živi užas i katastrofa

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

živi užas i katastrofa

Unread post by Ire »

čitam na ovom blogu post o dvojici dječaka koji su iz čiste dosade skakali jadnoj mački po glavi (ne mojte ići gledati ako niste spremni da vam se želudac i grlo stisnu i da vam se slike urežu u pamćenje jer ima i fotaka!)
pa čitam komentare, pa razmišljam ...

- jedni za situaciju okrivljuju roditelje - s čim se apsolutno slažem, jer u njihovom je opisu posla da nauče djecu da poštuju odrasle, slušaju mamu i tatu, budu dobri prema braci i seki i ne skaču mačkama po glavi ...
- drugi okrivljuju školu - što je apsolutna nebuloza, koliko znam u školi nema predmeta Ne skači mački po glavi, a ako im se to treba u školi tumačiti, kog su onda vraga radili roditelji prvih šest godina djetetovog života? da nije vrtić kriv?!?
- treći okrivljuju današnje društvo - što mi opet ne miriši jer i u starom sustavu i valjda društvu (ako se društvo uopće promijenilo zajedno s politikom), dok sam bila klinka sjećam se da je bilo dječaka oko moje zgrade koji su svašta radili jadnim mačkama, ne želim se sada toga ni sjećati. jedan od njih sad dila drogu, za ostale se ne sjećam koji su. ali ako je to ikakav pokazatelj ...

uglavno, živi užas i katastrofa ... :(
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

:puke: Najžalosnije je što kad bi i pokazali fotke njihovim roditeljima, oni bi vjerojatno samo odmahnuli rukom i rekli, pustite nas na miru, ne znamo gdje nam je glava a gdje rep od posla, a kamoli da se još brinemo zato što su nam djeca gazila po nekoj mrtvoj mački.

Zamislite kakvi će roditelji biti ta djeca jednog dana? :pale:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by niniane »

Odgoj + utjecaj drugih (loše odgojenih) klinaca. Užas. Sjećam se jednih idiota još dok sam išla u srednju koji su mački spalili brkove. Jadna je bila skroz izgubljena. Jedan idiot iz kvarta je radio... neke grozne stvari jednom psu (BOLJE da ne idem u detalje). Bolesno. Zar ne shvaćaju da su životinje jednako živa bića kao i ljudi?... Mislim, ono, jedno je hranidbeni lanac, a drugo bespotrebno i okrutno mučenje.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by poison »

zbilja ne mogu dokučiti što je dovelo do takvog devijantnog ponašanja - no sigurna sam da se ne radi o "modernim vremenima" i "društvu", jer sam bila mala klinka, ima tome skoro 15 godina, kada sam vidjela kako tri lokalna huligana približno tih godina igraju nogomet sa ŽIVIM ježom.
a poznavala sam ljude (tada teenagere) kojima je ideja zabave bila baciti psu petardu u usta. (dobro, i mene je živciralo to zjakalo od kojeg dobiješ srčiku kad ni kriv ni dužan prolaziš ulicom pored njegove rezidencije, no ja sam mu, nakon što bih se vratila iz mrtvih, sočno opsovala. nisam ga išla hraniti pirotehnikom.)
a znam i odrasle ljude kojima humanost prema životinjama nije jača strana.
što se škole tiče, očitovala sam se o tome nekoliko puta, i drago mi je da se bar netko slaže sa mnom. i da, bilo bi zgodno uvesti predmet "ne skačite po glavi mrtve mačke". ali to bi, nažalost, morao biti izborni, a sigurno ga ne bi izabrali oni kojima treba.
moje skromno mišljenje je da naše društvo već generacijama podbacuje u segmentu PREVENCIJE. za ovakvo ponašanje vjerojatno postoji nekoliko stručnih izraza čiji sukus bi bio "poremećeno". a naše društvo podbacuje u ranom detektiranju takvih devijacija - kada bismo takva mala devijantna stvorenja strpali na određene terapije, možda bi se od nekolicine uspjelo stvoriti normalne ljude. a ostale bi se moglo imati na oku, i ukloniti kada pokažu jače devijacije. postoje ustanove za takve ljude, zar ne? one u kojima se nose moderne bijele košulje jako dugih rukava.
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Stvar je što to nije samo pojava "modernog" doba. Toga je bilo uvijek. Isto kao i silovanja, pedofilije, ubojstava i ostalih artikala iz nekermanovog kataloga, samo što se informacije o tome nisu mogle širiti današnjom brzinom. A i mentalni sklop ljudstva je bio takav dase o tim stvarima nije pričalo. Ako je otac silovao kćer, to je ostajalo u obitelji ili je eventualno takva kćer odrezala krndabe ocu, pa je onda ovaj šutio o tome da se ne osramoti. A kćer je onda nastavljao tući rukama i nogama.
Gaženje mačaka, spaljivanje mačaka i tjeranje mačaka da gledaju prijenos Sabora na tv-u se događalo i prije, ali danas je javnost, radi tolike dostupnosti inforamcija s jedne strane postala izuzetno okrutna i bezosjećajna, a s druge strane ekstremno senzibilizirana.
Pa imate ekstreme gdje ljudi neće jesti jaja, med i sir jer potječu od životinja, ali uredno nose kožne patike i spavaju na jastucima punjenim perjem, a da ne govorim o tome da i dalje piju vodu, unatoč tome što u njoj žive mikorbi.
A s druge strane, imate dječicu koja se ode pričestiti u crkvu i na izlasku šutaju pse koji im dođu da ih se pomazi.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by niniane »

Drugim riječima, svijet je, generalno gledano, postao rasadnik licemjerja :(
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by Xaotix »

Ljudi su oduvijek bili okrutni, jer je to bio jedan od preduvjeta opstanka. (Zanimljivo je da je drugi uvjet bio solidarnost sa bližnjima, jer bi bez suradnje svi krepali.)
U modernom društvu je ta okrutnost zaustavljena (nametnutim) društvenim normama i moralom, no ljudi joj svejedno pribjegavaju, zbog čega gotovo svi ispadaju licemjeri (kao što su već Ninniane i Samsuilo primjetili).

Sintagma "Djeca znaju biti okrutna" je istinita jer klinci nemaju tako čvrsto usađen cijeli niz društvenih pravila koja bi tu okrutnost uzakočila. Ona se samo ponašaju ljudski. Tko se smije invalidima? Djeca. Zato jer znaju da invalidi imaju manje šanse za preživljavanje. U starim vremenima, takvi beskorisni ljudi bi bivali uklonjeni iz zajednice u interesu njenog opstanka.
Kad se stvari tako gledaju, ispada da je svo to natezanje krepane mačke normalna stvar. Klinci su isprobavali svoju snagu, i njen utjecaj na ostalo meso u okolici. Draže mi je da je riječ o krepanoj mački, nego li o živom mačiću.

Naravno, takav uzorak ponašanja u sadašnjem vremenu više nije društveno prihvatljiv, barem deklarativno.
Problem nastupa kada se klincima ne usadi prihvatljivi obrazac ponašanja, pa se okrutnost prenosi i dalje.
Kad se to poveže sa padom kvalitete obrazovanja i manjkom upotrebe mozga koja iz toga slijedi, apsolutnom dosadom s kojom se ti ljudi bore, trenuno vladajućim vrijednosnim sustavom i prihvaćenim uzorima (manekenke, nogometaši i političari), uopće me ne čude ni ustaše od 15 godina, niti kretenoidne pojave navijačkog tipa, niti cjelokupna crna kronika.

Uzroci?
Sve pomalo, rekao bih.
Prvo, nema sankcija za neprihvatljivo ponašanje. Prije su klinci za psovanje ili galamu dobijali šamarčinu, a sada im se jedva smije zaprijetiti prstom , čak i u slučaju kada sve završi materijalnom štetom. Sve samo zato da ih se ne bi traumatiziralo.
Drugo, nema usmjeravanja energije u nekom korisnom smjeru. Klinci nemaju što raditi, osim televizije i playstationa. Sve je postavljeno tako da ih se makne na stranu dok napokon ne prestanu smetati roditeljima, učiteljima, svima. Jedini smjer im daju marketinške kampanje, kojim je cilj preko klinaca doći do roditeljske love.
Zatvoreni su u stanu jer tamo rade najmanje štete, ili u nekom bircu ili shopping centru jer tamo rade najbolji promet. (Da li se to samo meni čini ili su igrališta puno praznija nego prije 10 godina? A svim tim sportovima se rekreativno bavi starija ekipa, klince jedva vidim).
Na kraju rade što im već padne na pamet. Mrcvarenje neke životinje nije šokantno, jer su već vidjeli sve: genocide, prirodne katastrofe, masovna ubojstva i nereće, raspadnute lešine i ostale prikladen scene iz medija.
To me vodi do trećeg. Potpune desenzibilizacije izazvane gomilama informacija. Koga briga za mačku kad je netko dve ulice dalje izbo cijelo susjedstvo?

O istoj ovoj temi se ovdje već pričalo na nekoliko threadova, pogotovo o uzrocima ponašanja.
Da li je to samo zbog toga što ovdje ima dosta ljudi iz školstva, ili se mi forumaši pretvaramo u grintave starkelje kojima ta mladež stalno nešto smeta? (And that damn kids skateboarding on the sidewalk!)
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by jbt »

Drugo, nema usmjeravanja energije u nekom korisnom smjeru. Klinci nemaju što raditi, osim televizije i playstationa. Sve je postavljeno tako da ih se makne na stranu dok napokon ne prestanu smetati roditeljima, učiteljima, svima. Jedini smjer im daju marketinške kampanje, kojim je cilj preko klinaca doći do roditeljske love.
Ne znam koliko ti ovo stoji. Ja sam za 5. rodjendan dobio mali EI Niš teve (prva stvar koju sam gledao su bili Snorkijevci). Prvi komp sam dobio '89. Ja se nisam igro s drugom djecom nego sam piljio u teve i sjedio za kompom. Meni je to bio korisan smjer.

Ja cu okriviti gene i roditelje. Gene jer su se klinci ufuravali u cijeli onaj "ja sam lovac" thingey. Ko kad male hijene zajebavaju gazelu. A roditelje jer su kreteni koji nisu objasnili koncept empatije, boli i patnje toj djeci. Vjerojatno bi se tu dalo naci i krivnje u katolickoj crkvi i medijima, al mislim da su ova dva elementa glavna.
a drugo bespotrebno i okrutno mučenje
Koje je mucenje potrebno, a kako izgleda bezokrutno mucenje?
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by Xaotix »

@jbt
Razlika između tvog i njihovog puta: Ti si morao upotrijebiti malo više mozga , čak i ako si se na kompu samo igrao. Koliko se meni čini, tadašnje igrice su zahtijevale više mentalnog sudjelovanja od igrača, i postojale su i druge stvari a ne samo pucačine. Ako ništa drugo, kad sam u to doba završio igricu, imao sam osjećaj da sam nešto postigao i zaslužio. Nije mi bilo ravno. I pogotovo sam naučio gubiti :lol:
A kad ti je ekipa došla igrat igrice, morao si razvit i empatiju prema boli kad im je auto pregazio Froggera :lol:
Mislim da je glavna stvar u komunikaciji. Ti si ipak morao razgovarati s ljudima u živo. Danas, uz sve mailove i IMove, kultura i obzirnost komunikacije opada. Nije to glavni uzrok, ali ima utjecaja. Jedna stvar je kad nekog uvrijediš oči u oči, i trpiš eventualne posljedice uživo, nego kad nekog izflejmaš preko neta.

A što se telke tiče, koliko god buljio u nju, MORAO si nešto i naučiti, s obzirom da se tada na TVu nešto i prikazivalo.

Ali slažem se s ovim o roditeljima. Iako bi ja to proširio i na ostatak društva, jer i oni neposredno sudjeluju u odgoju. Ja e i dalje držim da je glavni problem u nedostatku sankcija kad klinci nešto zaseru.
Randomness is strong with this one!
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Danas sam nešto načuo da će biti kažnjivo udaranje djeteta po dupetu. Kao, sljeduje zatvorska kazna. Ako je to istina, uskoro će biti kažnjivo i kad ti dijete pljune u facu. Al, neće kaznit njega, nego tebe zato što si se pokušao izmaknuti.

To je onaj dio u kojemu društvo zakazuje u odgoju. Previše dopuštaju djeci i previše brane odraslima u pogledu djece. Jebemu konja, al kad te neki klinac namjerno podjebava jer zna da mu ne smiješ ništa napraviti... ako ću već ići 20 dana u zatvor zato što sam lupio dijete po guzici, onda ću se barem potruditi da zaslužim tih 20 dana zatvora, pa ću ga roundhouse-kickat in the face da nikad ne zaboravi šta znači podjebavanje mene.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ili još bolje poslat svu tu djecu onim grobovima što donose te zakone i propise u vezi djece, pa nek se oni bakću s njima.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by Ire »

baš u zadnje vrijeme čitam o tome i snebivam se

don't get mi wrong, mrzim ikakvo nasilje i iživljavanje nad ikime, kamo li djecom, ali dva-tri po turu definitivno ne spadaju u kategoriju "nasilje" ... čitam kao, odgojila sam svoje dijete da ga nikad nisam udarila. i super je to, fala bogu. ja sam valjda 1 u životu pobrala batine, više ni ne znam zašto, ali nije važno, sigurno sam zaslužila jer batine nisu bile običaj mojih roditelja, daleko od toga. ali nisu sva djeca divna i krasna kao ja :D šalu nastranu, ljudi zaboravljaju da djeca nisu anđelci i nevinašcad baš skroz od 0. do 16. godine, u jednom trenutku počnu upotrebljavati svoju sposobnost rasuđivanja, a ona nije uvijek besprijekora. djeci treba usmjerenje, a nekad nažalost lijepa riječ i pažnja, ma koliko je bilo, nisu dovoljni. ima divne djece, ali nažalost, ima i djece koja vole biti bezobrazna, drska i pakosna. djece ima svakakvih kao i odraslih, samo što je kod djece povoljno to što se mogu odgajati, a za odrasle je prekasno.

ukratko, ne zagovaram batine kao odgojnu mjeru već kao ono zadnje na popisu, kad nema drugog izlaza. i definitivno sam protiv donošenja ovakvih debilnih zakona dok god ne donesu zakone da itko tko je nekoga ubio s predumišljajem ili silovao, više nikada ne vidi svjetlost dana a kamo li okusi slobodu i odlazi na kojekakve vikende ili sve dok zahvaljujući vrlom nam zakonodavstvu pedofili hodaju okolo slobodni nakon samo 2 do 3 godine hlađenja ... prestanite srat kvake, zakonodavci, i počnite nešto radit!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Pedofile treba sve odvest u Serengeti, skinut ih gole i našpricat mirisom slonice koja se ganja. Pa nek vide kak je to kad po tebi rovari netko puno veći od tebe.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: živi užas i katastrofa

Unread post by Belzebubbles »

A ja tako volim Nabokova... Ne mogu se oteti dojmu da bi sa slonovskim penisom u rektumu pisao pomalo - ograničenije.
Post Reply