijeta, te odbacuje poveznice svojeg djela sa svjetskim trendovima.

- Moja kći je tada imala 13 godina i gutala budalaštine o vampirima koji, eto, imaju 200 godina, ali iz nekog čudnog razloga idu u srednju školu. I da, još mogu i po danu šetati bez problema. Od Stokerova “Drakule” traje ta nesnosna angloamerička krađa naše balkanske narodne baštine. Sva ta divna nadnaravna bića - vampire, vukodlake, vještice, malike... smislio je balkanski narodni genij, a onda su nas Englezi pokrali pa nam još sve to skupo i prodali. Zato sam ja odlučio da ću za svoju kćer, ali i za druge naše klince, napisati nešto autentično, nešto što se događa u našem prostoru.

Romani s tematikom vampira, vještica, vukodlaka i inih nadnaravnih bića danas su jedan od najpopularnijih književnih žanrova, a spisateljice poput Stephanie Meyer ili Charlaine Harris (autorica “Južnjačkih vampirskih misterija” na kojima je temeljena HBO-ova uspješnica “Okus krvi”) zarađuju milijune od prodaje svojih knjiga. Hrvatski pisci za ovaj se žanr, pak, čine nezainteresirani.
Izbor novog Krleže

Naprta problem vidi u činjenici da je žanrovska literatura kod nas podcijenjena te da joj kritika nije naklonjena:

- Rekao bih čak da je za naše pisce sramota pisati u žanru, a to što kritičari na to ne gledaju baš blagonaklono, i nije ništa novo. Pa još dan danas se Zagorku u “stručnim” krugovima tretira kao šund literaturu. Zato, umjesto žanrovskih romana, koji su danas temelj svake nacionalne književnosti, kod nas već 50-ak godina traje javni natječaj za izbor novog Krleže. Ja se na taj natječaj nisam javio, niti mi to pada na pamet, mislim da ima i previše sjajnih kandidata, netko će na koncu pobijediti, valjda.
Nove avanture

Naprta smatra kako su popularnosti romana o fantastičnim nadnaravnim bićima pridonijele i brojne filmske i televizijske ekranizacije.

- Hollywood je jedini razlog za uspon neke literature u današnjem svijetu. Primjerice, Harryja Pottera.

Pa kolegica Rowling jedva je našla izdavača za prvi roman o malom čarobnjaku, a da nije bilo američke filmske mašinerije, sve bi ostalo samo na zgodnom engleskom pokušaju revitalizacije dječjega romana.

Ipak, Naprta navodi da se njegova publika povećava iz dana u dan. U suradnji s magazinom Ok! i u sklopu izdanja OK!Books u prodaji će se naći četiri nastavka “Lune”. “Luna 2 - Testament grofa Drakule” izašla je krajem lipnja, a “Luna 3 - Na krilima demona sokola” krajem srpnja. Uskoro će se u prodaji naći i četvrti nastavak, “Luna 4 - Red zmaja”.

- Novi roman donosi jednu zreliju, samosvjesniju i odlučniju Lunu.

Ona se ovaj put hrabro nosi s problemima i prijetnjama, baca se u borbu i ne odstupa od svojih ideala, a njezine se moći povećavaju
Dragi Lastane, zašto je meni ovaj tekst čudan?
- Možda zato jer je direktno popalio Šišovićeve promocije raznih domaćih mitoloških kreatura? I nije li Luna bila naručeni svijet? Jel zato što nitko nije čuo za anonimku J.K Rowlings i njena 4 nečitana romana dok joj se Hollywood nije smilovao? Možda zato jer nisam znao da je I.B.M. bila originalan trpačica kreatura u ljubavni trokut VVV (Vampir-Vukodlak-Vještica, čak je i kratica zubata :lol: )
Možda zato jer su Hrvatsi pisci nezainteresirani za vampire? Šiško se živ pojeo od muke jer nitko nikad nije ni slovca napisoa u Juri Grandu...

Vjerojatno su to novine iz paralelne dimenzije...
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

Ovo nije članak, ovo je internetski troll kojeg su zamijenili za Roberta Naprtu. :lol2: Mislim, pretpostavljam da se o tome radi, izjave (sumanute) i argumentacija (također sumanuta) su mu školski primjer hejtanja radi hejtanja, malo oteše nam naše hrvacko i malo jala jer eto, moj genij nitko ne razumije a tamo neki drugi zgrću pare gdje bih ja trebao. :lol2:

Tužno, jadno, žalosno etc. :kava:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Milena »

... and that's why we can't have nice things. Ponavlja se stvar kao kod Prodora, idemo na marketing kao da ne postoji ništa prije toga. Slično kao što je netko, više se ne sjećam tko, rekao da je Jarkov Strašni maltene prvi SF-roman u Hrvata. Jedino što je točno jest da mi zbilja nemamo u javnosti prisutnu žanrovsku književnost osim možda malo krimića. Ali dok se žanr(ov)a ne dohvati neki od pisaca s kolumnama u dnevnim novinama, nećemo je ni imati.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

Milena wrote:... and that's why we can't have nice things. Ponavlja se stvar kao kod Prodora, idemo na marketing kao da ne postoji ništa prije toga. Slično kao što je netko, više se ne sjećam tko, rekao da je Jarkov Strašni maltene prvi SF-roman u Hrvata. Jedino što je točno jest da mi zbilja nemamo u javnosti prisutnu žanrovsku književnost osim možda malo krimića. Ali dok se žanr(ov)a ne dohvati neki od pisaca s kolumnama u dnevnim novinama, nećemo je ni imati.
U vezi ovog pada mi na pamet jedino Dežulovićev Christkind ali koliko sam shvatio to se nije reklamiralo kao žanr (a i bolje da nije, jer kao žanr je trapavo dozlaboga). Kad smo već na temi, ima li koji kolumnist/ica (a da je pismen i dometi mu idu dalje od ekvivalenta pametovanja za kavanskim stolom) koji bi mogao tako nešto napraviti bez da načini više štete nego koristi?

Mislim da bi lakše bilo da netko iz žanra postane kolumnist u dnevnim novinama :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:

Naprta problem vidi u činjenici da je žanrovska literatura kod nas podcijenjena te da joj kritika nije naklonjena:
...te tako nastade "Luna" i problem bi riješen :x
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

Rekao bih da možda imputiraš ali imam gadan filing da je Naprta stvarno i očekivao da se to dogodi :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Xaotix »

Pa kad nije uspio Algoritam, uspjet će OK! Books! Vidi što je kiosk učinio od Nives Celzijus. S kolko se ono knjiga dobija članstvo u društvu pisaca? Ako je zaista očekivao da će promijeniti stva kritike, ili nikad u životu nije čitoa ništa osim osrednjih školskih zadaćnica i Krleže, ili je samouvjeren u svoju jedinstvenu genijalnost.

Što bi li moglo biti od toga dvoga?

Pošto priče nitko ne doživljava kao pisanje, još bi mu oprostio što ne zna da postoje. Ionako svi kao književnost prihvaćaju jedino roman. Al nakon svih onih krvopijnih romana, još od Viktorije Faust, morao je valjda čuti za bar jedan.

Yup.. između ostalog ne čita. Pogotovo Ivanu Brlić na koju se tako svojski poziva.

EDIT:
Usput, našao sam JOŠ ljudi koji se bave SFom, a nemaju pojma o stvarima koje se događaju u fandomu. ovog puta je to Algoritam. Objavili su novu knjigu koja se bavi teorijom Tolkiena, što je pohvalno. A onda napišu:
va knjiga će razveseliti čitatelje suvremene fantastike koji žele produbiti razumijevanje omiljenih djela, čitatelje koji žele produbiti svoje uvide i doživljaje u književnost i umjetnost općenito, a pokrpat će i velike rupe u teoriji fantastične književnosti na hrvatskome jeziku, koje nasušno nedostaje kako iz tipkovnica domaćih autora, tako i u prijevodima.
Jasno mi je da u blurbu knjiga treba ispasti epski nenadjebiva, no meni se čini da teorije ipak ima, i to ne samo u Ubiqu. Da je pisac istog pitao jednog ili dva čovjeka koji rade s njim, saznao bi i za Ubiq i za ostale eseje kojih prema količinama koje su prošle godine zatrpale SFerin žiri ipak ima.
Blurb mejkeru stoga vritnjak :dum:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Nazir »

Ufff, a šta napraviti nego a) plakati b) zaključiti da je bedak.

Moj život se mora sastojati od važnijih stvari nego od plakanja nad idiotizmima nekog tamo čovca tako da naginjem na opciju b i jednostavno mi je žao trošiti vrijeme na to. A šta ćemo mi sa žiriranjem tih umjetnina?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Xaotix »

Opcija b) me ovdje nervira jer bi na nju mogao utjecati. Ljudi koje znaš se trude oko nekih svojih hobija i ulažu vrijeme u nešto izvan relacije birtija - kladionica , a onda im par ljeniguzih tuduma koji bi službeno trebali nešto znati o njihovom radu sve izignorira.
Dakle nije plakanje nego režanje. Možda zato jer mi je već puna kapa one stare narodne pametniji popušta. Vidi kud nas je to dovelo... :x
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

Yes, stara narodna je pametniji popušta. Ali prilično sam siguran da se odnosila na popuštanje kada se situacija svede na doslovno natezanje s budalama, što je onda ekvivalent puštanja užeta pri potezanju istog a s svrhom da se protivnik nasadi na trticu (praćeno tvojim zluradim smijehom). Dakle, pametniji popušta, da ali ne zato jer je potpuno odustao nego zato jer je odlučio pronaći alternativni i (pošto je očito da dosadašnji pristup budale privlači) učinkovitiji pristup. Ovo se naravno odnosi na generalnu uporabu izreke, za ovaj konkretni slučaj trenutno nemam alternativnog i učinkovitijeg rješenja.

Nego, nešto mi pade na pamet: ako pozitivan publicitet (Booksa, Šiškove rad u Glasu Istre itd) ne daje neke opipljive rezultate popularizaciji domaćeg žanra, zašto mislimo da ovakve izjave išta značajno pridodaju negativnoj percepciji?

Što se tiče Algoritma, kao izdavač ne pokazuje interes za domaće autore stoga ne bi trebalo čuditi da se domaći dosezi u ovom slučaju ignoriraju ili jednostavno ne postoji svijest o domaćim djelima i autorima koja bi mogla autora blurba navesti uopće da potraži ima li već nečega. Naravno, tu je uvijek i opcija da to radi neki netjak koji se uhljebio pa nema pojma nego piše po priručniku međusobno zamjenjivih fraza ili netko tko radi po hrvaCkom stavu 'što bih ja radio puno kad me isto plaćaju ako radim minimalno'.

Što se tiče žiriranja, ne bi bilo pošteno da ga isključimo zato jer priča kretenarije. To bi bila diskriminacija. Isključit ćemo ga iz žiriranja u prvom krugu jer je knjiga smeće. Što je sad samo moj educated guess, na osnovi toga kakve je kritike prvi dio pobrao ali imam neki filing da se neće nešto koplja lomiti bi li se trebalo dati nagradu, pa makar i da se produkcija potakne :zubo:

I malo zlobe: želimo li uopće privlačiti žanru ljude koje članci u Jutarnjem mogu odbiti ili privući nečemu? :vrag:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Izitpajn »

Što se tiče žiriranja, samo da ponovim da nigdje ne piše da se sve mora pročitati od korica do korica. Ako većina žirija nakon prvih pet ili deset strana zaključi da je stvar smeće, zašto biste se samokažnjavali čitanjem cijelog djela?
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Trebalo bi za nagrađivanje uvesti i kategoriju "remek nedjelo". To bi bio ekvivalent Zlatne maline. Pa da vidiš koliko bismo onda imali nagrađenih autora! :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by LordShaper »

@Izitpajn

Tu si u pravu. Nešto se prošle godine eliminiralo u predžiriranju a jednog smo se riješili manje-više po principu 'ovo je nečitljivo i nerazumljivo' :zubo:

@samsung

Pričali su mi da je prije nekoliko godina bilo predloženo ali je prijedlog odbijen jer bi se navodno više štete nego koristi napravilo :zubo: Bolje da se ne uvodi, moglo bi se tražiti da se neki dobitnici retroaktivno u tu kategoriju prebace :vrag:

A i ono, vjerojatno bi bilo mrtvih kad bi došlo do situacija da dio žirija želi romanu dati Sferu a drugi dio ga smatra remek nedjelom.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Luna - nova dimenzija

Unread post by Milena »

Samo jednu informaciju da dodam, jer imam iskustva s tom stranom posla: blurbove u principu pišu urednici. Koji možda jesu, a možda i nisu pročitali knjigu, i možda jesu, a možda i nisu upoznati sa širim kontekstom. Tak da, što se tiče blurba, ne bih tome pridavala nikakvu važnost (pa čak ni pretpostavila da je Algoritmu, kao najvećem dobavljaču prevedenog fantasyja u Hrvata i idejnom tvorcu Lune, možda malkice u interesu prezentirati situaciju kao da se ništa drugo i ne događa).

Ali mislim se dohvatiti knjige da vidim je li i sadržaj tako zaostao u fazi u odnosu na teoriju (i praksu) fantasyja kao što po blurbu zvuči. Da se razumijemo, ovdje sad govorim o Prstenovima koji se šire. Lunu ne mislim dirati ni štapom od dva metra; dosta je što sam pročitala Twilight.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply