zločesta znanost i zli ljudovi

Mrgudov brlog.

Moderator: Xaotix

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Brumiko »

buco wrote:
uglib wrote:zajedno sa svojim mužem formalnim starokatolikom
A to bi značilo u prijevodus "novohrvatskjog", što?
:D :D :D
Ah, neuki čovječe (bez uvrede, zezam se), starokatolička crkva je ovo: http://hr.wikipedia.org/wiki/Starokatoli%C4%8Dka_crkva.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Brumiko »

Quicksilver wrote:U gimaziji su kod nas polako počeli kružit neki pamfleti tj. pozivnice da dodjemo na vjeronauk u crkvi mi koji nismo imali sakramente ... bilo je to doba osnivanja naše neovisne države, pa je crkva taman postala jako popularna.
Ante Starčević se sigurno u grobu okreće. :)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by poison »

zanimljivo je kako je vjeronauk vjerojatno jedini predmet u školi iz kojeg se može dobiti loša ocjena zbog osobnih stavova. ok, "krleža mi je glup" neće donijeti peticu iz hrvatskog, ali ako se argumentirano objasni zašto vam se taj-i-taj krležin roman/drama ne sviđa, može se i plivajući kontra struje preživjeti. zanimljivo je kako sam iste godine, kao maturantica, u razmaku od mjesec dana, uspjela iz povijesti dobiti peticu a iz vjeronauka dvojku zbog svoji stavova. kada sam profesoru iz povijesti (inače najstroža njuška na školi, vrlo ah-de-ze i thompsonovski orijentiran) dok je propovijedao kako je komunizam najveće zlo svijeta ustala i rekla: profesore, uz dužno poštovanje, ne slažem se s vama, profesor je zakazao sat debate za desetak dana, gdje smo oboje branili svoje stavove, a ostatak razreda je mogao postavljati pitanja i davati komentare. i dobila sam peticu zbog pripremljenosti i uspješne obrane svojih stavova. a kada sam prisilno dovedena u situaciju da moram na satu vjeronauka debatirati o abortusu ("ti ćeš biti za ubojice", bez da me se pitalo želim li debatirati), i uspješno branila svoj stav, dobila sam nekoliko dvojki i zaključena mi je četvorka.

a ponašanje crkve kao institucije i svećenika kao njenih predstavnika kod nas u hrvatskoj prelazi sve granice dobrog ukusa. voljela bih vidjeti da u njemačkoj ili u jamerike, gdje im broj vjernika progresivno opada, a gdje ih ti isti vjernici uzdržavaju, pokušaju takvu srednjovjekovnu politiku ucjenjivanja i uvjetovanja svega živoga. to mogu kod nas, gdje ih uzdržava država, prema ugovoru s vatikanom. a o ovakvom uplitanju u politiku kakvo imaju kod nas valjda ni u irskoj niti poljskoj ni sanjati ne mogu...
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

poison wrote:a ponašanje crkve kao institucije i svećenika kao njenih predstavnika kod nas u hrvatskoj prelazi sve granice dobrog ukusa. voljela bih vidjeti da u njemačkoj ili u jamerike, gdje im broj vjernika progresivno opada, a gdje ih ti isti vjernici uzdržavaju, pokušaju takvu srednjovjekovnu politiku ucjenjivanja i uvjetovanja svega živoga. to mogu kod nas, gdje ih uzdržava država, prema ugovoru s vatikanom. a o ovakvom uplitanju u politiku kakvo imaju kod nas valjda ni u irskoj niti poljskoj ni sanjati ne mogu...
Nemojmo se zavaravati: Proposition 8 kao igračka za Mormone, neprestano natezanje oko prava na izbor (neke države dopuštaju čak i ljekarnicima da odbiju prodati kontracepciju, pa makar i na recept, ako se to kosi s njihovim osobnim stavovima), molitvene skupine u kojima se gay populaciji nudi da se molitvom riješe svoje seksualne orijentacije od strane katolika, rasprave o uvođenju kreacionizma u školski program... nije u amerikama ništa bolje, čak je u nekim pogledima i gore.

Jer mi ipak imamo nekih civilizacijskih dosega: u Irskoj je abortus još uvijek ilegalan.
A moje dijete, da damo i jedan svijetao primjer, nije išlo na vjeronauk u školi (u civiliziranom centru Zagreba, priznajem), niti je bila jedina koja nije išla, tako da je škola, iako su vjeronauk često umetali u sredinu dana, u nižim razredima normalno organizirala da ti klinci tijekom slobodnog sata sjede u knjižnici i naprave si zadaće za taj dan. :cheers:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by poison »

krivo sam se izrazila, "katolička crkva". situacija s protestantskim denominacijama je u jamerike nešto drugačija, tamo oni kolo vode. ali svejedno ne odbijaju potencijalne donatore... ups, vjernike, sumanutim pravilima i prisilama koje veze nemaju sa samom vjerom.

a što se tiče vjeronauka i rasporeda, jedna kolegica s faksa je bila jedina u svom razredu u osnovnoj koja nije išla na vjeronauk. koji je uvijek bio u sredini rasporeda. i onda je taj sat provodila s paralelnim razredom koji je imao matematiku. ne s onim koji je imao likovni ili tjelesni, nego matematiku. pa sad reci nešto.
zanimljivo je da moj njemački ima isti status kao vjeronauk - izborni predmet. kao i informatika. ali vjeronauk je u rasporedu i drugi, i treći, i četvrti sat, a meni su 4 sata rascjepkana na dva dana u tjednu, jer njemački može biti samo zadnja dva sata. nagodinu me čeka ista sudbina kao i kolegu informatičara: sedmi i osmi sat, jer u šestom i sedmom razredu im se više nema gdje uvaliti ta dva predmeta u 6 sati - što podrazumjeva masovno ispisivanje djece-putnika, jer autobus ih odvozi nakon 6. sata, a oni koji ostaju na 7. i 8. se moraju vraćati doma ili redovnim linijama (dvadeset minuta pješačenja do stanice) ili roditelji moraju dolaziti po njih. :(
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Izitpajn »

Brumiko wrote:Tipičan simptom je vjerovanje svemu pročitanom na Index.hr-u, u 24 sata, Večernjem, Jutarnjem ili Feralu ili pak dočutom od kolegice Ljubice i susede Bare.
Jesi li svjestan koliko ljudi bi te umočilo najprije u katran, a onda u perje samo zato jer si Feral stavio u istu rečenicu s ovim ostalima? :x

Ja među prvima :kava:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Izitpajn »

Uglib, svaka čast. tvoj post je uvjerljivo najduži tekst na ovom forumu koji sam pročitao od početka do kraja, bez preskakanja, a da sam pritom još i uživao.

Smijem li dio o pričesti s malim autistima staviti na svoj blog? Ako da, s tvojim potpisom ili kao "prilog neznane junakinje"?
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:
Brumiko wrote:Tipičan simptom je vjerovanje svemu pročitanom na Index.hr-u, u 24 sata, Večernjem, Jutarnjem ili Feralu ili pak dočutom od kolegice Ljubice i susede Bare.
Jesi li svjestan koliko ljudi bi te umočilo najprije u katran, a onda u perje samo zato jer si Feral stavio u istu rečenicu s ovim ostalima? :x

Ja među prvima :kava:
To je tvoj problem. :zubo:
Iako, dobro, za Feral mogu reći i koju pozitivnu te, obzirom na forum, koliko-toliko tematsku, primjerice da su te novine čista fantastika. Nisu čak niti znanstvena. :kava:
Baj d vej, nisam niti znal da više ne izlaze sve do prije par minuta. Kak to?
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Nazir »

Ako vas zanima stanje u Americi, konkretno - evangelisticka crkva (skoro pa najveca tamo, ako ne i najveca) - pogledajte dokumentarac "Jesus Camp". Film govori o pristupu vjernika prema svojoj djeci i o svemu cemu ih uce i kako ih odgajaju. Meni je svako malo padala vilica od nevjerice... Isto tako, dobijete mnogo bolji uvid zasto Bush & co. uopce uspjevaju dobiti izbore.
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Izitpajn wrote:Smijem li dio o pričesti s malim autistima staviti na svoj blog? Ako da, s tvojim potpisom ili kao "prilog neznane junakinje"?
Smiješ kao "prilog neznane junakinje", samo, nisam sigurna je li među tom djecom bilo autista, ako i je u kolikoj su mjeri autistična. To su bili klinci koje viđam da ih roditelji vode u specijalnu školu blizu mene koja je centar za autizam (tako nešto) i jedina škola takvog tipa u Zagrebu, pa u nju idu i djeca s drugim smetnjama u razvoju i specijalnim potrebama. Ne možeš po njima znati kakvu dijagnozu imaju i što nije u redu, samo vidiš da nešto ne štima po njihovom izgledu i ponašanju, a i čim ih vode u tu školu. Jedino sam za mongoloidne klince sigurna, njih zbog karakterističnog izgleda ne možeš fulati.

O autizmu ne znam puno i postoje li kakvi stupjevi, neki blaži oblik autizma koji omogućava kakvo takvo doživljavanje i razumjevanje vanjskog svijeta, te kolika je upće mogućnost da takvo dijete shvati bit vjere i bude pripravno prihvatiti sakramente koji podrazumjevaju nekakvu suradnju. U svakom slučaju, ta djeca u crkvi nisu djelovala kao da shvaćaju, niti kao da se na njih spustio duh sveti.

Zapravo, čini mi se da ni zdravi klinci ne shvaćaju u potpunosti, za većinu njih je ceremonija bit svega.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by Milena »

uglib wrote:Zapravo, čini mi se da ni zdravi klinci ne shvaćaju u potpunosti, za većinu njih je ceremonija bit svega.
A zašto misliš da odrasli ljudi to shvaćaju, tj. da za većinu odraslih nije "ceremonija bit svega"?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by ratchet »

Ceremonija i pripadnost masi, odnosno vladajućoj večini. Uz nekakvu tradiciju, i naravno, kod nas jako izraženu, potrebu da se razlikujemo od mrskih nam susjeda. Vrlo malo onih koji se kod nas izražavaju kao vjernici o svojoj vjeri doista nešto i zna. Kladio bih se da je malen postotak onih koji su pročitali cijelu Bibliju. Da ne govorimo o tome koliko njih zbilja živi po temeljnim učenjima te vjere.
I mene u školi živcira povlašteni odnos koji ima vjeronauk. Gradivo je grozno, jako teško i obimno. Dogodilo mi se par puta da sam po internetu tražio odgovore za domaći rad. U knjizi odogovora nije bilo, doslovce nije. Valjda smatraju da bi to trebali preuzeti roditelji i znati kao nešto normalno. Ocijenjivanje je suludo. Ja sam predavao jedno polugodište informatiku koja je isto izborni predmet. Ocjena se daje po sistemu plus 1. Koliko zaslužiš pa još jednu više. Pa i bolje ako nekome treba za prosjek. Niti najveći tutlek ne može pasti. Za 5 iz vjeronauka se treba satrati. I još kad mi mali stalno dolazi kući sa nekim đinđama koje im prodaju kao za Caritas i kartonskim kasicama sa slikama malih crnaca na rubu gladi ( za Isusovu braću u nevolji ) koje treba napuniti onda mi stvarno dođe muka.
Ja sam u osnovnoj pohađao etiku kao predmet. U isto doba se održavala i izborna nastava vjeronauka. Svih vjeronauka istodobno. Mogao je ići tko je htio na bilo koji. A svi su redom imali petice, i oni koji su inaće redali kljuke. I mi koji smo bili na etici smo četo išli na te blok satove kad bi se davali filmovi. Tako sam par puta bio i na pravoslavnom ili ortodoksnom su ga, čini mi se, zvali tada. Bavarska vlada te stvari organizira prilično pedantno. Svi moraju imati mogućnost ispovijedanja vlastite vjere. I mogu reći da je konkurencija blažena stvar. Tamo se bore za svakog vjernika. Pristup je potpuno drukčiji. Jer samo onaj tko se javno deklarira kao vjernik daje porez za crkvu ako želi.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

Milena wrote:
uglib wrote:Zapravo, čini mi se da ni zdravi klinci ne shvaćaju u potpunosti, za većinu njih je ceremonija bit svega.
A zašto misliš da odrasli ljudi to shvaćaju, tj. da za većinu odraslih nije "ceremonija bit svega"?

Ne mislim, govorila sam samo o djeci, a da se još jednom osvrnem na odrasle; jesam već negdje na početku svog mamutskog posta; činilo mi se prevelikom gnjavažom za druge korisnike.

Za većinu formalnih vjernika ceremonija je više od biti, dapače, temelj na kojem počiva njihova "vjera", dokaz da poštuju tradiciju iako je ta tradicija od kada sam ja išla na prvu pričest i firmu prošla kroz svojevrsnu evoluciju, ili bi možda bilo točnije reći mutaciju. Čini mi se da je tada ipak bilo nešto više duhovnosti i da su ljudi išli u crkvu iz posve drugih razloga, primjerenijih nego danas kad se je to svelo na modu i pokazivanje pripadnosti naciji, podobnosti i ne znam čega još sve ne.

Vjerska ceremonija unutar obreda je u katoličkoj crkvi oduvijek postojala, mislim da se time obilato koristi i pravoslavna crkva, kao i zavodljivim glamurom; no prve pričesti i firme se nisu izvan crkve obilježavale kao danas kada se to doslovno pretvara u male svadbe, pa se ljudi čak i zadužuju da bi sve bilo kako treba, ne po vjerskim propisima, nego po mjerilima rodbine i susjeda. I uopće nije važno koliko je prvopričesnik ili firmanik dobio duhovne hrane, je li svjestan značenja ispovijedi i pričesti, niti koliko je firmanik spoznao svoje vjeru i je li doista sad u stanju živjeti u skladu s njom te želi li to uopće, bitno je da se to obavi, da ne bude imao problema kad se jednog dana odluči vjenčati u crkvi i krstiti svoju djecu kao što se to već "pravom Hrvatu - domovine sinu - kćeri" pristoji i najvažnije od svega da se to naveliko proslavi i uberu što vrijedniji darovi + pokoja kuverta. To je za puno njih bit.

Ja sam prvu pričest obavila kao prava mala vjernica, uvjerena da Bog zna da sam mami maznula iz novčanika lovu za Snjegulicu i da će me zgromiti strijela božja ako se brzo ne ispovijedim i pričestim. I za to nisam dobila ništa, osim što sam konačno probala bljutavi kolačoić koji mi se zalijepio za nepce, a ja sam mislila da ga ne smijem jezikom odkeljivati jer je to možda grijeh pa će se crkva srušiti na mene. Doma je bio bio ručak, malo svečaniji, za uži krug rodbine koja je ionako bila svako malo kod nas na nekakvim ručkovima i feštama ili mi kod njih. Niš posebno. Ja sam jedva čekala da sa sebe skinem haljinu jer mi je u njoj bilo vruće i škakljala me sintetička čipka po nogama, pa sam ostatak dana divljala s klincima u kratkim hlačama i za finiš pala s bicikla na nizbrdici gdje je spuštanje biciklom bilo zabranjeno, ali nisam dobila špotance jer sam imala pristojno krvavu facu, i danas imam ožiljak pod nosom, a još su mi i ruku zagipsali. Ostatak ljeta mi je bio u banani. Tad sam laganini počela sumnjati.

Do osmog razreda sam postala ateist, a na vjeronauk za firmu sam išla samo zato jer je tamo bila dobra zabava i bilo mi fora prepirati se s popom koji je prešao na teoriju o božjoj energiji koja je proizvela veliki bum. To mi se više dopalo od stvaranja svijeta u 6 dana. Išla sam i da ne slomim bakici srce. Bakica je zbilja bila vjernica, baš prava, ali o njoj jednom drugom prilikom. I zbilja je vjerovala u raj i da je tamo čekaju njezina djeca, muž, mama, tata... Nije se bojala smrti. Sad sam obrisala pola posta. Što je previše - previše je.

Bolje da sad stanem. Ne znam što mi je, raspršim se na sto strana i ne znam stati, a najvažnije negdje ispustim. Uglavnom firma je prošla s još manje ceremonijala i bakanalija. To se obavilo, doma nešto pojelo, a moja kuma, seka i ja sprašile van u život, ne baš vjerski.

I da, pred bakom mi nije padalo na pamet reći što mislim, ali roditelji su znali i rekli mi da se ne preseravam nego odgulim to i točka. Nije ih bilo puno briga vjerujem li ili ne. Mislim da ni oni nisu bili neki vjernici. Išli su u crkvu samo kad su morali, a mene je baka vucala po crkvama i proštenjima. Pod stare dane su postali bobožnjaci, ne znam koliko to ima veze s duhovnom potrebom, strahom od bolesti i smrti ili pomodarstvom. Ponekad mi se čini da im je crkva postala mjesto za izlazak.

Grozota jedna kako zaglibim. Jedno vuče za sobom drugo i tako u nedogled.

Još mali osvrt na vjeru komunizam. Svi znamo da je bilo mnogo članova partije koji uopće nisu promišljali što je to komunizam i čemu teži. Bitno im je bilo biti podoban, napredovati u životu uz što manje muke i dokopati se stana. Dobro, neki su ušli u partiju da si prištede probleme, pod pritiskom i sl. Ali ovi prvi su se jako brzo od komunista postali katolici ili što već, po cijeloj Jugi, čim je vjetar promijenio smjer.
Stan je za Juge bio jedan od najvažnijih motiva za članstvo u partiji, na račun članstva su se dobivali dodatni bodovi.
To me sjetilo jedne moje bivše kolegice s posla. Žena je bila totalno apolitična, o ničem pojma nije imala, posao - doma - muž - djeca - vrt - vatrogasna zabava. I fućkalo joj se za partiju, ali bila je član. I mrgljala je kad je trebalo ići na sastanke, a još s s posla išli i to im je bilo plaćeno. I tako ona mrglja, kako će se opet dosađivati dok će tamo neki mlatiti preznu slamu i još joj tolike novce uzimaju za članarinu, a nikakve koristi od toga. Ja je tad pitala zašto se učlanila, a ona meni: "Pa da dobijem stan i riješim se svekrve, ali kakve sam sreće, kad sam ušla u partiju, prestali su dijeliti stanove."
To je bilo uoči velikog rastura bivše nam države.

Eto, Milena, vidi što se dogodi kad me se nešto pita.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: zločesta znanost i zli ljudovi

Unread post by uglib »

O misionarskim kartonskim škrabicama ću si dati oduška drugi put.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
Post Reply