zločesta znanost i zli ljudovi

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

Post Reply
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

writer16 wrote:ma ugl navodi jednog kršćanskog znanstvenika koji govori zašto je dobro biti vjernik.
Misliš na Pascalov gambit? Vjerom u boga čovjek ništa ne može izgubiti, a puno može dobiti. To je jako duhovito, dok ne promisliš što sve vjera implicira, ili bar trebala implicirati... i, naravno, potpuno je europocentrično, jer izjednačava vjeru s kršćanstvom.

Inače, znala sam jednog čovjeka koji je oko vrata uvijek nosio (na istom lančiću) križ, polumjesec i Davidovu zvijezdu. Kad bi ga netko pitao zašto, odgovarao je "za svaki slučaj". :zubo:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Xaotix »

Štogod vi mislili, isplati se biti vjernik. Ne mislim sad na tip vjernika koji umjesto špice ide u crkvu, nego na osobu koja zaista vjeruje u nešto.

Naime, bilo je provedeno istraživanje po bolnicama u kojem su ustanovili da vjernici brže ozdravljaju, brže se oporavljaju od zahvata i operacija i imaju manje komplikacija. Nije bitno koje si vjere, bitno je samo da uistinu vjeruješ. Možete vi to nazvati placebom, ali vjera funkcionira.

A što se tiče ateizma, stavite ateista po mrkloj noći samog u mračnu šumu, ili ga bacite u more, pa ćemo vidjeti koliko dugo će mu trebati dok ne počne vjerovati u metafizičke pojave :lol:
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Belzebubbles »

Ateisti i vjernici su mi ionako ista stvar. Oboje vjeruju u nešto.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by writer16 »

Xaotix wrote: A što se tiče ateizma, stavite ateista po mrkloj noći samog u mračnu šumu, ili ga bacite u more, pa ćemo vidjeti koliko dugo će mu trebati dok ne počne vjerovati u metafizičke pojave :lol:

a gle stavimo jednom muslimana u populaciju od 10 000 kršćana i on će postati katolik i obrnuto... :D :D
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by writer16 »

Xaotix wrote: Naime, bilo je provedeno istraživanje po bolnicama u kojem su ustanovili da vjernici brže ozdravljaju, brže se oporavljaju od zahvata i operacija i imaju manje komplikacija. Nije bitno koje si vjere, bitno je samo da uistinu vjeruješ. Možete vi to nazvati placebom, ali vjera funkcionira.
pa ok to mislim da stoji ali opet je glupo reći da ako si ateist da ne vjeruješ u ništa mi zapravo vjerujemo u sve OSIM naravno nečeg većeg od nas u metafizičkom smislu :angel: ...npr ja vjerujem u ljude..vjerujem u nadu i vjerujem u bolje sutra...tako da taj placebo efekt bi se trebao i odnositi i na ateiste ako naravno imaju par čistih u glavi i nisu mizantropi i ini mrzitelji svačega :kava:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by writer16 »

Milena wrote: Misliš na Pascalov gambit? Vjerom u boga čovjek ništa ne može izgubiti, a puno može dobiti. To je jako duhovito, dok ne promisliš što sve vjera implicira, ili bar trebala implicirati... i, naravno, potpuno je europocentrično, jer izjednačava vjeru s kršćanstvom.
pa da jako je duhovito i treba ostati na tome inače da se netko tim povodi ja osobno bi pomislio da ta osoba ili je nevjerojatno glupa ili je samo glupa što se tiče IQ-a :D :D
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Belzebubbles »

writer16 wrote:pa ok to mislim da stoji ali opet je glupo reći da ako si ateist da ne vjeruješ u ništa mi zapravo vjerujemo u sve OSIM naravno nečeg većeg od nas u metafizičkom smislu :angel: ...npr ja vjerujem u ljude..vjerujem u nadu i vjerujem u bolje sutra...
Ali, zaboravio si još jednu stvar u koju kao ateist definicijski vjeruješ - vjeruješ u nepostojanje boga. Ne možeš logički doći do zaključka o postojanju ili nepostojanju boga. To je nemoguće. Dakle, izabireš vjerovati u jednu od opcija. Što je najsmješnije, čak su se i ateisti počeli udruživati u "crkvolike" tvorevine čime vlastoručno povlače dodatne paralele.

Agnostici u svakom slučaju moraju biti neorganizirani jer bi morali samo pitanje vjere smatrati nevažnim, ustvari nepostojećim, pa time i nevrijedno ikakve pažnje (ili želje za tapšanjem po ramenu tipa - Bravo, i ti si naš!).
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by jbt »

okay, mnogo cu citirati, jer se mnogo toga reklo, a je ne mogu sutjeti.
A što se tiče ateizma, stavite ateista po mrkloj noći samog u mračnu šumu, ili ga bacite u more, pa ćemo vidjeti koliko dugo će mu trebati dok ne počne vjerovati u metafizičke pojave
U 8mj 2008 su me stavili u sok sobu nakon sto sam skoro umro od pojave znane kao "srce ti umre". Ocigledno sam prezivio. Kardiolog(imao sam dosta rasprava o bogu s njim) je poslije pokusavao "doci" do mene mudrostima i blablabla vjeruj ovoono, bog te spasio. Necu! Nije! Koliko se meni ispricalo, moja cura je nazvala hitnu, sjela mi na prsa i pocela mi upuhivat zrak i masirat srce. Mozda je ona bog, ali zasad je samo lijecnik u hitnoj. Dobio sam i primjedbe tipa - Ali vidis kako je to bilo sretno da ti je cura doktor i da je bila uz tebe? Dakle. boga ima. Ummm, ne, jebi se, mogao sam NE krepat skoro, nego jednostavno nastavit zivjet. Ak se taj bog oce dokazivat, zas mi ne da pare ili posao ili malu takticku nuklearnu bombu? Ne vjerujem, mogu komotno jos jednom u komu, NE VJERUJEM.
Ateisti i vjernici su mi ionako ista stvar. Oboje vjeruju u nešto.
Ja NE VJERUJEM. Vjernik(pazi ime, okay) vjeruje u boga. Ja NE vjerujem u boga. Ne vjerovanje i vjerovanje da nesto nije su dva razlicita pojma. Ako me se pita sta mi je hobi, NE SKUPLJANJE SALVETA nece proci kao hobi, jelda?
opet je glupo reći da ako si ateist da ne vjeruješ u ništa mi zapravo vjerujemo u sve OSIM naravno nečeg većeg od nas u metafizičkom smislu
Ateizam se tice iskljucivo vjere u boga, tj. manjak iste. A konkretno, ja ne vjerujem. Vjera zahtjeva da ja mislim da je nesto istina jer je. Molim!?!?? Ne bi islo. Ili znam nesto ili ne znam ili mislim da je nesto trenutacno nekakvo, ali vjera ne ulazi u igru. Osim za Michaela Dudikoffa, vjerujem da je Americki Ninja.
kao ateist definicijski vjeruješ - vjeruješ u nepostojanje boga. Ne možeš logički doći do zaključka o postojanju ili nepostojanju boga. To je nemoguće. Dakle, izabireš vjerovati u jednu od opcija. Što je najsmješnije, čak su se i ateisti počeli udruživati u "crkvolike" tvorevine čime vlastoručno povlače dodatne paralele.
DEFINICIJA ATEISTA - onaj koji NE VJERUJE u postojanje boga. Vec odgovoreno. Ono sto ti objasnjavas(bold) je agnosticizam. Dakle, NE ateizam. Osim toga, zasto bi JA isao logicki dokazivati ima li ili nema boga, pa ti si taj koji tvrdi da ima. Ako kazem da si pedofil, bogme bi bilo lijepo i da dokazem to prije nego sto nastavim s ostalim radnjama, poput vjesanjem i kastracijom.
I navedi jednu takovu tvorevinu koja je a la crkva.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

Belzebubbles wrote:Ali, zaboravio si još jednu stvar u koju kao ateist definicijski vjeruješ - vjeruješ u nepostojanje boga. Ne možeš logički doći do zaključka o postojanju ili nepostojanju boga.
Um, ovaj, ne. Logički možeš doći do zaključka... ali samo o NEpostojanju boga. Sve ostalo -- priče o tome kako bog namjerno prikriva svoje postojanje, kako ga je nemoguće spoznati itd -- su zapravo samo razni oblici apologija, koji zahtijevaju prihvaćanje neke nedokazive premise. Ateizam nije "vjerovanje u nepostojanje" već "nevjerovanje u postojanje". Dvije bitno različite stvari. Dakle, u ateizmu ne pali credo quia absurdum, nego čista empirijska logika: ima dokaza? nema? Onda niš.

Ideja o "vjerovanju u nepostojanje" je zapravo samo slamnati argument teista. Jedan od mnogih i češćih.

A ako ćemo o istraživanjima, napravljeno je isto tako i istraživanje o moćima molitve: odabrane su dvije skupine ljudi, s otprilike istim medicinskim stanjem. Za jednu skupinu su onda uzeli hrpu dobrovoljaca koji su molili specifično za te ljude -- ali caka je u tome da to nisu rekli bolesnicima. Za drugu skupinu nitko nije molio. Razlike u smrtnosti i brzini oporavka nije bilo, dapače, ako se dobro sjećam, mislim da je čak u skupini za koju nitko nije molio smrtnost bila nešto manja. Dakle, kod onih koji mole za sebe ili znaju da netko moli za njih na djelu je čisti placebo efekt.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Brumiko »

Belzebubbles wrote:Ali, zaboravio si još jednu stvar u koju kao ateist definicijski vjeruješ - vjeruješ u nepostojanje boga. Ne možeš logički doći do zaključka o postojanju ili nepostojanju boga. To je nemoguće. Dakle, izabireš vjerovati u jednu od opcija. Što je najsmješnije, čak su se i ateisti počeli udruživati u "crkvolike" tvorevine čime vlastoručno povlače dodatne paralele.
Heh, prema mojim opažanjima, većinu ateista, osim dvojice, ;) čast iznimkama, se prepoznaje što agresivno uvjeravaju druge u neznanstvenost, nemoralnost, suludost, <ubaci epitet> vjerskih spisa, napose kršćanskih. *eb'ga, kritika onih drugih je politički nekorektna. Uglavnom to čine tiskanim ili elektroničkim putem, trošeć jezivo puno vremena pri tom. Najčešće djeluju kao djeca razočarana otkrićem da ne postoji djed Mraz koja potom zbog vlastite razočaranosti žele drugima nabijati na nos svima očitu činjenicu da djed Mraz zbilja ne postoji.
Belzebubbles wrote:Agnostici u svakom slučaju moraju biti neorganizirani jer bi morali samo pitanje vjere smatrati nevažnim, ustvari nepostojećim, pa time i nevrijedno ikakve pažnje (ili želje za tapšanjem po ramenu tipa - Bravo, i ti si naš!).
Agnostici su, prema mojim opažanjima, obično mirni ljudi kojima su bilo kakve rasprave o postojanju i nepostojanju Bog(ov)a naprosto toliko nezanimljive da se pitaju koji je vrag ljudima koji tako nešto uopće raspravljaju, imaju li išta pametnije za raditi i imaju li uopće privatni život.

Obični vjernici najčešće su oni koji, zapravo, nisu pročitali Bibliju pa kada im slučajno pod oko padnu odabrana poglavlja Starog Zavjeta, budu malo šokirani. :lol:

Zadrti su oni koji doslovce vjeruju u Adama i Evu te im je vjera "učvršćena" pojmovima poput Y-kromozomalni Adam i mitohondrijska Eva. Jep, ima ih!

Neovisno o navedenoj klasifikaciji, vjera u horoskop je univerzalna, toliko da sam se već prestal živcirati na to.
...ma, lažem, nisam... :puca:

Također neovisno o navedenoj klasifikaciji, vjera u pseudoznanstvene gluposti u sprezi s nekorištenjem mozga i pomanjkanjem elementarnog kritičkog i logičkog razmišljanja su također univerzalni u smislu da se javljaju u svim navedenim skupinama. :x Tipičan simptom je vjerovanje svemu pročitanom na Index.hr-u, u 24 sata, Večernjem, Jutarnjem ili Feralu ili pak dočutom od kolegice Ljubice i susede Bare. Ah, da - zapanjujuće je koliko ljudi vjeruje v coprnjake i coprnice, čarobnjake i čarobnice i ostale điđe-miđe, bez obzira jesu li vjernici ili ne.

U tom smislu, prosječnom Rvatu (a vjerojatno i prosječnom homo sapiensu), Večernji je Stari Zavjet, Index.hr Novi (u novoj intrmetskoj tehnologiji preko komfjuktera), a kolegica Ljubica i suseda Bara su Proroci. :zubo:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Zanimljiv su eksperiment napravili Njemci u vezi horoskopa. Uzeli su deset dobrovoljaca, kako bi im napravili natalni horoskop. Kvaka je bila u tome da su se među tim dobrovoljcima nalazili pojedinci koji su apsolutno uvjereni u istinitost horoskopa, dakle, koji vjeruju u astrologiju, kao i oni koji su apsolutno skeptični prema tome, plus ovi između, koji službeno ne vjeruju, ali kad pročitaju nešto što im paše, budu sretni.

Astrolozi su uzeli podatke i vodili razgovore sa svakim od dragovoljaca i onda su svakome prema tome napravili horoskop, kojega je svatko od dobrovoljaca pojedinačno išao pročitati. Kamere su snimale njihove reakcije. A reakcije su bile, što je fascicnantno, jednolične: svi dobrovoljci (i "vjernici" i skeptici) su se našli u horoskopu, svakoga su astrolozi "pogodili", tako da su skeptici ostali poljuljani u svojim uvjerenjima, nije im bilo jasno kako netko može toliko točno pogoditi njihove osobine, želje 'n'stuff, a "vjernici" su samo učvrstili svoja.

I baš kad su svi utvrdili da ima neki vrag u tim zvijezdama, ovi što su vršili eksperiment su im otkrili jednu tajnu. Natalni horoskopi svih deset dobrovoljaca su bili potpuno identični, svakome od njih su dali isti tekst. A druga stvar, meni najzanimljivija, natalni horoskop kojega su svi tako objeručke prihvatili zapravo je pripadao nekom francuskom serijskom ubojici iz prošlog stoljeća.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Brumiko »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Astrolozi su uzeli podatke i vodili razgovore sa svakim od dragovoljaca i onda su svakome prema tome napravili horoskop, kojega je svatko od dobrovoljaca pojedinačno išao pročitati. Kamere su snimale njihove reakcije. A reakcije su bile, što je fascicnantno, jednolične: svi dobrovoljci (i "vjernici" i skeptici) su se našli u horoskopu, svakoga su astrolozi "pogodili", tako da su skeptici ostali poljuljani u svojim uvjerenjima, nije im bilo jasno kako netko može toliko točno pogoditi njihove osobine, želje 'n'stuff, a "vjernici" su samo učvrstili svoja.
Pa, to je barem jasno! Pogledaj malo sve te horoskope i stil kojim su napisani:
Upoznat ćete nekoga ako budete izlazili. Ma, nemoj, kaj zbilja.
Novci bi vam mogli biti problem. Ma, nemoj, pa novci su uvijek svima problem. Nekome jer nema kaj za jest, a nekome jer čezne za dijamantima.
Morate pripaziti na zdravlje. Yeah, znači, ako pazim, eto, pazil sam, ako ne pazim i ne razbolim se, imal sam sreće, ako ne pazim i razbolim se, vidiš kako su zvijezde u pravu!
I tako dalje...
SAMSUILUNOV OTAC wrote:I baš kad su svi utvrdili da ima neki vrag u tim zvijezdama, ovi što su vršili eksperiment su im otkrili jednu tajnu. Natalni horoskopi svih deset dobrovoljaca su bili potpuno identični, svakome od njih su dali isti tekst. A druga stvar, meni najzanimljivija, natalni horoskop kojega su svi tako objeručke prihvatili zapravo je pripadao nekom francuskom serijskom ubojici iz prošlog stoljeća.
:cheers:
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by writer16 »

Brumiko wrote: Heh, prema mojim opažanjima, većinu ateista, osim dvojice, ;) čast iznimkama, se prepoznaje što agresivno uvjeravaju druge u neznanstvenost, nemoralnost, suludost, <ubaci epitet> vjerskih spisa, napose kršćanskih. *eb'ga, kritika onih drugih je politički nekorektna. Uglavnom to čine tiskanim ili elektroničkim putem, trošeć jezivo puno vremena pri tom. Najčešće djeluju kao djeca razočarana otkrićem da ne postoji djed Mraz koja potom zbog vlastite razočaranosti žele drugima nabijati na nos svima očitu činjenicu da djed Mraz zbilja ne postoji.
pa onda su to militaristički ateisti :zbunj: :zbunj: odnosno fudamentalisti :zubo: :zubo: ja se pobogu ne ubrajam u te..imam dovoljno svojih briga još da druge uvjeravam da ne postoji bog.pih..toliko glup nisam.ne hvala....
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by writer16 »

@ jbt
ja ne znam...da sam na tvom mjestu nakon svega što sam proživio ja bi digao spomenik bogu i klanjao mu se do kraja života što me je 'spasio'....i zavjetovao bih se i pošao u fratre... :lol: :lol:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
Post Reply